Facebook stránka Facebook osobní profil Youtube
  • Facebook
  • Facebook
  • Youtube

Ing. Zdeněk Škromach Exmístopředseda Senátu Parlamentu ČR
Exministr práce a sociálních věcí

Keller: Odsouzeni ke koalici

Keller: Odsouzeni ke koalici

Hvězda Andreje Babiše dále stoupá a očekávání veřejnosti vůči jeho hnutí či spíše vůči jeho osobě lámou všechny rekordy.

Jiří Pehe, který je tímto vývojem znepokojen, navrhuje sociální demokracii, aby jako protiváhu začala budovat spojenectví s našimi zbylými dvěma pravicovými stranami (Právo 12. 4.).

Troufám si tvrdit, že takovýto obrat by sociální demokracii nesmírně poškodil. Občanští demokraté jsou dnes i pro mnoho pravicových voličů symbolem korupce a kmotrovství bez závoje. Novými sponzorskými aférami tento svůj obraz pouze rámují.

TOP 09 je zase symbolem reforem, které chtěly být úsporné, ale vedly pouze k chaosu, a navíc ještě stačily poškodit nejen ty nejchudší, ale i velkou část domácností středních vrstev.

Babišovo hnutí šlo raketově vzhůru právě kvůli tomu, co v uplynulých letech předváděly obě zmíněné pravicové strany. Pokud by k nim sociální demokracie hledala koaliční můstky, jen by utvrdila další a další voliče v tom, že je v podstatě ze stejného těsta jako ony. To by bylo to nejhorší, co by se jí mohlo přihodit.

I když určitě není jednoduché vládnout s člověkem, který má tendenci redukovat politiku na vychytralý handl, ČSSD na vybranou nemá. Flirtování s tím, co napravo zbylo po Nečasově vládě, by ji zahubilo.
Sociální demokraté nejsou ve skutečnosti vůči Babišovi tak bezradní, jak to na prvý pohled vypadá. Vždy mu mohou naznačit, že podrazit tuto koaliční vládu není v jeho zájmu.

Pokud by vláda padla, vůbec by si nepomohl sestavováním nové. Velice rychle by se přesvědčil, že jeho koaliční potenciál je téměř nulový. S výjimkou sice univerzálně použitelných, avšak početně příliš slabých lidovců by nemohl oslovit nikoho.

Ani od předčasných voleb si nemůže Andrej Babiš nic slibovat. Dost možná by se v nich už projevilo rozčarování části jeho minulých voličů. A pokud by naopak dále posílil, bylo by to pro něho ještě horší. Jen na něho by padla odpovědnost za přetrvávání problémů, nepořádků a samozřejmě i dluhů, které se zde za minulých vlád nakupily.

Andrej Babiš umí dobře počítat. Příliš dobře na to, aby svého hlavního koaličního partnera dále podrážel.

Zdroj: Právo (15.4.2014)

Nahoru | Kontakt

Copyright © 2014 Ing. Zdeněk Škromach. Všechna práva vyhrazena. | mobilní verze