Facebook stránka Facebook osobní profil Youtube
  • Facebook
  • Facebook
  • Youtube

Ing. Zdeněk Škromach Exmístopředseda Senátu Parlamentu ČR
Exministr práce a sociálních věcí

Jsme jen satelit, Schwarzenberg a Štětina jednají jednostranně. Foldyna se naštval a mluví o násilí

Jsme jen satelit, Schwarzenberg a Štětina jednají jednostranně. Foldyna se naštval a mluví o násilí

Sociálnědemokratický poslanec Jaroslav Foldyna se ostře pustil do šéfa zahraničního výboru sněmovny Karla Schwarzenberga za jeho neohlášenou a kontroverzní cestu na Ukrajinu, kde podpořil tamní prounijní demonstranty. Předseda TOP 09 tím prý poškodil českou zahraniční politiku a dal najevo, že místo svébytnosti jsme jen něčí satelit.

„V pondělí na zahraničním výboru Karel Schwarzenberg vysvětloval důvody své cesty do Ukrajiny a vedle něho seděl pan senátor Štětina. Jejich svědectví a jejich postoje jsou tak příliš jednostranné, že tohle je ten druhý extrém, který poškozuje politiku jako takovou. Místo hledání způsobu řešení to problém jen eskaluje," uvedl Foldyna pro ParlamentníListy.cz.

Českým zájmem podle poslance ČSSD a člena zahraničního výboru sněmovny je, aby se Ukrajina přibližovala Evropské unii, ale jestliže se prý předseda zahraničního výboru českého parlamentu jednostranně postaví na stranu demonstrujících a hlavně to ani neavizuje dopředu, je to špatně.

„Vedle něho ve sněmovně seděl profesionální buřič Štětina, který tam byl taky, je to smutná záležitost české zahraniční politiky. My tím navenek říkáme, že nemáme svébytnou zahraniční politiku, ale že děláme satelit někoho, kdo o to třeba ani nestojí," míní Jaroslav Foldyna.

Ten rovněž odmítl Schwarzenbergovo srovnání, že situace v Kyjevě je velmi podobné té v Praze na konci roku 1989. „V prosinci 1989 nikdo v Praze nejezdil na bagru do zátarasů, nikdo policisty nemlátil řetězy a nikdo na ně neházel zápalné lahve. Já jsem to viděl a násilí, ani na jedné straně, nelze tolerovat. Tím, že se jednostranně k tomuto problému stavíme jednostranně, vytváříme tím problém," pokračuje v kritice oranžový poslanec.

„Pokud nejsme schopni detailně popsat, co uděláme pro to, aby se Ukrajina cítila v Evropské unii dobře, a bude to chtít sama, a že nejsme schopni investovat do peněz, na nichž je Ukrajina na Rusku závislá, měli bychom to nechat na Ukrajincích, co si vyberou. Tohle Karel Schwarzenberg po boku s Kocábem a Štětinou určitě nesplnili," dodává Jaroslav Foldyna pro redakci ParlamentníchListů.cz.

Autor, zdroj: Radim Panenka, ParlamentníListy.cz

Nahoru | Kontakt

Copyright © 2014 Ing. Zdeněk Škromach. Všechna práva vyhrazena. | mobilní verze