Facebook stránka Facebook osobní profil Youtube
  • Facebook
  • Facebook
  • Youtube

Ing. Zdeněk Škromach Exmístopředseda Senátu Parlamentu ČR
Exministr práce a sociálních věcí

Je nezbytné zajistit nezávislost politiků

Je nezbytné zajistit nezávislost politiků

Projev na 6. schůzi Poslanecké sněmovny 23. září 2010

Vážená paní předsedající, vážené dámy a pánové, paní poslankyně, páni poslanci, musím říci, že jsem poslouchal diskusi a přemýšlel jsem, protože v politice působím dost dlouho a myslím, že je docela zajímavé konečně cítit, že přestože v sociální demokracii máme různé názory, že jsou různé skupiny, že jdeme různým směrem, tak máme svobodu v tom, že vyjadřujeme své názory a nejsme nikým placeni za to, ani nemáme žádné miliónové sankce za to, pokud máme vlastní názor, pokud ho uplatníme.

A já myslím, že to, co tady bylo předvedeno, je perfektní ukázka toho, jak je možné víceméně si zprivatizovat politickou stranu, jak je možné, aby to vypadalo do budoucna. Je pravda, že potom politici nemusí být vůbec placeni, ale pak se budou občané ptát, kdo je vlastně platí.

Já myslím, že cesta, která tady byla nastíněna panem Bártou, má jednu zásadní chybu. Ano, je legitimní a je dobře, když privátní sektor podporuje demokracii formou podpory politických stran. To je základ demokracie. Základem demokracie je volná soutěž politických stran, ale také je nezbytné zajistit, aby politici, poslanci, zastupitelé, byli nezávislí, to znamená, aby nebyli vázáni podobně jako například kdysi poslanci za republikány, za Sládkovce, různými úpisy apod., že pokud zklamou vůdce strany, tak je to holt bude něco stát. Takovýto způsob politických stran je nepřijatelný.

A já jsem rád, že jsem sociální demokrat, a věřím, že i jiné politické strany, které jsou postaveny na demokratickém principu svobodné vůle a svobodného rozhodování, nikdy nepřistoupí na princip, že soukromé firmy, silné finanční skupiny, si budou financovat - stejně jako je tomu třeba ve Formuli 1, ve fotbale, v hokeji - své hráče tím, že je budou platit za to, jak budou zastupovat jejich zájmy v zákonodárných sborech.

Nahoru | Kontakt

Copyright © 2014 Ing. Zdeněk Škromach. Všechna práva vyhrazena. | mobilní verze