Facebook stránka Facebook osobní profil Youtube
  • Facebook
  • Facebook
  • Youtube

Ing. Zdeněk Škromach Exmístopředseda Senátu Parlamentu ČR
Exministr práce a sociálních věcí

Kraje budou po dohodě s vládou čerpat 10 mld. z EU na opravy silnic II. a III. tříd

Premiér Jiří Rusnok a Michal Hašek, předseda Asociace krajů ČR na společné tiskové konferenci rekapitulovali spolupráci krajů a Vlády ČR.

"Je to historicky největší suma peněz, která kdy byla nabídnuta, protože kraje nemají vlastní rozpočtové příjmy, ze kterých by mohly krýt investice a opravy v oblasti dopravní infrastruktury," prohlásil Michal Hašek. Suma ve výši cca 800 milionů korun pro každý kraj by měla být podle Michala Haška nabídnuta krajům v rámci operačního programu ministerstva dopravy, pokud  tento převod schválí Evropská komise.

Premiér Jiří Rusnok v této souvislosti prohlásil, že se podařilo posunout čerpání z evropských fondů a že výsledky by měly být vidět počátkem roku 2014. Zmínil také pomoc krajům s financováním regionální železniční dopravy včetně inflačního navýšení. Slíbil pomoc vlády krajským nemocnicím. Za problém, který bude muset mimo jiných urgentních záležitostí dořešit budoucí vláda, označil financování sociálních služeb, což je obrovský problém s vysokou prioritou.

Michal Hašek uvedl, že s budoucí vládou chce vyjednat i nové rozpočtové určení daní, aby z nich kraje dostávaly znovu vyšší příspěvek. V letech 2003 až 2012 kraje z vlastních peněz totiž doplácely na výkon svěřené státní správy celkem 7,33 miliardy korun. V současnosti příspěvek státu pokrývá toliko jen dvě třetiny krajských nákladů na výkon státní správy.

Nahoru | Kontakt

Copyright © 2014 Ing. Zdeněk Škromach. Všechna práva vyhrazena. | mobilní verze