Facebook stránka Facebook osobní profil Youtube
  • Facebook
  • Facebook
  • Youtube

Ing. Zdeněk Škromach Exmístopředseda Senátu Parlamentu ČR
Exministr práce a sociálních věcí

Když mi řekli výsledek, myslel jsem, že si dělají srandu

Když mi řekli výsledek, myslel jsem, že si dělají srandu

Víc rozdělená Sněmovna zvyšuje podle místopředsedy ČSSD Zdeňka Škromacha roli  prezidenta Miloše Zemana při jednání o nové vládě. "I strany jako TOP 09, které  měly nejvíce řečí, že jim jde o parlamentní demokracii, by měly mít zájem, aby  umožnily vznik vlády, kterou utvoří sociální demokracie," řekl Škromach v  rozhovoru pro iDNES.cz.

První místo, ale necelých 21 procent a 50 křesel. Dá se to vůbec označit  za vítězství?

Tak vítězství je nejlepší volební výsledek a ten jsme  dosáhli oproti jiným politickým stranám, ale určitě to není nic, z čeho bychom  mohli být nadšeni nebo vyskakovat. Původní očekávání bylo výsledek nad 30  procent, což bylo později korigováno na výsledek nad 25 procent. Když jsem sem  jel z Moravy a řekli mi, jaký je výsledek, myslel jsem si, že si ze mě dělají  srandu, protože mi to připomnělo výsledek v roce 2010.

Jak s tím výsledkem naložíte?

Musíme se snažit dostat z toho maximum a poučit se z toho, jak jsme se  minule úplně vyřadili z vyjednávání o budoucí vládě a pokusit se najít v čase co  nejkratším najít stabilní vládu, která bude schopna zemi řídit.

Když se podíváte na rozložení křesel ve Sněmovně, co se podle vás nejvíc podobá stabilnímu uspořádání?

V tuto chvíli to  neumím říci. Byl pověřen vyjednávací tým, který bude jednat se všemi zvolenými  stranami. Pokud jde o ODS a TOP 09, tam to bude pouze o uspořádání Poslanecké  sněmovny. Pokud jde o vládu, tak budeme jednat se všemi ostatními.

Podle rozložení mandátů a programů stran byste se na většinové koalici mohli nejspíš  domluvit s KDU-ČSL a hnutím ANO. Je to podle vás přijatelná varianta?

Lidovci  mají program konzistentní a jsou historickou politickou stranu. Nová hnutí je z  hlediska programu těžké posuzovat. Tam šlo více o volební hesla, než o program.  Uvidíme při konkrétních jednáních, jestli budou chtít podporovat vládu se  zastoupením sociální demokracie.

Uznáváte, že když není možná sociální demokracií preferovaná varianta  jednobarevné vlády tolerované pouze KSČM a budete potřebovat ještě třetího  partnera, budete spíš muset jednat o klasické koalici? 

Všechny možnosti  jsou ve hře. Víc budeme vědět za pár týdnů. Samozřejmě je to méně  výhodná pozice, než kdyby náš volební výsledek byl lepší.

Pozice  Sobotky záleží na úspěšnosti jednání o vládě

Jak pevná je pozice současného vedení strany, když pan Sobotka před  volbami mluvil o tom, že byste chtěli třetinu hlasů voličů? Teď sám připouští  nový volební sjezd, když nesestavíte vládu. Je jeho pozice ohrožena?

O  ničem takovém se zatím nejednalo. Myslím, že to bude záležet na úspěšnosti  povolebního vyjednávání.

Takže pan Sobotka je stále i vaším kandidátem na premiéra?

Je to předseda  strany a tak to bylo vždycky historicky. Po minulých volbách Jirka Paroubek  odstoupil hned první den, a tak ho zastupoval Slávek Sobotka jako první  místopředseda strany. Tehdy jsme udělali chybu, když jsme nejednali o vládě.  Tehdejší prezident Václav Klaus nám to de facto ani neumožnil jako vítězi voleb.  Věřím, že teď situace bude jiná. Důležitá bude i komunikace s panem prezidentem  Zemanem. Za situace, která v nové Sněmovně je po nových volbách, bude role  prezidenta mnohem silnější, než by byla, kdyby výsledek byl jiný.

Nezvýšila se teď i pravděpodobnost, že tady ještě dlouho budeme mít vládu Jiřího  Rusnoka?

Tam je samozřejmě problém, že ta vláda nemá důvěru. Ministři té  vlády ani neuspěli ve volbách, tedy kromě Marie Benešové, která na preferenční  hlasy přeskákala na první místo na naší kandidátce v Ústeckém kraji. Určitě i  zájmem prezidenta a také těch stran, které se zaklínaly bojem za demokracii a za  parlamentarismus, je, aby tady co nejdříve byla funkční vláda s plným mandátem, tedy s důvěrou Poslanecké  sněmovny.

Je udržitelné, aby tady delší dobu pokračovala vláda, jejíž jádro tvoří  ministři, kteří kandidovali za Stranu práv občanů Zemanovci a ve volbách  propadli?

Je to vláda, která vznikla na základě Ústavy. Není v rozporu s  Ústavou. To jestli někdo je či není členem SPOZ, není rozhodující, protože ta  strana tu vládu nesestavovala. I strany jako TOP 09, které měly nejvíce řečí, že  jim jde o parlamentní demokracii, by měly mít zájem, aby umožnily vznik vlády,  kterou utvoří sociální demokracie.

Ale vždyť jste sami řekli, že s TOP 09 o vládě jednat  nebudete...

Když se rozhodnou, že takovou vládu budou chtít podporovat,  aby ji bylo možno sestavit co nejdříve, tak to bude jejich  rozhodnutí. Naopak pokud se budou stavět negativně k výsledku  voleb, budou dávat najevo, že jim současná vláda vyhovuje.

Jak vnímáte to, že nová uskupení ANO a Úsvit získala dohromady 61 křesel  ve Sněmovně? Co to podle vás znamená?

Je to spíš otázka vytváření  mediálního obrazu klasických politických stran a toho, že je tady  neustálé očekávání, že nějaká nová strana, noví lidé...

Takže za to můžou novináři?

Nevkládejte mi do úst, co jsem neřekl.  Média dnes vytvářejí veřejné mínění, než by reflektovala, co se děje. Samozřejmě  jinak se vedly volby před třiceti, čtyřiceti lety a jinak dnes, kdy je veřejné  mínění ovlivňováno. Prostě došlo k obměně Poslanecké sněmovny a věřme tomu, že  to bude k lepšímu, jak lidé doufají. Ale stejně tomu bylo v roce 2010, kdy z 200  poslanců bylo 127 nových. A nejsem si zcela jist, že to vedlo k pozitivní změně.  I tato změna může být problematická. Ta nová uskupení, která jsou zvolena do  Sněmovny, v zásadě nemají vnitřní strukturu, která by byla dotažena až do  okresů, do obcí a víceméně je to úzká volební skupina a není úplně jasné, v čím  zájmu postupuje.

Nemůže rozdrobená Sněmovna vést k tomu, že by v dohledné době mohly být  další předčasné volby?

Byla by to prohra demokracie v České  republice.

Autor: Josef  Kopecký

Nahoru | Kontakt

Copyright © 2014 Ing. Zdeněk Škromach. Všechna práva vyhrazena. | mobilní verze