Facebook stránka Facebook osobní profil Youtube
  • Facebook
  • Facebook
  • Youtube

Ing. Zdeněk Škromach Exmístopředseda Senátu Parlamentu ČR
Exministr práce a sociálních věcí

Koalice hází lidem klacky pod nohy

Koalice hází lidem klacky pod nohy

Premiér Petr Nečas a ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek si zřejmě vůbec nevzali poučení z demonstrace, která se uskutečnila minulý týden v pražských ulicích, kam přijelo na 40 tisíc státních zaměstnanců - policistů, učitelů, zdravotníků ad.

Nadále totiž svými kroky na státní zaměstnance útočí. Po desetiprocentním snížení platů a vyrabování tarifů teď přichází škrty v příspěvcích na důchodové připojištění či stravování. Spolu s dosud ohlášenými změnami v zákoníku práce jde o největší polistopadovou snahu o co největší eliminaci zaměstnaneckých práv a výhod, které navíc hrozí tím, že se negativně promítne i do sektoru soukromého.

Dost dobře nechápu, kam vláda svým jednáním míří. Na jedné straně chce po lidech zodpovědnost například v podobě důchodového připojištění, aby měli na důchod, ale na straně druhé jim příspěvky zaměstnavatele škrtá a vědomě je tak o tyto základní jistoty připravuje. Vláda jasně dokazuje, že vzkaz, který ji vyslalo 40 tisíc nespokojených zaměstnanců v ulicích Prahy, arogantně přehlíží a nebere jejich protesty vůbec vážně. Koalice spoléhá čistě na svou většinu v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR, která ji umožňuje přijmout prakticky všechny jí předložené zákony. Všechny návrhy navíc probíhají bez dohody jak s opozicí, tak s tripartitou, což považuji za důkaz arogance moci. ČSSD s tímto nesouhlasí a je připravena bránit další destrukci základních jistot a práv zaměstnanců v naší zemi.

Stejně arogantně se chová i k seniorům. Na včerejším zasedání vlády sice prošlo navýšení důchodů o bezmála čtyři stovky, ale na druhé straně se vláda chystá rovněž na zvyšování DPH, což zvýší ceny potravin a léků, plánuje deregulaci nájemného či zdanění výdělků pro seniory. Navýšených 371 korun v rozpočtu seniorů je tedy jen minimální kompenzací dalších nákladů, které vláda Petra Nečase na seniory chystá.

Koaliční vláda jedná schizofrenně, když na jedné straně lidem říká, jak mají lidé šetřit a spořit, na druhou stranu jim však v podobě svých plánů hází klacky pod nohy.

Zdeněk Škromach, stínový ministr práce a sociálních věcí

Nahoru | Kontakt

Copyright © 2014 Ing. Zdeněk Škromach. Všechna práva vyhrazena. | mobilní verze