Facebook stránka Facebook osobní profil Youtube
  • Facebook
  • Facebook
  • Youtube

Ing. Zdeněk Škromach Exmístopředseda Senátu Parlamentu ČR
Exministr práce a sociálních věcí

Je čas, aby VV odešly z vlády a nechaly ji padnout

Je čas, aby VV odešly z vlády a nechaly ji padnout

Navzdory rezignaci Josefa Dobeše bude úspora 1,9 miliardy v regionálním školství nejspíš znamenat snížení platů učitelů. Podle ministerstva školství se jim mzda sníží o 560 korun měsíčně. Návrh ještě musí podepsat nový ministr.

Průměrný měsíční plat pedagogických pracovníků se v letošním roce sníží přibližně o částku 560 korun a nepedagogických pracovníků o 310 korun. Informuje o tom ministerstvo školství v pondělním tiskovém prohlášení.

„Je to věc, kvůli které pan ministr Dobeš složil svoji funkci a já se s jeho krokem plně ztotožňuji. Rozhodně nechci být ten, kdo se podepíše pod snížení platů ve školství. Čekám pouze do nástupu nového ministra," vysvětlil první náměstek ministra školství Ladislav Němec s tím, že ke snížení platů dojde v případě, že s tím politici něco neudělají.

„Rozhodně nechci být ten, kdo se podepíše pod snížení platů ve školství. Čekám pouze do nástupu nového ministra," vysvětlil Němec pro ČTK. Kvůli co nejmírnějšímu dopadu na snížení platů pedagogů a nepedagogů, se chce podle svých slov ještě setkat s rozpočtáři krajských úřadů a projednat s nimi všechny možnosti.

Podle ČTK přitom v loňském roce činil průměrný plat učitelů včetně vedoucích pracovníků 25 150 korun. Průměrná mzda nepedagogických pracovníků pak činila v průměru 14 000 korun.

Se snižováním mezd ve školství nesouhlasí nejen opozice a odbory, nýbrž i vládní Věci veřejné. Jejich ministr Josef Dobeš právě kvůli navrhovaným škrtům rezignoval a předseda Věcí veřejných Radek John minulý týden uvedl, že jeho strana požaduje předtím, než nominují nástupce Josefa Dobeše, koaliční jednání o plánovaných škrtech v resortu. Podle Johna je nutné si vyjasnit, kde resort získá peníze, aby se nesnižovaly mzdy učitelů.

„Škrt 2,5 miliardy korun znamená změnu politického zadání pro ministerstvo školství. O těchto programových změnách chceme jednat s koaličními partnery," uvedla pak po jednání výkonné rady místopředsedkyně Věcí veřejných Karolína Peake. „Žádáme už půl roku o revizi koaliční smlouvy s ohledem na to, že některé body nebudou moci být naplněny, protože na ně nebudou poskytnuty finanční prostředky," doplnil John.

Podle opoziční ČSSD jde ale ze strany Věcí veřejných pouze o farizejský postoj. „Odchod ministra nic neřeší. Je čas, aby odešly z vlády a nechaly ji padnout. Jinak nesou plnou zodpovědnost za všechny kroky této vlády včetně snižování platů zaměstnanců ve školství,“ vysvětlil pro Deník Referendum místopředseda sociálních demokratů Zdeněk Škromach.

Dobešovo neustálé slibování více peněz do školství podle Škromacha evidentně skončilo krachem a nenaplněnými očekáváními. „Je to jen další snaha přenášet řešení vládních dluhů na kraje a občany. Odbory by neměly připustit snižování platů v průběhu roku. Mohlo by jít dokonce o nezákonný postup, ke kterému vyzývá ministerstvo školství,“ doplnil Škromach.

Podle Němce bylo ale splnění nařízení vlády z 21. března, které ukládalo povinnost předložit na ministerstvo financí do konce března vázání prostředků ve výši 2,5 miliardy korun, nejakutnějším problémem, jež musel resort vyřešit.

„Vázání v tuto chvíli nebylo možné provést jinak, než ho rozdělit na částku 600 milionů korun z financování vysokých škol (investiční činnost) a 1,9 miliardy korun z regionálního školství na vázání mzdových prostředků,“ vysvětlil navzdory kritice opozice Ladislav Němec.

Autor: Vratislav Dostál
Zdroj: DeníkReferendum.cz

Nahoru | Kontakt

Copyright © 2014 Ing. Zdeněk Škromach. Všechna práva vyhrazena. | mobilní verze