Facebook stránka Facebook osobní profil Youtube
  • Facebook
  • Facebook
  • Youtube

Ing. Zdeněk Škromach Exmístopředseda Senátu Parlamentu ČR
Exministr práce a sociálních věcí

LIDEM, to je politická prostituce!

LIDEM, to je politická prostituce!

Poněkud kmitavá politika LIDEM má stále dozvuky. Naposledy se do Karolíny Peake pustil Zdeněk Škromach (ČSSD) 

Místopředsedu sociální demokracie Zdeňka Škromacha návrat LIDEM do ministerských křesel natolik nadzvedl, že na facebooku de facto přirovnal Karolínu Peaake k politické prostitutce.

"Čekal snad někdo něco jiného? Politická prostituce pokračuje v přímém přenosu. Dáme (důvěru) každému, kdo zaplatí (funkcí ve vládě). Každý den dobrý, že paní Peake," napsal Škromach na své zdi na facebooku.

Proto se ho Prvnizpravy.cz zeptaly:

PZ: Vy jste v podstatě přirovnal předsedkyni LIDEM Karolínu Peake k politické prostitutce.


To je trochu upravené. Ale nicméně kupovat si loajalitu a podporu za funkce je jednoznačná prostituce, nechci říct korupce. To už se tady opakuje pokolikáté, každé tři měsíce se stále vrací vládní krize, paní Peake a její lidé vystupují s tím, že z vlády odcházejí. Ztratí nějaké ministerstvo a nějaké získají, pak chtějí něco slučovat  a nakonec stejně vždy přijdou pokorně a vazalsky za Nečasem a Kalouskem.

PZ: A to si vysvětlujete jen tím, že jde o korupci a korýtka? Skupina LIDEM tvrdí, že chce prosadit protikorupční zákony o úřednících, o financování politických stran a podobně...

To jsou, podle mne, zástupné problémy. Měli tři roky na to, aby tyto normy realizovali. Není ani jasné co si pod těmi pojmy vůbec představují, protože se to často opakuje. Navíc je to ještě z volebního programu Věcí veřejných, nebo je to program strany, která ani nekandidovala? Samozřejmě ODS a TOP 09 jsou strany, které prošly volbami, ale koaliční strana, která jimi neprošla je prostě zvláštní. To, že vládu podporuje skupina nezařazených poslanců, je pochopitelné.

PZ: Proč?

Protože je to svědomím každého jednoho poslance. Ale nestandardní je, že se tady uzavírá jakási koaliční smlouva se stranou, která ani parlamentní není, protože vznikla na troskách Věcí veřejných  a neprošla volbami. Samozřejmě, ve vládě mohou být i nestraníci, o to nejde. Ale LIDEM jsou stále prezentovaná jako třetí koaliční politická strana. Celá ta skupina kolem madame Peake je víceméně jen skupina prospěchářů, kteří se snaží udržet pozice.

PZ: To je ale poměrně krátkodobá věc, protože volby se budou konat za méně než půldruhého roku. Tato doba je podle vás dostatečná pro zkorumpování?

Myslím si, že tam to nebezpečí je větší než u lidí, kteří mají nějakou perspektivu, že budou v politice pokračovat. Rok a půl je příliš dlouhá doba, aby si tito lidé našli svoji budoucí existenci a zařídit se na dobu, kdy už ve vládě nebudou. Na každé resortu je to jiné, ale jedná se o nejrůznější zakázky a firmy. Na tom se dá budouvat budoucí existence.

Jiří Kouda, prvnizpravy.cz

Nahoru | Kontakt

Copyright © 2014 Ing. Zdeněk Škromach. Všechna práva vyhrazena. | mobilní verze