Facebook stránka Facebook osobní profil Youtube
  • Facebook
  • Facebook
  • Youtube

Ing. Zdeněk Škromach Exmístopředseda Senátu Parlamentu ČR
Exministr práce a sociálních věcí

Jak byli senátoři poctiví ve výkonu své funkce?

Jak byli senátoři poctiví ve výkonu své funkce?

Blíží se konec dalšího funkčního období Senátu Parlamentu České republiky (PČR). Poslední schůze pléna proběhla koncem srpna a v současnosti již naplno běží volební kampaň, ze které vzejde nové osazenstvo třetiny horní komory.

S hodnocením končícího období můžeme zhodnotit pracovitost našich senátorů. Práce senátora z největší části probíhá v jejich regionech, ze kterých vzešli. Na druhou stranu by měli senátoři následně důsledně reprezentovat svůj obvod také při jednáních v Senátu PČR.

Jejich pilnost můžeme srovnat dvěma ukazateli, jednak účastí na jednání schůze, nebo přímo účastí v sále při konkrétních hlasováních. Naši senátoři jsou svědomití a v průměru mají 74 procentní účast na hlasování při jednáních pléna horní komory. Nejhorší docházku ze všech senátorů a senátorek měla paní senátorka Daniela Filipiová. U mnohých z absencí však musíme brát při hodnocení ohled na zdraví našich senátorek a senátorů. Z vedení komory měla nejslabší docházku paní místopředsedkyně Miluše Horská s šesti absencemi.

Pouze 10 senátorů v tomto volebním období během 34 jednacích dnů nezmeškalo ani jeden den. Z vedení komory to byl pouze místopředseda Senátu Zdeněk Škromach. Mezi dalšími řadovými senátorkami a senátory také Alena Šromová, Josef Táborský, Vladimír Plaček, Miloš Malý, Václav Láska, Luděk Jeništa, František Bublan, František Bradáč a senátor Zdeněk Berka.

Jak však bývá patrné z živých přenosů jednání Parlamentů ČR, oficiální přítomnost nemusí vždy znamenat i reálnou přítomnost v jednacím sále. Poslanci často a rádi využívají zázemní Poslanecké sněmovny s několika restauracemi. Jak je tomu v Senátu?

U těch nejsvědomitějších senátorek a senátorů se proto zaměřme také na jejich vytrvalost v době jednání a jejich přítomnost na hlasování. V daném volebním období proběhlo celkem 868 hlasování, z toho senátor Jeništa chyběl znamenitě pouze u jednoho jediného hlasování za celé dva roky. Hned za ním s 22 promeškanými hlasováními místopředseda Senátu Zdeněk Škromach, což činí 97,5 % účast. Nedávno se nechal při jednom z rozhovorů slyšet, že jeho základní krédo je, že člověk musí dělat všechno na 100 procent, včetně své práce volené funkce, protože to je v zájmu jeho voličů na jižní Moravě. Zdá se, že Zdeněk Škromach umí plnit svá slova. Zda je bude plnit i nová sestava Senátu, ukáže čas.

Autor, zdroj: jananews.cz
Foto: Senát

Nahoru | Kontakt

Copyright © 2014 Ing. Zdeněk Škromach. Všechna práva vyhrazena. | mobilní verze