Facebook stránka Facebook osobní profil Youtube
  • Facebook
  • Facebook
  • Youtube

Ing. Zdeněk Škromach Exmístopředseda Senátu Parlamentu ČR
Exministr práce a sociálních věcí

II. pilíř? Pouze jeden z dalších tunelů veřejných financí

II. pilíř? Pouze jeden z dalších tunelů veřejných financí

Zdeněk Škromach odpovídá na dotaz z portálu ParlamentníListy.cz

Dotaz od zemědělec:

Chcete zrušit druhý pilíř důchodového systému. Nějak jsem ale nezaznamenal, že máte připraveno jiné řešení. Mýlím se nebo skutečně nevíte jak penzijní systém stabilizovat? A pokud se mýlím, můžete mě vyvést z omylu?

Odpověď:

Nejprve bych rád  zdůraznil, že experiment se zavedením tzv. II. kapitalizačního pilíře  důchodového pojištění, byl jeden z mnoha zbrklých počinů minulé  pravicové vlády Miroslava Kalouska, Petra Nečase a Karla Schwarzenberga, který nepřinesl naprosto žádné zlepšení situace ve výhledu  udržitelnosti důchodového systému ČR. Naopak se stal pouze jedním z dalších tunelů veřejných financí. Jeho  nevýhodnost pro občany prokazuje i velmi nízký zájem o něj. Náš záměr  zrušit tento nepovedený experiment opíráme nejen o prokazatelná data  z prostředí ČR, ale také z mezinárodních zkušeností evropských států,  kdy nejen sousední Slovensko, ale také Polsko, či státy Pobaltí postupně  přehodnocovali svůj postoj k zavedené povinnosti spoření v soukromých  kapitálových fondech a naopak umožnili opětovně návrat občanů do  státního systému, omezili podíl spoření v soukromých fondech, či  v Maďarsku dokonce naspořená aktiva opět znárodnili.

V ČR v žádném případě nechceme postupovat radikální cestou, cílem z pohledu  ČSSD by měl být utlumení II. pilíře a do budoucna snaha o postupnou  transformaci na tzv. NDC systém. Takový systém by měl být založen na  kombinaci průběžného financování a zároveň reflexe zásluhovosti i být  spravedlivější k lidem s průměrnými příjmy.

Toto není žádná novinka,  vycházíme z dlouhodobého programu ČSSD a tento záměr a způsob řešení  udržitelného důchodového systému prezentujeme trvale: „Požadujeme, aby  byla co nejdříve zřízena samostatná a samosprávná Sociální pojišťovna a  Státní fond důchodových rezerv oddělený od státního rozpočtu je nutné  dosáhnout toho, aby prostředky vybrané na sociální pojištění musely být  využity pouze na sociální zabezpečení. Jejich případné přebytky musí být převedeny do rezerv na další období. Jde nám o jasné stanovení  odpovědnosti státu a správců jednotlivých důchodových systémů za jejich  kvalitní fungování, o hospodárné nakládání s prostředky důchodového  pojištění, informovanost občanů, nízké provozní náklady a efektivní  kontrolu. Při koncipování důchodové reformy vycházíme z toho, že  provedené parametrické změny v důchodovém zabezpečení umožňují, aby v  nejbližších zhruba deseti letech byl tento systém v rovnováze.“ Zároveň  chceme motivovat občany a jejich zaměstnavatele ke zvyšování částek  spořených ve třetím pilíři.

Hezký den,  Zdeněk Škromach

Nahoru | Kontakt

Copyright © 2014 Ing. Zdeněk Škromach. Všechna práva vyhrazena. | mobilní verze