Facebook stránka Facebook osobní profil Youtube
  • Facebook
  • Facebook
  • Youtube

Ing. Zdeněk Škromach Exmístopředseda Senátu Parlamentu ČR
Exministr práce a sociálních věcí

Lidovecké tanečky znám už z kraje, říká hejtman Zimola. Tam také chtěli víc, než jim náleželo

Lidovecké tanečky znám už z kraje, říká hejtman Zimola. Tam také chtěli víc, než jim náleželo

 Lidovci předvádí své klasické tanečky, kdy žádají více funkcí, než odpovídá jejich volebnímu výsledku. ParlamentnímListům.cz to řekl poslanec ČSSD a jihočeský hejtman Jiří Zimola. Ten zároveň pochválil vyjednávací tým své strany, prý dojednal maximum. Zimola však dal šéfovi lidovců za pravdu v jedné věci: ČSSD by si za každou cenu měla ponechat Ministerstvo zdravotnictví.

Máte vy sám nějaké výrazné výhrady k některým bodům?

Ne, já k tomu žádné výrazné výhrady nemám. Samozřejmě mi tam jako člověku seznámenému s programem sociální demokracie chybí některé věci. Ale znovu opakuji své pochopení, že do koaliční smlouvy se nemůže promítnout stoprocentně celý program ČSSD. Mohl by se do ní promítnout v případě, kdybychom žádného koaličního partnera nepotřebovali a tedy kdyby náš volební výsledek byl přes padesát procent. To, jak známo, nebyl, sociální demokracie dostala dvacet a půl procenta.

Proto znovu říkám, že se našemu vyjednávacímu týmu podařilo vyjednat maximum. Možná ale jedna věc, ale to nic kritického. Jde o věci, které se třeba týkají zrušení poplatků ve zdravotnictví, což vnímám jako úspěšné završení našeho dlouholetého odporu proti nim. Koneckonců jsme v roce 2008 na tématu zdravotnických poplatků zvítězili v krajských volbách a slibovali jsme, že je zrušíme. Je proto dobře, že se nám nyní ve spolupráci s Ústavním soudem konečně podařilo od prvního ledna poplatky ve zdravotnictví, s výjimkou toho pohotovostního, zrušit.

Pokud jde o zdravotnictví, co říkáte na slova šéfa lidovců Bělobrádka, že by Ministerstvo zdravotnictví, ke kterému se nikdo nehlásí, měla obsadit právě sociální demokracie? Jak jste sám zmínil, po dlouhou dobu to bylo vaše výrazné téma.

O tom jsem naprosto přesvědčen. V tomto panu předsedovi lidovců dávám za pravdu. Ani na okamžik podle mě nemůže nikdo uvažovat, že by sociální demokracie „obětovala" místo ministra zdravotnictví proti například ministru spravedlnosti. Nechci tato dvě ministerstva jakkoli porovnávat, ale prioritou sociální demokracie obecně jsou záležitosti týkající se sociálních věcí, zdravotnictví a školství. Pak tyto resorty by měly zůstat v kompetenci ČSSD zejména proto, abychom dokázali našim pravicovým kolegům, že my umíme spravovat zdravotnictví, umíme se v těchto věcech pohybovat.

A hlavně, my na rozdíl od nich nevnímáme zdravotnictví jako kšeft, ve kterém se může velmi dobře obchodovat, jak to předváděli různí Julínkové a následovníci. Dnes to dokazujeme na krajích a určitě bychom to měli dokázat i na centrální úrovni. Sociální demokracie rozhodně má své odborníky na post ministra zdravotnictví.

Celý rozhovor s Jiřím Zimolou čtěte na portále ParlamentníListy.cz.

Nahoru | Kontakt

Copyright © 2014 Ing. Zdeněk Škromach. Všechna práva vyhrazena. | mobilní verze