Facebook stránka Facebook osobní profil Youtube
  • Facebook
  • Facebook
  • Youtube

Ing. Zdeněk Škromach Exmístopředseda Senátu Parlamentu ČR
Exministr práce a sociálních věcí

Máme svůj rozum

Máme svůj rozum

Rozhovor s místopředsedou sociální demokracie o zvyšování daní, zadlužení a o tom, kdo to zaplatí

* V lednu jednala delegace Mezinárodního měnového fondu s vaším poslaneckým výborem. Šel z nich strach?

Úředníků se nebojím, strach z nich nešel. Dokonce se usmívali a pokyvovali.

* Pokyvovali vašim výdajovým plánům na letošní rok?

To jsou drobnosti, kterými se nezabývají.

* Mate mě, proč šéfka delegace MMF paní Murgašová na závěr vašeho jednání prohlásila – cituji: „Je třeba odmítnout tlaky na zvýšení výdajů v předvolebním období.“ Ta mrška vám o tom neřekla ani slovo?

Ale my ty výdaje máme pokryté v příjmové stránce. Třeba u jednorázového příspěvku důchodcům zvýšením kapitálových výnosů z ČEZ, to jsme řekli jasně.

* Znamená to, že vás k ničemu netlačili?

Ne. My jsme jim připomněli úspěšnost některých doporučení Světové banky v důchodovém systému třeba na Slovensku, kde jsou dnes ve velkých problémech.

* Prostě jste jim naznačili, že jsou tak trochu blbci?

To zrovna ne, ale máme svůj vlastní rozum. Byla to sice trochu jiná instituce, která to doporučila, ale i ta už dnes přehodnotila svá doporučení. Ti úředníci mají taky své zájmy, MMF taky zastupuje určitý zájem…

* Jaký zájem?

Jsou tady různé vlivy. Třeba finančních skupin. Ale to není podstatné.

* Čili MMF je zlobbovaný orgán, který není nutné brát příliš vážně?

Rady jsou hezké, ale nakonec tu odpovědnost ponese Česká republika a její vláda. Kde byl MMF, když vznikaly problémy v Řecku? Nakonec si to ta země vždycky udělá po svém.

* Otázka je, jestli po svém znamená dobře. Co vlastně MMF zmůže, když se jim nebude líbit rozpočtové hospodaření?

Téměř nic. To není důležité. Žádný takový stav nenastane. Je to úplně jedno.

* V Řecku si taky nemysleli, že takový stav nastane.

V Řecku si to asi nemysleli, ale… věděli to. Řecko a my, to je neporovnatelné. Tady se neustále někdo straší, tak říkám: nestrašme se, jak naše děti a vnuci budou platit naše dluhy. To přece taky není pravda.

* A kdo je bude platit?

Platit je bude výkonná ekonomika. Tak to přece funguje.

* Aha. Ekonomika přijde a zaplatí, nebo ti, kdo v ní pracují, budou muset odvést daně, které porostou?

Ale nikdo za nikoho nic platit nebude. Je to otázka určité míry solidarity ve společnosti.

* A vy budete stanovovat, jaká míra solidarity včetně solidarity s dluhy je ta správná?

Úplně nejlepší je samozřejmě vyrovnaný rozpočet. Škoda, že tady ten vyrovnaný rozpočet po čtyřech letech pravicových vlád není, to by se daleko líp začínalo.

* Výši schodku je vždy třeba porovnávat s vývojem ekonomiky. Stomiliardové schodky, které dělal váš ministr financí Sobotka v době šestiprocentního růstu ekonomiky, byly podle odborníků…

…to jsou ti odborníci, co vždycky něco pronesou a pak je to jinak?

* A jak je to podle sociální demokracie? Má se v době růstu ekonomiky zvyšovat rozpočtový schodek, nebo naopak dluhy splácet?

Podívejte se, byla tady středopravá vláda – sociální demokracie, lidovců a Unie svobody. Mimochodem u toho byl i současný představitel TOP 09 Miroslav Kalousek, který byl v té době velmi aktivní součástí vládní koalice. A rozpočet byla otázka kompromisů ve vládě.

* Počkejte, ty pravicové strany vás nutily udělat stomiliardový schodek, zatímco ekonomika šla nahoru?

Myslíte, že to lidi zajímá? DPH a tyto věci? Já myslím, že je zajímá, jestli budou mít zítra na zaplacení nájmu a uživí rodinu.

* Mě zajímá, kdo může za to, že jsme nespláceli své dluhy v době, kdy jsme mohli, a dělali jsme nové. Takže opakuji: k tomu schodku vás pravicové strany donutily?

Byl to politický kompromis v té době.

* Lidovci a Unie svobody vás nutili do schodku, vy jste se bránili a nakonec jste podlehli?

Řekl jsem to jasně, kompromis. Na druhé straně realita se nezměnila. Po čtyřech letech pravicové vlády tu nemáme vyrovnaný rozpočet. Škoda.

* Nevím o zemi, která má vyrovnaný rozpočet v době krize.

Na krizi se dobře vymlouvá. Ale sociální demokracie tady třeba stabilizovala bankovnictví, proto dopady finanční krize na lidi nejsou tak drastické, jaké by mohly být.

* Důchodcům plus dva tisíce čtyři sta. Myslíte, že jednorázový příspěvek v této výši změní důchodcům život?

Já to položím jinak: je lepší přidat našim seniorům k důchodům, nebo poslat vojáky do Afghánistánu? Takhle ta otázka totiž stojí. Je to otázka priorit.

* S vojáky v Afghánistánu plníme mezinárodní závazky dané mezinárodní smlouvou a stejnou pomoc budeme v případě potřeby očekávat my. Zatímco další peníze pro seniory nemají zákonnou oporu. Takže mezinárodní závazky versus populismus?

Vy asi nemáte rodiče a prarodiče v důchodu.

* Jistěže mám.

No tak já myslím, že přenášet dopady ekonomické krize na lidi, kteří už objektivně nejsou schopni svoji ekonomickou situaci změnit, je prostě hyenismus.

* Objektivně vzato mají stabilní příjem, který se jim ze zákona zvyšuje při inflaci. Nemohou přijít o práci, odpadá jim stres. Nemusí živit studující děti. Marně hledám ve vašem kroku logiku.

Ten zákon pouze říká minimální parametry, kdy vláda musí zvýšit důchody. Jenže vláda také může zvýšit důchody. A může zvýšit o víc. Tohle je dobré téma, které, jak vidím, může vyvolávat i mezigenerační nenávist, a to je daleko nebezpečnější.

* Diskuse, zda zvyšovat důchody v čase, kdy na to nenastaly zákonné podmínky, přece není mezigenerační nenávistí. Sama moje matka v důchodu nerozumí vašemu kroku. Proč si nerozhodnete, o čem chcete, až po volbách?

Když to neprotlačíme teď, uděláme to po volbách. A o tom, jestli to je správné, nebo není správné, nechť rozhodne volič. A volič není blbec.

* Upřímně: fakt vám to nepřijde jako klasická ukázka kupování hlasů z peněz, které nejsou vaše?

To byste mohla říci, že ten, kdo chce snížit daně, taky kupuje hlasy.

* Řeknete lidem stejně otevřeně, že v rámci důchodové reformy, která je nevyhnutelná, bude státní příspěvek hrát stále menší roli a jejich vlastní našetřené prostředky větší?

To neplatí u lidí s nízkými příjmy, ti nikdy nebudou mít na to, aby si na penzi šetřili. Důchodové připojišťovací systémy jsou vždycky zaměřeny na lidi se středními a vyššími příjmy. Ale je potřeba jasně říci, že pokud si chcete ušetřit na důchod, tak musíte šetřit dvacet a více let, takže v zásadě dnešním padesátníkům nemůžete říct, že půjdou do důchodu za jiných podmínek, protože už si nejsou schopni našetřit.

* Jestli jsou odpovědní, tak už minimálně patnáct let šetří.

Jenže tady není jasná zpráva od politické garnitury, jak ten důchodový systém bude fungovat dál.

* Chápu, že pohovořit k davům na téma jednorázový státní příspěvek k důchodům je nesrovnatelně snazší než zapracovat na důchodové reformě a pak ji přednést veřejnosti. Takže jste zvolili to efektní a snadné?

Tady nejsou dobrá a špatná řešení. Tady jsou různá řešení. Každá strana podporuje nějaké skupiny lidí, podívejte se do programu stran. Amy se netajíme tím, že chceme pomoct seniorům, rodinám s dětmi, postiženým.

* Co uděláte pro produktivní generace, bez nichž byste nemohli podporovat vůbec nikoho?

O tom vůbec nepochybujte. Základem našeho programu je samozřejmě fungující a prosperující ekonomika, která bude nabízet dobré zaměstnání, aby si lidé slušně vydělali. My na rozdíl od jiných říkáme, že za poctivou práci má člověk dostat taky slušnou odměnu.

* Poctivá práce a slušná či spravedlivá odměna jsou subjektivní pojmy, nikdo neví, co se pod nimi skrývá, připomínají mi komunistická hesla.

Přestaňte s těmi nálepkami! Běžte se podívat do Vídně, jaké výrazy se používají. Připomínáte mi blázny, kteří po Listopadu přišli s tím, že tohle nemůže být nástěnka, protože to je komunistický název, ale musí to být informační tabule. Řekla jste to naprosto neférově a špatně.

* Patří do vašeho cíle za poctivou práci slušná odměna také vyšší daně z té odměny?

To přece je o něčem jiném. Je to o rozsahu veřejných služeb, které má stát poskytovat, a otázka veřejných zdrojů. Jestli chcete snížit deficit veřejných financí, tak nemůžete na jedné straně říkat, že snížíte daně, a na druhé straně chtít udržet síť veřejných služeb.

* Tak ty daně, prosím. Výše daní je pro lidi velmi důležitá.

Ten dojem tu pořád vytváříte vy. Měli byste taky říkat, co za ty daně lidi mají. Počítáme s tím, že více zdaněny než dosud budou jen ty příjmy, které jsou nad sto tisíc korun měsíčně.

* Uvažujete o zvýšení daní osob samostatně výdělečně činných?

To je požadavek tripartity, sjednotit pojistné a daně u těchto lidí a zaměstnanců. My to ale nemáme v programu.

* Takže to nebudete podporovat?

Když to není v programu, samozřejmě, že ne. Nezapomeňte ale, že po volbách vznikají koalice.

* Vám osobně by komunisti ve vládě se sociální demokracií vadili?

Mně osobně by vadili. A jako bývalý komunista vím, o čem mluvím.

***

Myslíte, že to lidi zajímá? DPH a tyto věci? Já myslím, že je zajímá, jestli uživí rodinu.

zdroj: mfdnes.cz

Nahoru | Kontakt

Copyright © 2014 Ing. Zdeněk Škromach. Všechna práva vyhrazena. | mobilní verze