Facebook stránka Facebook osobní profil Youtube
  • Facebook
  • Facebook
  • Youtube

Ing. Zdeněk Škromach Exmístopředseda Senátu Parlamentu ČR
Exministr práce a sociálních věcí

K novele zákona o ochraně zemědělského půdního fondu

K novele zákona o ochraně zemědělského půdního fondu

Novela zákona o ochraně zemědělského půdního fondu určitě potěšila nejen ekology, ale i zemědělce a všechny, kteří mají oprávněný pocit, že půdy nám ubývá rychleji, než si vůbec chceme připustit.

Ani mně se hrubě nelíbí, že kdejaký developer velmi levně získá cenné pozemky vyjmutím z půdního fondu, aniž by se pokusil svůj projekt umístit do již zastavěných částí urbánních prostorů. Zdá se tedy, že je všechno v pořádku. To bychom ale nebyli v Čechách, aby se někde vzadu neskrývalo jedno malé, ale podstatné ALE.

Poslanci schválená novela totiž ignorovala Senátem schválenou verzi, která vycházela vstříc návrhům krajů a Svazu měst a obcí. Tyto instituce upozorňovaly na fakt, že ze zpoplatněných záborů půdy nejsou vyjmuty právě města, obce a kraje, které jsou v mnoha případech investory veřejně prospěšných staveb, například silničních obchvatů měst. O tom, že to nejsou malé peníze, svědčí čísla, která lze jednoduše získat na jakémkoli úřadě, kde se takové stavby připravují. Například v případě obchvatu jihočeských Strážkovic, který hodlá realizovat kraj, činí suma odvodu do fondu, spravovaného Státním fondem životního prostředí, už slušných 26 milionů korun! A to jistě není „pár drobných“, které si kraj může dovolit uvolnit bez oka mrknutí.Podtrženo, sečteno: záměr dobrý, s vaničkou ale vylito i dítě.

Až pak zase uslyšíte o předražených českých silnicích, ptejte se poslanců, proč tomu tak je.

J.Zimola, jihočeský hejtman

Nahoru | Kontakt

Copyright © 2014 Ing. Zdeněk Škromach. Všechna práva vyhrazena. | mobilní verze