Facebook stránka Facebook osobní profil Youtube
  • Facebook
  • Facebook
  • Youtube

Ing. Zdeněk Škromach Exmístopředseda Senátu Parlamentu ČR
Exministr práce a sociálních věcí

Lidé chtějí toleranci alkoholu na cyklostezkách

Lidé chtějí toleranci alkoholu na cyklostezkách

Už na tři tisíce lidí podepsalo otevřený dopis senátorům, kterým usilují o rozprášení nulové tolerance alkoholu u cyklistů na cyklostezkách!

Jeho iniciátorem je Michal Hudec, provozovatel přístaviště U Rybičky v Babicích, který rozeslal podpisové archy po celé Moravě. Senátoři mají změnu zákona projednávat koncem srpna.

„Nechceme opilce na cyklostezkách, ale ani nechceme policejní buzeraci. Usilujeme proto o povolení půl promile alkoholu, aby si kolaři mohli dát jedno dvě piva nebo dvě deci vína,“ prozradil Michal Hudec, který podpisovou akci rozjel po loňské zkušenosti s babickým zvěrolékařem. „Když k nám přijel na kole, dal si pivo, za hodinu se vrátil a vypil další. Jenže vzápětí jej ve vesnici chytila policejní hlídka, nadýchal 0,3 promile a ve správním řízení dostal pokutu tři tisíce korun, což mi přišlo přehnané,“ připomněl prvotní impuls. Policisté podle něj sice neberou cyklostezky útokem, ale občas si na kolaře posvítí. „Stávají ve Spytihněvi, Babicích i Starém Městě. A sem tam se objeví i v civilu,“ uvedl z vlastní zkušenosti Hudec. „Jedno pivo, nebo dvě deci vína nikoho nepromění v nebezpečného šílence. Určitě jsem pro,“ reagoval nadšený cyklista Roman Krajči.

Nulová tolerance je proti srsti i politikům. Iniciativu v Babicích osobně podpořili senátoři Ivo Valenta a Zdeněk Škromach. „I když jezdíme po vinařských cyklostezkách, sklenku vína si dát nemůžeme, což je paradoxní. Autoři dopisu nestojí o opilce na kolech, ale ani o policejní buzeraci. Nejsou totiž výjimkou případy, kdy hlídky čekají schované jen pár metrů od stánku s občerstvením a inkasují tučné pokuty. A to je absurdní,“ kroutí hlavou senátor Ivo Valenta. „Usilujeme o zákon pro slušné lidi. Kdo chlastá, bude chlastat dál. Jde o to, aby kolaři na výletě neriskovali neúměrné pokuty, když si dají jedno dvě piva,“ dodal Zdeněk Škromach, místopředseda Senátu, který připomněl, že v Rakousku policie u cyklistů toleruje 0,8 a v Německu dokonce 1,6 promile alkoholu. „U nás se bavíme o 0,5 až 0,8 promile. V případě nehody by pak samozřejmě alkohol byl přitěžující okolností,“ dodal Škromach. „Když mírná tolerance platí v okolních zemích, tak nevidím jediný důvod, proč bychom si z nich nemohli vzít příklad. Věřím, že společně s kolegou senátorem Zdeňkem Škromachem, který je autorem navrhované novely zákona, prosadíme, aby zvítězil zdravý rozum,“ dodal Valenta.

Celý článek čtěte na severu idobryden.cz.
Autor: Petr Čech

Nahoru | Kontakt

Copyright © 2014 Ing. Zdeněk Škromach. Všechna práva vyhrazena. | mobilní verze