Facebook stránka Facebook osobní profil Youtube
  • Facebook
  • Facebook
  • Youtube

Ing. Zdeněk Škromach Exmístopředseda Senátu Parlamentu ČR
Exministr práce a sociálních věcí

Je dobře, že NERV i vláda přebírá některé prvky z důchodového programu sociálních demokratů.

Je dobře, že NERV i vláda přebírá některé prvky z důchodového programu sociálních demokratů.

Předdůchody nebudou omezeny jen na namáhavé profese

Předdůchody, tedy možnost předčasného odchodu do penze, se budou týkat pracovníků všech profesí, nikoli pouze zaměstnanců z těžkých a namáhavých povolání, jak se původně předpokládalo. Počítá s tím Kalouskovo ministerstvo financí.

Takzvané předdůchody, které mají umožnit lidem odchod do předčasné penze za lepších podmínek než nyní, se budou týkat pracovníků všech profesí. Podle ČTK s tím počítají změny zákonů, které připravuje ministerstvo financí. Tripartita se přitom původně shodla na zavedení předdůchodu pouze pro lidi s namáhavými profesemi.

„Předpokládáme, že návrhy změn do příslušných zákonů týkající se tohoto tématu budou zpracovány do konce čtvrtletí," uvedl pro ČTK mluvčí ministerstva Ondřej Jakob. Jejich účinnost je plánována na leden 2013.

Předdůchody mají být výhodnější než klasické předčasné důchody. Do nich mohou lidé odejít už nyní. Mají však penzi vypočítanou z menší procentní výměry, a tudíž nižší, než kdyby se nechali penzionovat v řádném termínu. To u předdůchodů nebude.

Iniciativu ministerstva financí vítá opoziční ČSSD, která má ostatně předdůchod dlouhodobě v programu. Podle jejich stínového ministra práce a sociálních věcí Zdeňka Škromacha je dobře, že NERV i vláda přebírá některé prvky z důchodového programu sociálních demokratů.

„Mělo by jít o produkt penzijního připojištění, tedy nikoliv kapitálového. A mělo by být dostupné všem, kteří jsou připojištěni. U rizikových zaměstnání předpokládáme povinnou účast zaměstnavatele,“ uvedl pro Deník Referendum Škromach

Podle Jakoba budou ale o předdůchod moci požádat pouze ti lidé, kteří budou mít v rámci doplňkového penzijního spoření, tedy transformovaného současného penzijního připojištění, naspořené prostředky.

Na předdůchody pak mají spořit zaměstnavatelé s tím, že si tuto částku budou moci započítat jako nákladovou položku. Na straně zaměstnanců pak bude osvobozen od daně z příjmů. V rámci toho se pro lidi zvýší limit osvobození příspěvku z 24 na 30 tisíc korun ročně.

O předdůchod bude možné požádat až pět let před dovršením důchodového věku, ale pouze za předpokladu, že bude mít člověk naspořené dostatečné prostředky. Jeho minimální měsíční výše bude ve výši 30 procent průměrné měsíční mzdy.

Autor: (vrat) Deník Referendum

Nahoru | Kontakt

Copyright © 2014 Ing. Zdeněk Škromach. Všechna práva vyhrazena. | mobilní verze