Facebook stránka Facebook osobní profil Youtube
  • Facebook
  • Facebook
  • Youtube

Ing. Zdeněk Škromach Exmístopředseda Senátu Parlamentu ČR
Exministr práce a sociálních věcí

Jandák si přečetl vládní plány a zděsil se: Na kulturu se vykašlou, budou tam jen vydávat majetky

Jandák si přečetl vládní plány a zděsil se: Na kulturu se vykašlou, budou tam jen vydávat majetky

ROZHOVOR Úpadek preferencí ČSSD i obsazení pozice Ministerstva kultury trápí poslance Vítězslava Jandáka (ČSSD). Má také radu pro budoucího premiéra, za příklad by si prý měl vzít Andreje Babiše. I to padlo v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz s exministrem kultury a poslancem sociální demokracie.

Chápete jako ústupek, že Bohuslav Sobotka pustil lidovcům tři ministerstva?

Připadá mi to, jako když Němci říkali, když prohrávali u Moskvy, že takticky ustoupili ke Kursku. Samozřejmě každý vojevůdce, a tím myslím dneska Sobotku, je určitě prozíravý a teprve poslední fáze bitvy u Berlína ukáže, jestli měl pravdu, nebo ne.

Takže tři ministerstva pro lidovce je moc?

No, proč ne, ať je mají, to je věc premiéra. Otázka je, jak bude šikovný a jak se dokáže domluvit. Já jsem spíš nešťastný z celkových výsledků voleb a z toho, jak se propadá sociální demokracie. Když máme po vítězných volbách osmnáct procent, připadá mi to opravdu zvláštní - a tenhle trend se nezastavuje, právě naopak. Už jsme to jednou zažili za premiéra Špidly, kdy jsme končili při pomalu osmi procentech. Když bude tenhle trend pokračovat, tak do léta příštího roku můžeme mít klidně osm procent.

Co by podle Vás tedy měla dělat ČSSD, aby si zvedla renomé?

U nás je jeden jediný problém, a to je strašná touha vládnout za každou cenu. Zřejmě chtějí mít v životopise napsáno, že pracovali ve vládě, ale je možné, že jsem příliš hodný, a že vládnout chtějí z úplně jiných důvodů.

To je pravděpodobné. Co tedy navrhujete?

Podívejte se, čím dnes boduje Babiš, boduje razancí a tím, že nazývá věci pravými jmény. Když jsem ho teď viděl v Otázkách u Moravce se Schwarzenbergem, tak jsem mu tleskal. Měl jednoduché, jasné odpovědi a říkal pravdu, stál si za svým. Tohle bych doporučoval také sociální demokracii. Lituji i toho, že jsme byli za pitomce při volební kampani, kdy nám naši odborníci říkali, že musíme například změnit církevní restituce, ale dnes už je nám říkáno, že nemůžeme nic dělat. To považuji velmi nedobré vůči voličům i ČSSD.

Co říkáte na plánované obsazení pozic? Myslíte si, že pan Stropnický je vhodný kandidát na ministra obrany?

Prezident je vrchní velitel ozbrojených sil, takže by měla v obsazení postu ministra obrany panovat absolutní souhra mezi ním a premiérem. K tomu by pan Sobotka měl přihlížet, pokud nechceme, aby byla z prezidenta jen figura na kladení věnců.

Čili pan Sobotka by měl podle Vás víc vnímat názory Hradu?
Samozřejmě. V resortech jako je obrana nebo zahraničí stoprocentně. Měl by s prezidentem diskutovat.

Bude nová vláda stabilní?

Lidé v této vládě se dohodnou. Na rozbouřeném moři je bude držet na voru pud sebezáchovy. Na programovém prohlášení mě, jako bývalého ministra kultury zděsilo, když jsem si přečetl jednu nic neříkající "á čtyřku" o kultuře. Na kulturu se nová vláda zřejmě absolutně vykašle. Navíc, kvůli tomu, že tohle křeslo dostali lidovci, tak se z toho stane v podstatě jen vydávající středisko Ministerstva kultury, které bude vydávat rychle všem církvím majetek a nic jiného se tam nebude dělat.

Takže se domníváte, že Daniel Herman nebude kvalitním ministrem kultury?
S Danielem se znám a tykáme si. Na mě dělá dojem pečlivého a znalého člověka, ale je lehce ovlivněný tím, proti čemu ČSSD dlouhodobě bojovala. Nevím, jak to všechno pan premiér zvládne.

Co byste panu Hermanovi tedy pro začátek doporučil?
Nejdříve si musí na Ministerstvu kultury udělat pořádek a nastavit funkční schéma ministerstva, protože bylo pravicovými vládami, nekompetencí a hloupostmi rozbourané.

Jak strávíte Vánoce a konec roku?
Nemám rád Vánoce, protože jsou to hlavně svátky obžerství. Já se těším na Velikonoce, protože ty jsou pro mě symbolem naděje. Vládě bych chtěl ale popřát, aby fungovala a aby se lidé v téhle zemi měli lépe a dostali i jednu věc, která se tady absolutně nenachází, a to je naděje. Ta je strašně důležitá a lidé ji přestali mít. Přál bych všem, aby získali naději.

 Autor: Daniela Černá, ParlamentníListy.cz

Nahoru | Kontakt

Copyright © 2014 Ing. Zdeněk Škromach. Všechna práva vyhrazena. | mobilní verze