Facebook stránka Facebook osobní profil Youtube
  • Facebook
  • Facebook
  • Youtube

Ing. Zdeněk Škromach Exmístopředseda Senátu Parlamentu ČR
Exministr práce a sociálních věcí

Koskuba: Ti ‚všeho schopní‘ nejen, že zůstávají, ale povyšují. To by se jistě mělo změnit

Koskuba: Ti ‚všeho schopní‘ nejen, že zůstávají, ale povyšují. To by se jistě mělo změnit

Otázka ParlamentníchListů.cz směrem k Jiřímu Koskubovi zní: Měl jste možnost vidět návrh služebního zákona? Souhlasíte s ním v předkládané podobě, či je něco, co Vám na něm zásadně vadí? Pokud ano, co?

„Samozřejmě měl. Byť čas na pečlivou přípravu nebyl z nejdelších. Ale stejně bych všemu nerozuměl. Nenamlouvejme si, jak opakovaně připomínám, že s poslaneckým průkazem lze současně získat schopnosti opravdového Všeználka. Na tom nic nemění skutečnost, že někteří kolegové si to myslí. Zvláště ti ve sněmovně ,narození', bez kontaktu s běžným životem. Pro nás ‚z ulice' se proto vymyslely poslanecké kluby. Abychom se někde mohli s problémem předem seznámit. Probrat možné námitky, vysvětlit si nejasnosti.  Na to však tentokrát čas nebyl. Někdo prostě spěchal," reagoval na první část otázky poslanec ČSSD.

Všehoschopní nejen, že zůstávají, ale i povyšují...

Jak dodal, fungující státní správa bezesporu podobný zákon potřebuje. „Zemi opravdu škodí, že s věčně přicházejícími a odcházejícími ministry (ale i hejtmany či primátory) se stejně často mění mnozí vysocí úředníci. Bohužel i ti opravdu schopní. Tedy odborně a pracovně schopní! Kupodivu ti ‚všeho schopní' nejen, že zůstávají, ale povyšují. To by se jistě mělo změnit. Docela se však těším na to, jak ‚čistě a bez intrik' bude jednou vybírán ten slibovaný český Sir Humphrey Appleby. Obávám se, že takovou taškařici by ani samotní autoři seriálu Jistě, pane ministře nevymysleli," dodal Koskuba dále pro ParlamentníListy.cz.

Přiznal však i to, co mu vadí. V první řadě prý pochopitelně ten spěch a jasná účelovost. „Ve vší úctě, už ta podmínka pana prezidenta samotná je nějaká ‚čudná'. Buď prostě pozitivní lustrace u vysokého politika vadí, nebo nevadí. Ačkoliv třeba ANO ne, mně ano. Zvláště, když času na vyřízení celé jistě nepříjemné záležitosti bylo dost a dost. Kupř. jedna oblíbenkyně samotné hlavy státu, paní Jiřina B., to hravě zvládla. To je fakt, na kterém ani žádné svolávání schůze sněmovny nic nezmění. Navíc projednat něco jenom v tzv. prvním čtení vůbec neznamená, že to platí. Dokonce ani to, že to kdy platit bude. Pro mnoho diváků sice existuje divadlo jednoho herce. Tohle však bylo spíše vynucené divadlo mnoha herců pro jednoho jediného diváka, jenž nakonec pravil, že je mu to vlastně stejně fuk. Tím ani ta hra samotná nebyla zrovna povedená. Zřejmě i proto se požadovalo upsání celého komparsu. Doufejme, že v zájmu pozitivních změn celé země, což je vhodné si pohlídat. Dělat až tolik ústupků jenom proto, aby se jeden pán mohl stát ministrem financí a druhý premiérem, to by bylo, přiznejme si, sakra málo. Nerýpám, jenom uvažuji nahlas. Ostatně vyvrátit možné pochybnosti, a to nejen opozice, lze nejlépe tak, že vládě bude vyslovena důvěra. On i náš hradní pán otočil. Slova tak nahradí činy. I když zde v Čechách pravda často nevítězí, občas alespoň vyjde najevo. Třeba se mnozí škarohlídi mýlí," konstatoval ještě sociálnědemokratický poslanec.

Celý díl seriálu TÝDEN S KUBEROU A KOSKUBOU čtěte na ParlamentníchListech.cz.

Nahoru | Kontakt

Copyright © 2014 Ing. Zdeněk Škromach. Všechna práva vyhrazena. | mobilní verze