Facebook stránka Facebook osobní profil Youtube
  • Facebook
  • Facebook
  • Youtube

Ing. Zdeněk Škromach Exmístopředseda Senátu Parlamentu ČR
Exministr práce a sociálních věcí

Kraj ničí život na vsích? To je absurdita! Vždyť venkov podporujeme nejvíce v celé České republice

Kraj ničí život na vsích? To je absurdita! Vždyť venkov podporujeme nejvíce v celé České republice

Za zcela absurdní považujeme tvrzení a zejména titulek v článku MF DNES ze soboty 17. ledna 2015 „Obce: Kraj ruší domovy pro seniory. Tím ničí život na vsích“. Napadat kraj za snahu vylepšit seniorům podzim života tím, že zajišťuje v nových domovech pro seniory důstojné podmínky odpovídající trendům 21. století, nám přijde opravdu scestné.

Navíc, když je objektivně zřejmé, že budovy v Tučapech a Budíškovicích s průchozími mnohalůžkovými pokoji nelze již tomuto trendu přizpůsobit. Jasným důkazem pravého opaku je nedávno otevřený nový Domov pro seniory v Bechyni, kam se přestěhovali klienti z původního domova v centru města. Ti, kteří se jeho slavnostního otevření zúčastnili, si zdejší podmínky nemohli vynachválit.

Samozřejmě připouštíme, že rušení domovů pro seniory je pro obce nemilým zásahem, hovořit o „ničení života“ ze strany kraje však považujeme za silně nadsazené. Proti takovým tvrzením hovoří fakta, jak se kraj o život v obcích zajímá a stará. Jednak stačí připomenout 100 milionů korun, které má kraj vyčleněny v rámci Programu rozvoje venkova Jihočeského kraje pro letošní rok, čímž zdaleka převyšuje všechny ostatní kraje v České republice. Zmínit lze stálou podporu sborům dobrovolných hasičů obcí, pořádání soutěže Vesnice roku či další vypsané grantové programy, do kterých se mohou obce zapojit. Úspěšný byl i projekt na posílení kapacity mateřských školek, díky němuž se mohlo do školek přijmout více než tisíc malých dětí. V neposlední řadě sem patří i každoroční miliarda korun, kterou dáváme na dopravní obslužnost, aby se lidé mohli dostávat do zaměstnání, škol či k lékaři.

Potěšilo by nás, kdyby zmiňované obce projevovaly o naše domovy pro seniory podobný zájem. Co udělaly pro „své“ domovy a seniory v nich? Realita je taková, že žádáme-li obce o příspěvek pro domov, kde jsou i jejich občané, právě z Budíškovic nedostaneme zpravidla nic. I v Tučapech přišel zájem o domov až poté, co byli před více než rokem seznámeni s dlouho plánovaným ukončením provozu.

Rozumíme starostům v tom, že je to pro obec ztráta pracovních míst a zejména ztráta výnosu z daní z evidovaných občanů domova. Rozumíme i obavě z dalšího využití objektu. Nabízíme proto opakovaně spolupráci, starostu Tučap jsme vyzvali k předložení záměru na využití zámečku a totéž budeme chtít projednat se starostou Budíškovic. Chceme hledat taková řešení, jak objekty obcím odprodat za rozumnou cenu, když bezplatný převod není dle legislativy možný. Očekáváme ale vstřícnost v jednání, pochopení a rozumnou argumentaci. Nikoli výhružky, ultimáta a sobecká prohlášení. Jsme přesvědčeni, že budeme-li všichni mít v prvé řadě na paměti zájem seniorů a obyvatel těchto sociálních zařízení, dokážeme se shodnout a následně dohodnout.

Jiří Zimola, hejtman Jihočeského kraje
Ivana Stráská, první náměstkyně hejtmana Jihočeského kraje

Nahoru | Kontakt

Copyright © 2014 Ing. Zdeněk Škromach. Všechna práva vyhrazena. | mobilní verze