Facebook stránka Facebook osobní profil Youtube
  • Facebook
  • Facebook
  • Youtube

Ing. Zdeněk Škromach Exmístopředseda Senátu Parlamentu ČR
Exministr práce a sociálních věcí

Já na své stranické funkci nelpím!

Já na své stranické funkci nelpím!

O pozicích místopředsedů ČSSD včetně samotného předsedy strany se rozhodne na ústředním výkonném výboru (ÚVV) 10. listopadu. Do té doby bude mít jasno i místopředseda sociálních demokratů Zdeněk Škromach.

Čtvrteční jednání grémia sociálních demokratů se neslo v napjaté atmosféře, připustil v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz místopředseda Zdeněk Škromach. Strana je nyní v krizi, kdy naplno vyhřezl spor dvou táborů na jedné straně vedené statutárním místopředsedou Michalem Haškem a předsedou ČSSD Bohuslavem Sobotkou na straně druhé. „Projevily se dlouhodobé silné emoce a vyjádření byla tvrdá, ať už na jednu nebo druhou stranu," uvedl Škromach.

Grémium nemohlo změnit hlasování předsednictva a navíc si každý drží svůj názor, konstatoval místopředseda s tím, že by asi nebylo příliš důvěryhodné měnit názor každý druhý den. „Usnesení grémia ale v této věci nebylo, kromě toho, že schválilo za hlavního povolebního vyjednavače Bohuslav Sobotku," doplnil Škromach.

Na dotaz, proč najednou ta změna, když na nedělním předsednictvu on i další členové vedení strany naopak Sobotku z vyjednávacího týmu vyškrtli, Škromach odpověděl, že předsednictvo rozhodovalo pod vlivem neúspěšných volebních výsledků. Ale protože se vyjednávací tým rozpustil, tak bylo třeba situaci řešit. „A toto je v nynější situaci nejméně konfliktní řešení," doplnil.

Michal Hašek ve svém včerejším vyjádření naznačil, že nebude  ve vedení strany spolupracovat se Sobotkou. „Je to otázka individuální. Vycházím z mandátu, který mám ze sjezdu a jsem místopředsedou strany a v takové funkci musíte spolupracovat s každým zvoleným funkcionářem bez ohledu na názory. V minulosti se ne vždy všichni ve všem shodli. Zásadní je, aby měli všichni zájem na úspěchu strany. Ústřední výkonný výbor je nejvyšší orgán mezi sjezdy a této povolební situaci, která  není jednoduchá a kdy se vyvolaly spousty emocí, by měl být stopnutím mediálního souboje a přestřelek," řekl Škromach.

Na nedělním předsednictvu tekly nervy

Na poznámku serveru Prvnizpravy.cz, že ale takovou situaci mohli předpokládat v již okamžiku, kdy Sobotka odmítl po výzvě předsednictva odstoupit, odpověděl, že nedělní usnesení předsednictva bylo legitimní, ačkoliv připustil, že pod dojmem volebních výsledků i vystoupení Sobotky na předsednictvu takřka všem „tekly nervy". Podle Škromacha ale následnou mediální masáž musí posoudit právě ústřední výkonný výbor.

„Každá politická strana je papiňák a občas to vybublá. A právě po ne příliš úspěšných volbách vybublal na předsednictvu.  Trošku nešťastně se to spojilo s neformálním setkáním  s prezidentem, což do toho vzneslo prvek připravované spiklenecké akce. Ovšem tak jak je to interpretováno, to neodpovídá realitě," zdůraznil. Podle něj je zajímavé, že když se hlasovalo o usnesení na předsednictvu, tak z dnešních kritiků ani jeden z nich se neozval  a nenavrhl doplnit vyjednávací tým o předsedu. Stejně tak poukázal na to, že se v neděli do tohoto týmu nechali schválit místopředsedové Lubomír Zaorálek a Milan Chovanec. „Zajímavé také je, že rezignovali půl hodiny poté, co jsme o tomto mluvil na senátním klubu. Tak jim asi někdo zavolal, aby z toho odstoupili, že to asi nebude vypadat příliš dobře, když to kritizuje i Škromach,"přiblížil atmosféru dramatických okamžiků v ČSSD po volbách.

Tajit schůzku s prezidentem byl nerozum

Na poznámku, že bylo chybou, že se o schůzce tedy mlžilo nebo přímo lhalo, Škromach uvedl, že utajování nebylo „rozumným řešením". „Nakonec, já jsem s tím neměl problém ," řekl a připomněl, že je o něm známo, že se s prezidentem přátelí a občas neformálně stýká. „Ovšem někteří účastníci setkání měli pocit, že by to nebylo pozitivně vnímáno, kdyby to přiznali, takže jsem se k tomu nevyjadřoval. Bylo to na nich, jestli o tom budou informovat. Pokud by záleželo na mně, tak klidně vystoupím hned na to, protože nevím, proč neměl sdělit, že jsem se setkal s prezidentem republiky," zdůraznil Škromach.

Místopředseda ČSSD připustil svůj podíl na výsledcích voleb „úměrně tomu, jak jsem je mohl ovlivnit". „Druhá věc je přenášení kolektivní odpovědnosti a to jak předseda kampaň řídil a jak rozhodoval," poznamenal. Podle Škromacha není technicky reálné, aby odstoupilo cele vedení ČSSD, protože by strana byla do sjezdu neakceschopná. A to i přesto, že je sice personální změna v kompetenci ÚVV, ale není si jistý, zda by se našly potřebné hlasovací většiny. „Jsme v tom opatrní, protože když se podíváte na dovolbu ženy do vedení za Jiřího Paroubka, tak se ji ani po několika pokusech nepodařilo zvolit," argumentoval Škromach s narážkou na stanovy své strany, které předpokládají zastoupení aspoň jedné ženy ve vedení. „Je také otázka, zda bude předčasný sjezd či nebude," doplnil (Bohuslav Sobotka již navrhl, aby se mimořádný sjezd konal v březnu příštího roku – pozn. red.).

Zatím nerezignuji, ale uvidím

„Já osobně na funkci nelpím a vždy to byla služba pro sociální demokracii, pokud byl  o ni zájem. Koneckonců můj volební výsledek na sjezdu byl jedním z nejlepších. Musí zhodnotit jaká je situace ve straně, zda podporu mám či nemám.  Dostávám množství podpůrných stanovisek , abych z boje neutekl," uvedl místopředseda ČSSD k možnosti, že by ve funkci skončil. Škromach si bere týden na konzultace v se straníky v regionech a na základě toho si myslí, že se najde takové řešení situace ve straně, které bude pro její stabilitu nejvýhodnější. „Na ÚVV oznámím své rozhodnutí. Zatím nerezignuji, už jen proto, abych měl na ústředním výkonném výboru možnost objasnit své názory v delším časovém prostoru," prohlásil. (jako „pouhý" senátor by měl ÚVV pro své vystoupené pouze tři minuty – pozn. red.).

(Jiří Kouda, prvnizpravy.cz)

Nahoru | Kontakt

Copyright © 2014 Ing. Zdeněk Škromach. Všechna práva vyhrazena. | mobilní verze