Facebook stránka Facebook osobní profil Youtube
  • Facebook
  • Facebook
  • Youtube

Ing. Zdeněk Škromach Exmístopředseda Senátu Parlamentu ČR
Exministr práce a sociálních věcí

Lékařskou péči pacientům zajistíme. Stávka praktiků je nepochopitelná a zbytečná

Lékařskou péči pacientům zajistíme. Stávka praktiků je nepochopitelná a zbytečná

Michal Hašek na Facebooku:

Jako hejtman a předseda Asociace krajů ČR podporuji stanovisko ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka k avizované stávce praktických lékařů.

Kdo bude v den jejich zbytečné a nyní nepochopitelné stávky urgentně potřebovat lékařskou péči, bude se moci obrátit na LSPP či ve vážných případech na záchranku, zajistíme také podle místních možností posílení služeb v krajských nemocnicích.

Vyzývám praktické lékaře k přehodnocení jejich záměru stávkovat, i když si jejich stávky s ohledem na omezené ordinační hodiny mnoho pacientů zřejmě nepovšimne, nebýt vyvoleného mediálního humbuku. Systémové řešení nedostatku lékařů a jejich spravedlivé odměňování ve všech segmentech péče bude dobré řešit u jednacího stolu na ministerstvu zdravotnictví,nikoliv zamčením dveří od čekáren a ordinací. 


Vyjádření ministra zdravotnictví k výhrůžkám představitelů praktických lékařů 

Výhrůžky tzv. stávkou představiteli Sdružení praktických lékařů v okamžiku, kdy ještě zdaleka neskončila jednání o úhradách pro příští rok, považuji za naprosto nepřijatelné. Ministerstvu zdravotnictví se podařilo opakovaně zajistit navýšení finančních prostředků jak pro lékaře a sestry, tak pro zdravotnická zařízení.

Opakovaně jsme deklarovali, že se snažíme zajistit navýšení plateb všem segmentům poskytovatelů zdravotní péče, včetně praktických lékařů pro dospělé. Nicméně za prioritu považujeme řešení vážné personální situace v některých nemocnicích.

Podle statistik ministerstva zdravotnictví činí průměrný hrubý plat lékaře v nemocnici 38 000 Kč měsíčně bez přesčasové práce. Oproti tomu příjem průměrné ordinace praktického lékaře přesahuje 200 000 Kč.

Vyzývám proto praktické lékaře, aby si přestali brát pacienty jako rukojmí a vrátili se k jednacímu stolu. Dobře vědí, že jednání zdaleka nebyla ukončena a ministerstvo zdravotnictví jasně deklarovalo svou vstřícnost v rámci možných ekonomických mantinelů. Musím však jasně prohlásit, že odmítáme návrhy představitelů praktických lékařů, aby byly sníženy platby nemocnicím.

 

Nahoru | Kontakt

Copyright © 2014 Ing. Zdeněk Škromach. Všechna práva vyhrazena. | mobilní verze