Facebook stránka Facebook osobní profil Youtube
  • Facebook
  • Facebook
  • Youtube

Ing. Zdeněk Škromach Exmístopředseda Senátu Parlamentu ČR
Exministr práce a sociálních věcí

Každý si píšeme svůj osud sám

Každý si píšeme svůj osud sám

Staronový místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach si do poslední chvíle pohrával s myšlenkou, že proti Bohuslavu Sobotkovi zvedne kandidaturu na předsedu strany. "Člověk musí být připraven na každou situaci," odpovídá v rozhovoru pro on-line deník TÝDEN.CZ na otázku, zda je pravda, že si dokonce psal nominační projev.

Delegáti ostravského sjezdu vás znovu zvolili místopředsedou ČSSD. Nebudete chtít vstoupit také do stínové vlády?

Jmenování stínové vlády má v pravomoci předseda strany jako stínový premiér. Bude záležet jen na jeho rozhodnutí.

Měl byste o takovou funkci zájem?

Respektuji názor předsedy a jsem připraven straně sloužit tam, kde si to bude přát.

Na serveru Aktuálně.cz se objevily spekulace, že jste v předvečer kongresu uvažoval o tom, že zvednete kandidaturu na předsedu strany a psal jste si dokonce nominační projev.

Člověk musí být připraven na každou situaci.

Místopředsedou jste řadu let. Neuvažujete o tom, že byste na předsedu kandidoval příště?

V roce 2005 jsem kandidoval proti Standovi Grossovi, nevyšlo to, strana se rozhodla jinak. Teď si myslím, že by to nebylo dobré, po tom sjezdu, který jsme absolvovali před dvěma lety. Tandem Michal Hašek - Bohuslav Sobotka je správné řešení, které by mohlo sociální demokracii dovést k úspěchu.

Co tedy říkáte na staronové vedení, ve kterém už není Jiří Dienstbier, ale nově přibyl hejtman Milan Chovanec či senátorka Alena Gajdůšková? Vypadá to, jako když si "haškovci" a "sobotkovci" rozdělili křesla místopředsedů takřka rovným dílem.

Rozhodovalo přes šest set delegátů. I hlasování ukázalo, že vůle delegátů je jednoznačná. Pokud jde o to složení, tak si myslím, že ve vedení jsou služebně starší sociální demokraté i novější garnitura. Nakonec, Michal Hašek je tam dva roky. Nemyslím si, že by nedocházelo k obměně a generační symbióze. Výsledek je dobrý. Ne každý s ním bude spokojen, ale je to dobrý kompromis. Ve vedení jsou zastoupeny všechny názorové proudy, a pokud ho předseda dobře povede, tak máme našlápnuto k úspěchu.

Proč si myslíte, že Dienstbier u delegátů nezabodoval? Mnozí vaši kolegové mu vyčítají jeho kritiku prezidenta Miloše Zemana a ne zrovna týmového ducha.

Nebyla s ním vedena žádná válka. Každý si píšeme svůj osud sám a svým vystupováním buď oslovíme nebo neoslovíme členskou základnu. Hlas lidu, hlas boží.

Jak vnímáte souboj o křeslo místopředsedkyně mezi Alenou Gajdůškovou a Marií Benešovou? Byl velmi vyrovnaný, nakonec v něm však vám bližší Benešová prohrála.

Byl to velmi vyrovnaný souboj. Nakonec mohl být výsledek ještě zajímavější, protože po prvním kole hrozilo, že nebude ve vedení jedna, ale dvě ženy. V prvním kole měly nejvyšší počet právě ženy, ale po přepočtu postoupil Martin Starec.

Průzkumy veřejného mínění vám v parlamentních volbách v příštím roce věští úspěch. Co by ČSSD ve vládě prosazovala?

Pokud jde o daně, tak tady by měl být vyhlášen pakt daňové stability. To znamená, že změníme daně k prvnímu lednu a pak budou daně platit čtyři roky tak, jak jsou. To je významný postoj. Je potřeba uvést jednotlivé resorty do funkčního stavu.V každém z nich bude práce až až. V zásadě musíme zajistit, aby lidé měli práci, aby za ni dostali zaplaceno, aby uživili rodinu, aby měli kde bydlet a aby jim na dveře neklepal exekutor.

Co nabídnete komunistům za to, že vás podpoří v menšinové vládě?

O koalicích má smysl hovořit až po volbách. Já věřím, že jejich podporu ani nebudeme potřebovat. Situace může být různá a bude záležet jen na vůli občanů.

Autor: Karolina Brožová, Týden.cz

Nahoru | Kontakt

Copyright © 2014 Ing. Zdeněk Škromach. Všechna práva vyhrazena. | mobilní verze