Facebook stránka Facebook osobní profil Youtube
  • Facebook
  • Facebook
  • Youtube

Ing. Zdeněk Škromach Exmístopředseda Senátu Parlamentu ČR
Exministr práce a sociálních věcí

Krize nesmí sloužit jako záminka k dalšímu ožebračení seniorů a rodin s dětmi

Krize nesmí sloužit jako záminka k dalšímu ožebračení seniorů a rodin s dětmi

Hospodářská krize poznamenala celou společnost, ale nejhůř dopadla na ty, kteří nemají šanci se jí bránit na trhu práce. Životní úroveň zásadně klesla matkám s malými dětmi, seniorům a těžce nemocným. Je naší povinností těmto lidem podat pomocnou ruku, ne hledat v krizi záminku proč je hodit přes palubu.

„Každý zodpovědný politik má povinnost chovat se v krizi tak, aby stabilizoval veřejné finance. Zodpovědnost však znamená, že kvůli stabilizaci rozpočtu neobětujeme ty nejzranitelnější skupiny obyvatel. Měli bychom jim pomoci vyrovnat se s vyššími daněmi a neustále rostoucí cenou nájmů a energií, protože uvržením části populace do chudoby krizi nevyřešíme,“ řekl Zdeněk Škromach.

Nejhůře krize dopadla na seniory. Nárůst cen nezbytného zboží a služeb bude sociální demokracie kompenzovat jednorázovým třináctým důchodem ve výši 2 400 korun ze zisků ČEZ. „Většina seniorů má měsíční důchod nižší než 10 000 korun. Z této částky musejí platit neustále rostoucí ceny potravin, léků, nájmů, energií a dalšího zboží nutného k důstojnému životu. Třináctý důchod vyplacený ze zisků ČEZ nezatíží státní rozpočet, který je po pravicových reformách pro bohaté vydrancovaný,“ uvedl Zdeněk Škromach.

Pro všechny občany bez rozdílu je důležité kvalitní a dostupné zdravotnictví. Každý člověk má právo využívat špičkové zdravotní péče bez ohledu na svůj příjem. Občané nesmějí stát před volbou, jestli si nemoc vůbec mohou dovolit. Proto sociální demokracie obnoví proplácení prvních tří dní nemocenské a zruší poplatky za lékaře. Odmítáme zvyšování spoluúčasti ve zdravotnictví nebo dokonce placení za 160 podle pravice běžných nemocí.

Pomocnou ruku si zaslouží také mladé rodiny s dětmi. Rodiny žijící často z jediného příjmu jsou krizí nebezpečně ohroženy. Prvním krokem podpory bude, že prosadíme zachování mateřské na stejné úrovni jako v roce 2009. Pro mladé rodiny také připravíme výhodné úvěry na nové startovací bydlení nebo na rekonstrukci bytu.

Kromě důrazných protikrizových opatření budeme pracovat také na dlouhodobém zkvalitňování a zefektivňování zdravotního i sociálního systému, které jsou vzájemně úzce propojeny.  „V rámci penzijního systému zachováme státem garantovaný pilíř vyplácení důchodů a budeme garantovat každoroční valorizaci penzí,“ dodal Zdeněk Škromach. Ve zdravotnictví bude sociální demokracie prosazovat vznik státní zdravotní pojišťovny, která bude garantovat všem dostupnou zdravotní péči. To společně s prosazením kontroly léků ve zdravotnickém systému a v tvrdém boji proti lobingu farmaceutických firem ušetří miliardy korun ročně.

ČSSD naopak odmítá plány pravice na další zvyšování plateb u lékaře nebo dokonce zpoplatnění léčby 160 podle pravice běžných nemocí. Stejně tak jsou nepřijatelné současné „julínkovské“ poplatky, které omezují dostupnost lékařské péče pro seniory. Odmítáme privatizaci zdravotních pojišťoven a fakultních nemocnic. Budeme stavět proti jakémukoli návrhu, který bude mít za cíl udělat ze zdravotnictví výnosný soukromý byznys.

V rámci penzijní reformy odmítáme opt-out, tedy vyvedení státních peněz do soukromých penzijních fondů. Opt-out je výnosný pro úzkou skupinu penzijních fondů, ale uvrhuje do nejistoty všechny lidi, kteří jsou závislí na základním systému, kde by mohlo dojít k výpadku až 50 mld. Kč každým rokem.

Nahoru | Kontakt

Copyright © 2014 Ing. Zdeněk Škromach. Všechna práva vyhrazena. | mobilní verze