Facebook stránka Facebook osobní profil Youtube
  • Facebook
  • Facebook
  • Youtube

Ing. Zdeněk Škromach Exmístopředseda Senátu Parlamentu ČR
Exministr práce a sociálních věcí

Jsem pro referendum o maximálním platu

Jsem pro referendum o maximálním platu

Senátora Zdeňka Škromacha (ČSSD) inspirovalo dění ve Švýcarsku, kde se chystá celostátní referendum o návrhu, aby maximální plat manažera firmy byl dvanáctinásobkem platu nejhůře placeného zaměstnance. Podobné všelidové hlasování by podle senátora mohlo proběhnout i v Česku.

"Podpořili byste podobné referendum v Česku? Já ano," napsal na svém facebookovém profilu Škromach a připojil k němu odkaz na článek publikovaný on-line deníkem TÝDEN.CZ o tom, jak velké firmy kvůli chystanému referendu hrozí svým odchodem ze Švýcarska.

Škromach sklidil na Facebooku od svých fanoušků pozitivní ohlasy. Na dotaz on-line deníku TÝDEN.CZ, zda svůj nápad myslel vážně a zda by se maximálním stropem měly zastřešit i odměny v politice, odpověděl: "To jistě. Ale zajímají mě názory občanů k této věci."

Odměna by se pak podle jeho mínění měla odvozovat od průměrného výdělku. "Minimální mzda je určována administrativně, tudíž není vhodné na ni cokoliv vázat. Mzdy politiků jsou regulovány už nyní. Ale ve firmách jde o platy mnohonásobně vyšší," dodal Škromach pro on-line deník TÝDEN.CZ.

K uskutečnění takového referenda však podle Škromachova kolegy Jana Mládka, stínového ministra financí za ČSSD, vede složitá cesta. "Škromachova myšlenka by se ujmout mohla, ale problém je, že my nemáme zákon o obecném referendu. Máme ústavní zákon, ale nemáme prováděcí předpis. Já myslím, že v první řadě bychom potřebovali tento zákon o obecném referendu," zdůraznil Mládek.

Myšlenka "zastropování" maximálního platu manažerů by mohla však v Česku stejně jako ve Švýcarsku přinést negativní reakce firem. Hrozilo by, že by z České republiky firmy jednoduše odešly - málokteré by si totiž nechaly do odměňování svého vedení "mluvit" od státu. "Záleží samozřejmě na tom, jak ten strop nastavíte. Švýcarsko je země, kde platy šéfů některých firem jsou opravdu obrovské. Situace se nedá se situací v Česku srovnat," poznamenal pro on-line deník TÝDEN.CZ Mládek.

Předseda komunistů Vojtěch Filip Škromachův nápad uvítal. "Já bych takové referendum podpořil, problém je, že my stále ještě nemáme zákon o obecném referendu. Možná právě proto ho vláda nechce schválit, protože se bojí," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ.  Odlivu velkých firem z Česka, který by po schválení takového zasahování do odměňování managementu mohl následovat, se nebojí. "To si snad děláte srandu. Vy si myslíte, že při tom zisku, který tady mají obchodní řetězce, že by někam odešly?" uvedl Filip.

Prozatím však senátorův návrh podporu napříč politickým spektrem pravděpodobně nezíská. Místopředsedkyně rozpočtového výboru sněmovny Helena Langšádlová (TOP 09) se domnívá, že do odměňování by stát neměl zasahovat. "Já si myslím, že odměňování má být prostě spojeno s výkonem. Říci, jestli desetinásobek nebo patnáctinásobek je hodně nebo málo, je špatně. Odměňování má být prostě spojeno s výkonem. Co je u nás alarmující, je to, že vedení firmy podává špatný výkon, firma má špatný hospodářský výsledek, a přesto má vedení enormní odměny," řekla on-line deníku TÝDEN.CZ. "Obecně prostě stát nemůže takovou věc stanovit. Odpovědnost mají nést vlastníci a akcionáři firmy," dodala.

Autor: - kab -
Zdroj: TÝDEN.CZ

Nahoru | Kontakt

Copyright © 2014 Ing. Zdeněk Škromach. Všechna práva vyhrazena. | mobilní verze