Facebook stránka Facebook osobní profil Youtube
  • Facebook
  • Facebook
  • Youtube

Ing. Zdeněk Škromach Exmístopředseda Senátu Parlamentu ČR
Exministr práce a sociálních věcí

Jandák vzal kolegu Škromacha po jižních Čechách. A pochválil svůj starý nápad

Jandák vzal kolegu Škromacha po jižních Čechách. A pochválil svůj starý nápad

Jako turné dvou hvězd vypadala středeční pracovní cesta poslance za Jihočeský kraj Vítězslava Jandáka (ČSSD) a jeho kolegy, senátora za sociální demokracii Zdeňka Škromacha. Oba politikové v doprovodu svých asistentů navštívili několik měst, setkali se s podnikateli i občany a probrali s nimi jejich problémy.

Autor: Radek Kraus Popisek: Vítězslav Jandák se Zdeňkem Škromachem

„Jsem rád, že se tato cesta uskutečnila. Je krásně, všechno kvete a doslova roste před očima, je krásný den. Byli jsme v Českém Krumlově, v Kaplici, míříme i do Vyššího Brodu za představeným kláštera. Všude jsme se setkali s vřelým přijetím a poznali jsme zase řadu nových věcí. Lidé v současné době nezápasí jen s nezaměstnaností, s penězi, ale třeba i s tím, že si lidi nemají s kým popovídat. Lidi se od sebe tak nějak zvláštně odcizují,“ uvedl Vítězslav Jandák, který je v jižních Čechách doma.

Jandák zavzpomínal na své „ministrování“. Točna je světový unikát.

Chybět nemohlo setkání se starostou Českého Krumlova Daliborem Cardou (ČSSD), kdy se probírala regionální problematika i otázka dalšího setrvání světového unikátu – otáčivého hlediště.

„Jako ministr kultury jsem navštívil Český Krumlov několikrát a jsem rád, že konečně zvítězil zdravý rozum a že unikátní otáčivé hlediště zůstane tam, kde je. Trvalo to osm let, osm let, než někdo chytrej pochopil, že by byla naprostá zhovadilost to někam stěhovat. A jsem rád, že studované hlavy nakonec v podstatě přijaly můj nápad na výstavbu nové točny na stejném místě, ovšem takové, která bude méně rušit vzhled. Mohla by mít třeba formu takovou, že by se v době mimosezónní ukryla pod povrch a nebyla by vidět. Tento nápad jsem na ministerstvu při mém odchodu nechal,“ prozradil pro ParlamentniListy.cz Jandák.

Dodal, že málokdo si zcela vážně uvědomuje, že krumlovská točna je nejen regionální a celostátní téma, ale světové. Je to jediné zařízené svého druhu na světě. Jde o jediné, největší otočné hlediště na světě a jedno ze tří, které existuje. Další, malé je v jihočeském Týně nad Vltavou, třetí pak ve Finsku.

Jandák také kvitoval, že je rád, že jeho druhý asistent Michal Lendacký připravil jeho cestu s kolegou Škromachem po jižních Čechách.

„Jižní Čechy mám rád, rád se sem vracím. Jsou tu milí, pohostinní lidé, ale trápí je to samé, co jinde v republice. Nezaměstnanost, sociální problematika, arogance, s jakou k nim přistupuje vláda, k jejich potřebám. A to vidí sami i starostové měst a obcí,“ uvedl Škromach.

„Jsem rád, že se mi podařilo oba pány dostat sem na jih Čech i na to Krumlovsko. Sám odtud pocházím a vím, jaké problémy tu lidi trápí. Oba – jak pan Jandák, tak pan Škromach dobře vědí, o čem je život. A já jsem jako dnes již bývalý krajský zastupitel řešil desítky podnětů lidí, kteří prostě nemají život lehký, a kteří za současné vlády velmi trpí. Mají třeba dvě zaměstnání, a přesto jsou rádi, když vyjdou od výplaty k výplatě,“ dodal druhý asistent poslance Jandáka Michal Lendacký.

Vyrazili za seniory

Oba politikové navštívili i seniorský dům v Kaplici, kde měli tiskovou konferenci a kde se setkali i s obyvateli. Prohlédli si jejich pokoje, vyslechli jejich radosti i strasti a také se některým podepsali.

„Setkání s milými lidmi je vždy milé. A opravdu si tento stát a dneska mnozí mladí lidé neuvědomují, že tito staří lidé, už mají odděláno. Oni celý život pracovali, a když mají to štěstí, mohou žít v klidu aspoň v takovém skvělém zařízení, někdo u své rodiny. Ale i ta zařízení se díky nečasovsko-kalouskovské vládě potýkají se stále většími finančními problémy. Protože, kde se nejvíce škrtá a je to sprostý, na nemocných, postižených, nemocných a na seniorech,“ rozdurdil se Vítězslav Jandák za souhlasného přitakání Zdeňka Škromacha.

Politikové se ještě setkají s vedením vyšebrodského kláštera, kde se letos chystá velká Zemská výstava. Mimochodem se zde od dubna bude vystavovat jeden z nejcennějších relikviářů na světě Závišův kříž, v němž je ukryt kus Kristova kříže.

Setkání s hejtmanem

Jandák se Škromachem mají ještě v plánu setkat se večer s hejtmanem Jihočeského kraje a spolustraníkem Jiřím Zimolou a probrat s ním problematiku kraje, od nezaměstnanosti, přes dostavbu Temelína, dostavbu dálnice D3, až po protesty a problémy, které se v posledních měsících objevují kvůli koaliční krajské vládě mezi ČSSD a KSČM.

„Tyto věci zcela jistě ničemu nepomohou. Sám nejsem ze spolupráce s KSČM nijak nadšen, tuto stranu nemám rád, protože naše rodina za minulého režimu trpěla, otce mi zavřeli. Ale když si je lidi zvolili, byli demokraticky zvolení a mají tedy právo na to, podílet se na vedení kraje. A takové ty výkřiky do tmy mi připadají schizofrenní. Jen ať soudruzi ukážou co v nich je. Myslím, že mezi nimi je spousta slušných, pracovitých a šikovných lidí, tak ale jako mezi dalšími stranami napříč politickým spektrem. Vždycky je to o lidech. A o tom to prostě je,“ dodal rétor Jandák.

Ten po skončení dnešního turné zůstane na své chalupě na Třeboňsku, zatímco senátor Škromach se vrací domů na Moravu.

Autor: Radek Kraus, ParlamentníListy.cz

Nahoru | Kontakt

Copyright © 2014 Ing. Zdeněk Škromach. Všechna práva vyhrazena. | mobilní verze