Facebook stránka Facebook osobní profil Youtube
  • Facebook
  • Facebook
  • Youtube

Ing. Zdeněk Škromach Exmístopředseda Senátu Parlamentu ČR
Exministr práce a sociálních věcí

Koskuba: Jak žít v zemi, kde se hlídají práva gaunerů, a na oběti, slušné lidi kašle?

Koskuba: Jak žít v zemi, kde se hlídají práva gaunerů, a na oběti, slušné lidi kašle?

Koalice zvažuje přijetí zákon, dle něhož by obviněný z hospodářské a finanční kriminality měl povinnost prokázat původ nabytého majetku a pokud by ho neprokázal, byl by mu zdaněn, případně zdaněn stoprocentně, tedy zabaven. ParlamentníListy.cz  se ptaly politiků na jejich názor k tomuto záměru.

„Zasadíme se o to, aby měl obviněný povinnost prokázat původ nabytého majetku ve všech případech podezření na závažnou hospodářskou a finanční kriminalitu a organizovaný zločin (zejména daňové, korupční, drogové zločiny, obchod s lidmi apod.). V případě, že by pachatel nebyl původ svého majetku schopen prokázat, byl by mu takový majetek zdaněn,“ píše se v koaliční smlouvě ČSSD, ANO a KDU-ČSL.

Někteří právníci důrazně varují, že konstrukce zákona porušuje presumpci neviny, protože obviněný i obžalovaný je do doby, než je mu případně prokázaná vina soudem, nevinen.

Poslanec ČSSD Jiří Koskuba k tomuto uvedl: „„Nejsem právník, ale tento záměr léta podporuji. Jak titíž právníci nahlíží na skutečnost, že obyčejným a mnohdy i slušným nevinným lidem standardně a v pohodě do bytu či firmiček kvůli prkotinám vráží exekutoři a zabavují jejich majetek? Což milionáři a miliardáři jsou jiní lidé? Pro tyhle právníky asi ano, oni si je zaplatí. Ale o tom spravedlnost a právo není. Jak žít v zemi, kde se jen úzkostlivě hlídají práva gaunerů, a na oběti, slušné lidi kašle?“

Členka poslaneckého klubu ČSSD a ministryně spravedlnosti Marie Benešová míní, že možnost, že by Ústavní soud zákon shodil, existuje: „Pohled Ústavního soudu na tento problém bude jistě zajímavý a nelze vyloučit i jeho příkré stanovisko."

Názory dalších osobností čtěte v článku na portálu ParlamentníListy.cz.

Nahoru | Kontakt

Copyright © 2014 Ing. Zdeněk Škromach. Všechna práva vyhrazena. | mobilní verze