Facebook stránka Facebook osobní profil Youtube
  • Facebook
  • Facebook
  • Youtube

Ing. Zdeněk Škromach Exmístopředseda Senátu Parlamentu ČR
Exministr práce a sociálních věcí

Jihomoravská ČSSD odsoudila Zemanovy výroky směrem k Sobotkovi

Jihomoravská ČSSD odsoudila Zemanovy výroky směrem k Sobotkovi

Brno 8. února (ČTK) - Předsednictvo krajského výkonného výboru jihomoravské ČSSD považuje za nešťastné výroky prezidenta Miloše Zemana o kalašnikovu v souvislosti s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD). Jihomoravský předseda strany Roman Hanák dnes novinářům řekl, že se krajské předsednictvo jednoznačně staví na stranu předsedy vlády a Zemanovy výroky byly vadou na kráse návštěvy Jihomoravského kraje.

Sobotkovi vyjádřil podporu i hejtman Michal Hašek (ČSSD), který však upozornil, že se nestaví na žádnou stranu a nebude ve sporu mezi Sobotkou a Zemanem dělat rozhodčího. "Jsem však loajální k premiérovi a naší vládě. Spor ale není dobrý pro Českou republiku ani sociální demokracii," zdůraznil Hašek, který je známý svým blízkým vztahem k Zemanovi. Ten hejtmana označuje za svého přítele. Hašek navrhl Zemanovi i Sobotkovi, aby se sešli u jednoho stolu na jižní Moravě a vše si vyříkali.

Spor vyvolala na konci ledna odpověď Zemana na dotaz studentky při debatě s občany v Tišnově, která byla součástí návštěvy kraje. Dívka se ptala, jak se lze zbavit premiéra Sobotky. Zeman jí odpověděl, že jakéhokoliv politika, prezidenta nevyjímaje, se lze zbavit demokratickou cestou ve volbách a potom existuje ještě nedemokratická cesta, a to kalašnikov. Jeho výroky zkritizovalo mnoho politiků včetně samotného Sobotky.

Podle Hanáka jihomoravská ČSSD nereagovala ihned, avšak po dalších prohlášeních prezidenta v médiích se rozhodla vyjádřit premiérovi jako jeho domovská organizace podporu. "Předsednictvo se navíc důrazně ohrazuje proti snahám některých vrcholných politiků vzbudit ve veřejnosti dojem, že premiér dostatečně neřeší možné důsledky přílivu uprchlíků do Evropy a České republiky," uvedl Hanák. Dodal, že si sociální demokraté nechtějí nechat rozbíjet krajskou organizaci a chtějí se zaměřit na podzimní krajské volby.

V těch bude lídrem právě Hašek, který Zemana na třídenní návštěvě krajem doprovázel a po aféře s kalašnikovem se prezidenta zastal. Podle Haška některá média celou záležitost zkreslila. Hašek ale prý nehodlá sociální demokracii štěpit a Sobotka má jeho plnou podporu. Ocenil, že vláda spolupracuje s kraji, kterým vrátila rozpočtové určení daní nebo jim dala peníze na opravy krajských silnic.

Nahoru | Kontakt

Copyright © 2014 Ing. Zdeněk Škromach. Všechna práva vyhrazena. | mobilní verze