Facebook stránka Facebook osobní profil Youtube
  • Facebook
  • Facebook
  • Youtube

Ing. Zdeněk Škromach Exmístopředseda Senátu Parlamentu ČR
Exministr práce a sociálních věcí

Jsem rád, že nejsem jako Rath nebo Paroubek

Jsem rád, že nejsem jako Rath nebo Paroubek

Rozhovor s místopředsedou ČSSD Zdeňkem Škromachem

Jsem rád, že nejsem jako Rath nebo Paroubek, tvrdí Škromach

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka drží v ruce audit, který má vypovídat o tom, jak který z členů současné stínové vlády pracuje. Do hodnocení, jenž také přispěje ke vzniku nového stínového kabinetu, byl zahrnut i místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach. A to navzdory tomu, že už na svůj stínový post ministra práce a sociálních věcí podal stínovou demisi.

Pane místopředsedo, z auditu vychází, že jste jedním z nejhůře hodnocených. Co tomu říkáte?
To jsem ještě neslyšel (smích).

Ale je to tak.
Za zajímavější spíš považuji, že se tyto informace objevují aniž bychom je projednali na grémiu, z čehož tudíž vyvozuji, že to je určitým způsobem účelové. Na druhé straně mě ale celkem těší, že nejsem na stejné úrovni jako David Rath nebo Jirka Paroubek, že jsem na té druhé straně.

Nemyslíte si, že je to způsobeno i tím, že již nejste stínový ministr a už nejste tolik vidět?
To si úplně nemyslím.

Jak si tedy vysvětlujete, že jste skončil mezi nejhoršími? Podle volebních výsledků se přece u voličů dlouhodobě těšíte výborné podpoře.
To je celkově tím, že Slávek Sobotka zvolil řekněme svůj způsob hodnocení a přenáší to na počty tiskovek, blogů a dalších věcí. To ale ve skutečnosti nevypovídá nic o práci daného člověka. Nicméně osobně jsem přesvědčen o tom, že předseda strany a stínový premiér by měl převzít plně zodpovědnost za stínovou vládu. Měl by si do ní najmenovat lidi, kterým důvěřuje a chce s nimi spolupracovat. A nezastírat to.

Co vy sám říkáte na hodnocení Bohuslava Sobotky?
Zatím jsem je neviděl. Já sám jsem odmítl svoje články, blogy po internetu, takže to je možná to, co mi chybí. Ale sčítání článků? Představte si, jak by to vypadalo, kdyby kritéria třeba pro poslance i pro jejich kandidaturu byla počet jejich vystoupení ve sněmovně nebo počet podaných návrhů zákona. To by ta sněmovna nebo parlament nedělal nic jiného než řešil nové návrhy. Myslím tudíž, že celkově je to špatně postavené, že tenhle způsob hodnocení není objektivní, je spíš zástupný. Slávek Sobotka má právo najmenovat si lidi.

Obsazení některých postů už bylo naznačeno - Jiří Paroubek na stínový rezort financí, David Rath do čela zdravotnictví. Je to podle vás pro ČSSD dobře?
To nechci hodnotit. To je politická zodpovědnost předsedy strany, jak si rozhodne. Ve finále to ale bude on, kdo si bude muset obhájit lidi, které najmenuje.

Bere podle vás předseda Sobotka v potaz i loajalitu budoucích členů stínové vlády?
Loajalita hraje a musí hrát svou roli. Každý předseda nebo budoucí premiér, či stínový premiér připravuje vládu, za kterou nese odpovědnost. Osobně bych si ale uměl představit, že když je člověk nad věcí a chce mít funkční i stínovou vládu, tak že by v ní měli být zastoupeni lidé různých názorových proudů. V tuto chvíli je ale spíš otázkou, jakým způsobem k tomu rozhodnutí o vládě dochází. Zvláštní je zejména ten únik informací a já očekávám, že v pátek na grémiu nám to Slávek Sobotka vysvětlí.

Očekáváte tedy, že Bohuslav Sobotka dnes oznámí stínovou vládu?
Jsem přesvědčen o tom, že zřejmě tento řízený únik z aparátu je takovým předvojem pátečního jednání. Odpoledne navíc bude i předsednictvo. Takže předpokládám, že předseda přijde s návrhem.

autor: Eva Pospíšilová
zdroj: TÝDEN.cz

Nahoru | Kontakt

Copyright © 2014 Ing. Zdeněk Škromach. Všechna práva vyhrazena. | mobilní verze