Facebook stránka Facebook osobní profil Youtube
  • Facebook
  • Facebook
  • Youtube

Ing. Zdeněk Škromach Exmístopředseda Senátu Parlamentu ČR
Exministr práce a sociálních věcí

Keller: Kam si sednout v Bruselu

Keller: Kam si sednout v Bruselu

Naše dvě nejvitálnější pravicové strany, tedy Babišovo ANO a Kalouskova TOP 09, mají dobrou šanci dostat se v květnových volbách do Bruselu. Na pravici přitom zeje po rozkladu ODS velká modrá díra.

V okamžiku zvolení bude naše pravicové europoslance čekat nesnadné rozhodování. Obě zmíněné strany vznikly v reakci na ryze české poměry a anomálie, které mimo naše hranice nemusejí nikoho zajímat. Jedna z těchto stran trvá zhruba rok, ta druhá, ryze konzervativní, má za sebou pětiletou tradici.

Babišovi europoslanci budou moci stěží říkat, že přišli řídit Evropu jako firmu. Ani heslo „Nejsme politici, makáme" kolegové z Evropy možná nepochopí. Pokud chtějí europoslanci prosazovat svůj politický program a hájit zájmy své země, musejí se stát členy některé z vlivných frakcí.

Jak Babišovi, tak Kalouskovi lidé budou takovou frakci hledat obtížně. Ty levicové je určitě přitahovat nebudou. Stěží se mohou zařadit také do některé ze dvou pravicových frakcí se silně protiunijními postoji. Zbývají tedy evropští lidovci a liberálové. K lidovcům budou asi směřovat případní europoslanci zvolení za TOP 09. Budou muset evropským křesťanským demokratům nějak vysvětlit, že kandidují za stranu, která vznikla na úkor českých křesťanských demokratů. Budou se muset stylizovat jako stoupenci tak trochu patriarchálního pohledu na rodinu a jako odpůrci práv sexuálních menšin. Zato jim bude snad dovoleno sedět s případnými zástupci KDU-ČSL v jedné frakci.

Poslanci, kteří půjdou do Evropy za Babišovo ANO, to budou mít ještě těžší. Zbudou na ně už jenom evropští liberálové. Ti mají sice krásná hesla o sjednocování Evropy a zvyšování konkurenceschopnosti, avšak při hlasováních o konkrétních opatřeních jsou často nejednotní a nechávají se zlanařit silnějšími stranami. To může vyhovovat obratným lobbistům; jako program pro překonání krize a demokratizaci rozhodování je to však trochu málo.

Postupný rozpad čitelné politické scény v České republice tak sice nahrál těm, kdo si pořizují své strany na zelené louce a budují je doslova z ničeho, mimo hranice naší země to však může přinést spoustu nových nedorozumění.

Psáno pro Právo

 

Nahoru | Kontakt

Copyright © 2014 Ing. Zdeněk Škromach. Všechna práva vyhrazena. | mobilní verze