Facebook stránka Facebook osobní profil Youtube
  • Facebook
  • Facebook
  • Youtube

Ing. Zdeněk Škromach Exmístopředseda Senátu Parlamentu ČR
Exministr práce a sociálních věcí

Lidé mi říkají: "My volíme radši toho Babiše." ANO si pohrává s tím, že vyvolá předčasné volby. Musíme být tvrdší

Lidé mi říkají: "My volíme radši toho Babiše." ANO si pohrává s tím, že vyvolá předčasné volby. Musíme být tvrdší

ROZHOVOR Podle místopředsedy Senátu Zdeňka Škromacha z ČSSD by sociální demokracie měla ve vládě důrazněji hájit program strany a prezentovat své postoje. Obává se, že by ANO mohlo vyvolat předčasné sněmovní volby, které by se mohly konat se senátními a krajskými. Je potřeba vrátit tradiční voliče ČSSD a zastavit propad strany. Škromach doufá, že kandidáty na prezidenta republiky či volební lídry bude vybírat celá členská základna.

Blíží se sjezd ČSSD, což je i příležitost pro určité bilancování. Jak si myslíte, že ČSSD zvládá svou roli jako hlavní vládní strany, jak to zvládají zástupci ČSSD ve vládě? Když se bavíte s lidmi, jsou podle vás voliči ČSSD spokojení s vládou a s výkonem ČSSD?

Nemáme jednoduchou roli. Převzali jsme ministerstva, která většinou peníze vydávají, tedy ministerstva školství, zdravotnictví a práce a sociálních věcí, a ty výdaje musíme umět obhájit. Jedná se v součtu pomalu o více než tři čtvrtiny celého státního rozpočtu. Myslím si, že v některých věcech bychom měli být tvrdší a radikálnější vůči naším koaličním partnerům a více prezentovat, jaké má postoje sociální demokracie, než prezentovat postoje vlády na základě koaličních dohod. To slýchám i od lidí. Pak lidé neodliší, co prosazuje ČSSD a co je výsledkem koaličního kompromisu. Pan Babiš svou politiku a své postoje dokáže prezentovat daleko radikálněji a bohužel se setkávám s tím, že lidé říkají: "My volíme toho Babiše, protože on tam konečně něco dělá a konečně něco mění.“ To pro ČSSD není dobrá zpráva.

Jsem přesvědčen, že pokud jsme k novému roku zvyšovali důchody, tak jsme měli daleko radikálněji prosazovat navýšení o těch 450 korun, což byl vlastně jednak růst životních nákladů plus kalousko-schwarzenbergovský propad, který byl v loňském roce. Stejně tak jsem přesvědčen, že daleko radikálnější růst minimální mzdy by ničemu neuškodil. Obzvláště když naši exportéři díky nižšímu kurzu koruny toho více vyvezou a budou mít z prodeje větší profit. Ten zisk by se měl podle mě promítnout i do mezd zaměstnanců privátní, ale i státní sféry.

Vy jste zmínil Andreje Babiše. Občas se v koalici objeví vzájemné šťouchance. Myslíte si, že vláda vydrží do konce volebního období a je stabilní? Nebo je to manželství z rozumu a ne z lásky a až to půjde, tak kdo bude více silnější, půjde tomu slabšímu více po krku a když to bude pro něj výhodné, tak položí vládu?

Já si myslím, že krizové období může být konec letošního roku, protože se už začnou blížit krajské a senátní volby. Někdo si může začít pohrávat s tím, že bude dobré spojit tyto volby s volbami do Poslanecké sněmovny. To bych vnímal jako riziko. Takže ten rok nemusí být tak klidný, jak to na první pohled vypadá. Roli může hrát, jak se budou pohybovat preference politických stran. Jestliže bude přetrvávat výraznější pozice ANO a budou ubývat jeho konkurenti napravo, tak Andrej Babiš může mít výraznější zájem tu konstelaci změnit.

Tady bude záležet na sociální demokracii, aby dokázala svou vládní pozici uhájit, protože si nedovedu představit, kdyby tady mělo dojít k nějaké významné vládní krizi, jak bychom ji dokázali v té situaci ustát. To si myslím, bude i otázka pro nové vedení strany, které vznikne pro sjezdu v březnu. Kandidáti do vedení strany by měli podle mě jasně deklarovat, jak vidí působení ČSSD ve vládě a prosazení našich programových cílů a zároveň, jakým způsobem to dokážeme přetavit ke změně toho trendu našich preferencí a naší volební podpory, který byl spíše sestupný než vzestupný, a obrátit to tak, abychom nám vrátili tradičního voliče ČSSD a zároveň dokázali přilákat další skupiny, které by přirozeně sociální demokracii volily.

Jaké skupiny?

V České republice je asi 2,5 milionu starobních důchodců, dále invalidní důchodci, pak jsou tady dva miliony rodin s dětmi, je tu několik milionů zaměstnanců. Kdyby se ČSSD podařilo oslovit jenom polovinu těchto lidí, tak nemáme problém s voličskou základnou pro jakékoli budoucí volby.

Hovořil jste o tom sjezdu. Koho byste rád viděl ve vedení strany? A když jste mluvil o koaličním vládnutí, koho byste z politiků ČSSD ve vládě, sněmovně, Senátu vyzdvihl, že byli viditelní a dobře hájili program ČSSD? Tyto dvě otázky vlastně spolu mohou souviset.

Pokud jde o ministry, ti si budou muset svou pozici obhájit. Teď je velmi důležité období, protože v zásadě, co se nestihne za první rok a nepřipraví, tak se těžko bude prosazovat půl roku před nějakými volbami. Takže tady by měli naši ministři a náměstci na ministerstvech prezentovat, jak prosazují politiku ČSSD v rámci rezortů a v rámci koaliční smlouvy. Někteří kandidují do vedení strany, ať už je to Lubomír Zaorálek či Milan Chovanec.

Já se netajím tím, že na prvního místopředsedu strany podporuji Jeronýma Tejce, protože si myslím, že to je člověk, který má charisma a který má potenciál růst i v rámci strany, v minulosti dokázal, že se umí postavit za program sociální demokracie a že ho dokáže hájit. Nikdo si nemyslí, že by zde měl být protikandidát na předsedu. Je zde široký souhlas, že jako předseda strany je akceptován Slávek Sobotka, ale určitě největší souboj se svede o prvního místopředsedu. Tam jsou tři kandidáti: Jirka Dienstbier, Jeroným Tejc a Milan Chovanec. Myslím si, že to bude velmi zajímavý a výživný souboj.

Je dobře, aby ve vedení strany byly zastoupeny různé názorové proudy. Určitě si dovedu představit Jardu Foldynu jako takového radikála, který určitě oslovuje poměrně širokou skupinu lidí. Novým prvkem by mohl být i Jan Hamáček, který kandiduje za střední Čechy a který by mohl být přínosem pro vedení strany. Registroval jsem, že Alena Gajdůšková kandidovat nebude, ale byl bych rád, kdyby ve vedení strany byla minimálně jedna žena, která tam být musí. Zajímavé by bylo, kdyby tam byly dvě. Klidně i tři. Nakonec by to mohlo být genderově tak, že by byl dovolován v posledním kole muž, což se stát může smích (smích). Já bych byl docela spokojen, protože ten ženský fenomén v politice je docela pozitivní.

Před časem jste nakousl svou možnou prezidentskou kandidaturu. Co byste lidem jako "lidový“ prezident nabídl?

Na to je ještě brzy (smích). Zatím si spíše sonduji situaci. Bude záležet na tom, jak se k tomu postaví sociální demokracie, protože bych chtěl kandidovat za podpory vlastní strany. Věřím, že na sjezdu bude schváleno, že o budoucích kandidátech bude rozhodovat celá členská základna. Aby to nedopadlo jako minule, kdy úzké vedení strany vybralo dva kandidáty a jeden kandidát toho druhého hned napadl a tím pádem zůstal v zásadě jediným kandidátem strany, ale vybraný úzkým vedením sociální demokracie. Věřím, že Jirka Dienstbier určitě podpoří, aby kandidáta na prezidenta volila celá strana, on vždy podporoval přímou volbu a jistě nebude chtít, aby se podobná situace opakovala. Stejně tak by bylo dobře, aby všichni členové strany v kraji mohli volit svého lídra pro krajské volby či pro volby do Poslanecké sněmovny.   

autor: Lukáš Petřík, ParlamentníListy.cz

Nahoru | Kontakt

Copyright © 2014 Ing. Zdeněk Škromach. Všechna práva vyhrazena. | mobilní verze