Facebook stránka Facebook osobní profil Youtube
  • Facebook
  • Facebook
  • Youtube

Ing. Zdeněk Škromach Exmístopředseda Senátu Parlamentu ČR
Exministr práce a sociálních věcí

Hostem Studio STOP ČRo 6

Hostem Studio STOP ČRo 6

Interview Zdeňka Škromacha ve Studiu STOP ČRo 6.

Textový přepis:

Pozvání do studia Českého rozhlasu dnes přijal místopředseda ČSSD a stínový ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach. Dobrý večer, pane Škromachu.

Zdeněk ŠKROMACH, místopředseda ČSSD, stínový ministr práce a sociálních věcí /ČSSD/ -------------------- Dobrý večer.

Petr HOLUB, moderátor -------------------- A než se vrhneme, pane Škromachu, na váš stínový resort a budoucnost těch, kteří jsou odkázáni ve velké míře na sociální dávky, tak jsem se chtěl aktuálně zeptat, co se vlastně děje ve sněmovně? Ono je to velice obtížné jen sledovat.

Zdeněk ŠKROMACH, místopředseda ČSSD, stínový ministr práce a sociálních věcí /ČSSD/ -------------------- Je fakt, že ten pohled zvenku může vypadat tristně, protože sněmovna víceméně víc nejedná než jedná. A když jedná, tak jsou to dlouhé proslovy a různé procedurální záležitosti, jak zabránit projednání bodu. Situace je taková, že dneska vlastně bývalá vládní koalice ODS, TOP 09 a další, tak nemá většinu ve sněmovně a to díky dneska asi 10, řekněme, přeběhlíkům, nebo nezařazeným poslancům, kteří vlastně vytváří podle toho, jak se jim to kdy hodí, většinu. Je tady jasná obstrukce ze strany ODS a myslím si, že, a to není výčitka, prostě to k demokracii patří a k parlamentní demokracii obzvlášť, ale samozřejmě se obráží tam už ta situace předvolební. A mnohdy jaksi ta vystoupení, která jsou, tak nejsou ani věcně, ale spíše už je to taková ta vystoupení jakoby na volebních mítincích a podobně.

Petr HOLUB, moderátor -------------------- A liší se ta současná obstrukce, kterou provádějí tedy bývalí vládní poslanci, od té obstrukce, kterou například sociální demokracie společně s komunisty organizovala zhruba před rokem právě v dobách, kdy padla Topolánkova vláda?

Zdeněk ŠKROMACH, místopředseda ČSSD, stínový ministr práce a sociálních věcí /ČSSD/ -------------------- Tak, trošku jiná je situace, kdy existují takzvaně vládní strany a vládní koalice. A tady, myslím si, že je dlouhodobý mýtus jak Paroubek porazil Topolánkovu vládu v době předsednictví. Přitom se zapomíná na to, že zodpovědnost za udržení vlády má premiér a vládní strany, takže kdyby ty si udrželi většinu, tak nikdy nemohla ta vláda padnout. Ale jenom odbočka, samozřejmě, že ty způsoby, jak zabránit tomu, aby byly přijaty věci zákonné, které se nelíbí menšině, tak dávají prostor pro některé obstrukční jednání. A znova říkám, že to není hezký pohled, ale že to patří k demokracii.

Jana ŠMÍDOVÁ, moderátorka -------------------- Tak, vy jste řekl, že zvenku to vypadá velmi tristně. Tak jak to tedy vypadá zevnitř? Samozřejmě ODS využívá onoho filibastru na plné doušky tedy. Obstrukce patří k demokratickému pořádku. Ovšem tak nám řekněte, zda jste vůbec schopni něco prosadit? Vy jste si vymohli mimořádnou schůzi příští úterý. Tak, jaká bude strategie a taktika a zákulisní kroky ČSSD?

Zdeněk ŠKROMACH, místopředseda ČSSD, stínový ministr práce a sociálních věcí /ČSSD/ -------------------- Strategie je utahat je a ...

Jana ŠMÍDOVÁ, moderátorka -------------------- A neutahají oni vás? Těmi nekonečnými projevy?

Zdeněk ŠKROMACH, místopředseda ČSSD, stínový ministr práce a sociálních věcí /ČSSD/ -------------------- No, tak ... Já myslím, že je potřeba to brát s klidem a nenechat se vyprovokovat. Protože to je to, na co se čeká. Potom, když dochází ke konfliktům, tak se tím dále odkládá vlastně projednání těch klíčových věcí. Pro nás momentálně jsou to věci, které hlavně se týkají dorovnání mateřského příspěvku na původní výši, to je zásadní věc, která vypadá, že má i většinovou podporu. A je zajímavé, že třeba bývalý ministr Nečas říká, že to byl výsledek krvavého kompromisu a dneska bojuje za to, aby se to nevrátilo na tu původní výši. Čili je jasné, kdo a jaký kompromis dělal. Takže byla to jedna z podmínek samozřejmě, aby vůbec ten balíček Janotův tenkrát prošel.

Jana ŠMÍDOVÁ, moderátorka -------------------- Tak, místopředseda ČSSD je v klidu. Poslanci jsou v klidu. Co si tak podle vás může myslet řadový občan a váš volič, když hledí na televizi a vidí, co se v té sněmovně děje? Neděláte politice špatnou reklamu?

Zdeněk ŠKROMACH, místopředseda ČSSD, stínový ministr práce a sociálních věcí /ČSSD/ -------------------- To není otázka dobré a špatné politiky. Myslím, že v demokracii prostě a v parlamentní demokracii jsou různé způsoby vedení boje za to, co která strana reprezentuje a zastupuje zájmy občanů, kteří jim dali důvěru vlastně ve volbách. To je prostě celkem jasné. Na druhé straně je pravda, že tady před každýma volbama vyvolávají naši protivníci jakoby negativní pohled na politiku, protože bohužel toto spíše odrazuje naše voliče než voliče ODS. Protože ti volit jdou a je, myslím, že by se neměli nechat občané odradit od voleb a jít k volbám a prostě volit. Protože potom můžou další 4 roky nadávat, ale pokud aspoň si jako nesplnili tu základní povinnost a nerozhodli, tak samozřejmě potom ani to nadávání není moc účinné.

Jana ŠMÍDOVÁ, moderátorka -------------------- Takže Zdeněk Škromach se o tvář ČSSD nebojí. A vyzývá, jděte k volbám. Ale my tady nebudeme samozřejmě dělat předvolební kampaň.

Zdeněk ŠKROMACH, místopředseda ČSSD, stínový ministr práce a sociálních věcí /ČSSD/ -------------------- To není předvolební kampaň. Já myslím, že to je obecně. Lidé by měli jít k volbám, ať už volí kteroukoliv stranu. Protože samozřejmě potom ta transparentnost toho výsledku voleb není taková, jak bysme si určitě přáli.

Petr HOLUB, moderátor -------------------- Aby se v tom ti budoucí voliči orientovali, tak teď ta situace ve sněmovně je taková, že silnější je levice, kterou vedete vy, přidává se k vám komunistická strana, často lidovci nebo někteří nezařazení poslanci. A pouze vy prosazujete některé své návrhy a občanští demokraté spolu s dalšími bývalými vládními stranami se tomu snaží zabránit. Je to zhruba tak?

Zdeněk ŠKROMACH, místopředseda ČSSD, stínový ministr práce a sociálních věcí /ČSSD/ -------------------- Je a není. Jsou mnohá hlasování docela zajímavé sledovat, že třeba ODS mnohdy podporují i komunisté a tak dál. Jako je to otázka skutečně konkrétních návrhů, které mnohdy nejsou až tak ideologické nebo politické, ale jsou spíš věcné. A možná i zájmové z hospodářského hlediska.

Jana ŠMÍDOVÁ, moderátorka -------------------- Nicméně ODS v tuto chvíli tedy chce zabránit přijetí těch vašich návrhů, které nazývá ožebračováním, vykrádáním státní kasy, krok k zadlužování země. To je teď ta taktika a v této situaci se sněmovna nachází?

Zdeněk ŠKROMACH, místopředseda ČSSD, stínový ministr práce a sociálních věcí /ČSSD/ -------------------- Nachází a ty výroky, které říkáte, tak samozřejmě mají doporučené od volební agentury, která proslula podobným způsobem boje i v jiných zemích. Je to agentura americká, která jim radí a většinou je to spíš takový negativistický způsob, nikoliv věcný. A i nakonec tyhle výroky to říkají jasně. Je to přece o prioritách, je to, nejsou dobré a špatné nápady, jsou jiné nápady a, nebo jiné představy. My říkáme, že je potřeba větší solidarita, že větší solidarita lidi s vyššími příjmy s těmi ostatními. ODS má jinou představu. Že chce solidaritu na úkor rodin s dětmi, zdravotně postižených, seniorů. A nakonec o tom, co je správné nebo není správné naštěstí nerozhodujou jednotliví politici, ale občané ve volbách.

Jana ŠMÍDOVÁ, moderátorka -------------------- Často o tom rozhodují právě možná ty agentury. A co vaše agentura? Co vám poradila, tak vy do toho letos nepůjdete tak negativisticky. Ale vy jste měli velmi negativní kampaň, zaměřenou tedy na kritizování kroků ODS, takže teď to bude laskavé, příjemné, na co se máme těšit, pane Škromachu?

Zdeněk ŠKROMACH, místopředseda ČSSD, stínový ministr práce a sociálních věcí /ČSSD/ -------------------- Vždycky opozice a vládní strany, které vládly tady 4 roky a které místo vyrovnaného rozpočtu tady vytvořily docela významný až astronomický dluh. Ačkoliv slibovali vyrovnaný rozpočet, no, tak samozřejmě, že tady určitá kritika bude, ale je to věcná kritika na základě argumentů, nikoliv jenom na tom, že budeme říkat, že někdo je hezký, škaredý, nebo že něco je špatné. Ale prostě na konkrétních představách. Ale v první řadě a myslím si, že i v minulosti, i když jsme měli kritiku, tak na druhé straně vždycky to bylo doprovázeno věcnými argumenty a představama, které jsme nakonec potom realizovali i v rámci zákonů a v rámci politiky.

Petr HOLUB, moderátor -------------------- To znamená postoje politických stran ve sněmovně dnes už předpovídají to, jak se budou strany chovat v té ostré kampani, která začne nejspíše až někdy koncem dubna. Skutečně s ní nikdo nebude pospíchat, jak se zdá. Na co sociální demokracie sází ve vztahu k ekonomické krizi? Protože tady jsou skutečně možné dva přístupy. Těžko teď říct, který je správný. Jeden přístup zní, jsme na tom opravdu velice špatně, ať jde o státní rozpočet, tak o ekonomické výhledy. A proto musíme nesmírně šetřit, utáhnout si opasky a nevyhazovat peníze zbytečně ze státního rozpočtu. To je poměrně blízko k tomu, co říká dnes občanská demokracie. Sociální demokracie ta říká, máme alespoň částky v řádu miliard na to, abychom zvedli nějaké sociální dávky, podpořili pracovní místa. Takže sociální demokracie to vidí tak, že v podstatě to nejhorší z krize máme za sebou a jsou tady rezervy, které můžeme investovat, abychom se z té krize dostali co nejlépe tak, aby to neohrozilo životní úroveň. Dalo by se to takhle stručně shrnout?

Zdeněk ŠKROMACH, místopředseda ČSSD, stínový ministr práce a sociálních věcí /ČSSD/ -------------------- Stručně možná jo, určitě možná by se to dalo jednoduše charakterizovat, že je tady názor buď něco dělat, anebo nedělat nic a prostě jenom konstatovat, že je tady krize, že jsou problémy a že se nějak vyřeší. Nakonec sociální demokracie na krizi upozorňovala i v dobách, kdy Topolánek s Kalouskem hlásali, žádná krize není a jsme ostrůvkem uprostřed moře. A výsledek je tady.

Petr HOLUB, moderátor -------------------- A teď se to vlastně obrátilo.

Zdeněk ŠKROMACH, místopředseda ČSSD, stínový ministr práce a sociálních věcí /ČSSD/ -------------------- No, teď se to obrátilo hlavně v tom, že stejně nic neudělali. Naopak tady v rámci velmi pozitivistického rozpočtu na minulý rok, kdy naplánovali 38 miliard deficit a on ve skutečnosti je přes 200 miliard, a to ještě spotřebovali 80 miliard, které jsme jim ještě jako vláda přenechali v rezervách, tak za téhle situace samozřejmě to nebude jednoduché. Ale je potřeba hovořit ne jenom o tom, že se musí spořit, a my říkáme, že ano, otázka je na kom. To je asi ta základní filozofická otázka. A druhá věc je, že říkáme, že je nutná v době ekonomické krize a, řekněme, vyvedení Česka z této krize v závislosti samozřejmě na zmírnění dopadů, protože Česká republika je příliš malá ekonomika na to, aby mohla sama tu světovou ekonomickou krizi ovlivnit. Ale zmírnit dopady my říkáme jednoznačně. A říkáme, že je taky potřeba větší solidarita lidí s vysokými příjmy s těmi méně šťastnějšími.

Jana ŠMÍDOVÁ, moderátorka -------------------- To je trochu jak na houpačce. Ale ta krize je docela vážná. Dozvuky stále nedozněly. Neměli byste to naopak dělat společně? Neměli byste si vybíjet trumfy jeden druhému a házet si esa na stůl.

Zdeněk ŠKROMACH, místopředseda ČSSD, stínový ministr práce a sociálních věcí /ČSSD/ -------------------- My máme před volbama, to je rozhodnutí občanů o tom, kam a který program, kterému programu dají větší váhu. A já myslím, že po volbách bude potřeba hledat nějaká řešení. A řekněme si dneska tak, jak vychází preference, no, tak vychází tak, že možná, že v Poslanecké sněmovně budou 4 strany, možná 5. Ale každopádně tam bude samozřejmě potom záležet na tom, zda se bude hledat řešení a je škoda, že to řešení se nehledalo už po minulých volbách, že se vsadilo na nakoupené přeběhlíky, jo, a kdy v podstatě bylo možné některé věci řešit jednáním. A to jednání ze strany sociální demokracie tady vždycky bylo. Jenom možná uvedu Bezděkova komise, kdy jsme se snažili ...

Jana ŠMÍDOVÁ, moderátorka -------------------- O ní ještě budem samozřejmě hovořit. Ale teď mi řekněte, takže velká koalice je možná?

Zdeněk ŠKROMACH, místopředseda ČSSD, stínový ministr práce a sociálních věcí /ČSSD/ -------------------- Je to nejméně vhodné řešení, bych řekl.

Jana ŠMÍDOVÁ, moderátorka -------------------- A Studio STOP dnes debatuje s místopředsedou ČSSD Zdeňkem Škromachem.

Petr HOLUB, moderátor -------------------- Sociální demokracie už připravila program. Byl představen na ústředním výkonném výboru o minulém víkendu. Jsou to takzvané oranžové knihy. Vy jste, pane Škromachu, sepsal oranžovou knihu, která se právě týká sociálního systému, kam patří tedy nesmírně důležité věci, jako jsou penze, rodinné dávky, pracovní trh. A ten váš program právě předpokládá zvýšení výdajů ve zmíněných oblastech. Tedy důchodech či podpoře rodin. A pravicové strany teď tvrdě kritizují například váš návrh na třináctý důchod. Ale to se jistě bude týkat i vašich dalších návrhů. Takže otázka samozřejmě zní, jestli na to bude mít státní rozpočet peníze jako vždy. A ODS se domnívá, že nikoli. Její místopředseda a exministr práce a sociálních věcí Petr Nečas naší stanici řekl.

Petr NEČAS, místopředseda ODS, bývalý ministr práce a sociálních věcí /ODS/ -------------------- Sociální systém nemá žít nad poměry, které dovoluje ekonomická výkonnost. To je záležitost, která v případě, že se tak neděje, tak dříve nebo později tu zemi obrovským způsobem zadluží a může ji přivést do stavu státního bankrotu. A to je to, co my říkáme, že velmi často to může dopadnout tak, že boj za sociální jistoty skončí jedinou jistotou, jistotou státního bankrotu.

Petr HOLUB, moderátor -------------------- Ale kde je ta hranice? Když tak člověk poslouchá pravicové strany, tak ony vždy říkají, že jsou proti bezbřehému přerozdělování. Vy ale teď říkáte, že určitá míra přerozdělování je nejen přípustná, ale i nezbytná.

Petr NEČAS, místopředseda ODS, bývalý ministr práce a sociálních věcí /ODS/ -------------------- Tak nějaká míra přerozdělování existuje vždycky. Daňových poplatníků je vždycky jenom část. V této zemi je jako zaměstnanci nebo osoby samostatně výdělečně činných zhruba, osciluje to podle vývoje zaměstnanosti, 4,7 až 5,1 milionu lidí. To znamená zhruba jenom polovina obyvatel této země. A od nich je ta redistribuce. Čili nějaká míra přerozdělování existuje vždycky a pravice, toto je trošku takové podsouvané klišé, že by pravice říkala, že se nemá přerozdělovat. Ano, ale musí to opět respektovat ekonomickou výkonnost země a především to přerozdělování nesmí ubíjet osobní aktivitu a osobní iniciativu a také osobní odpovědnost občanů. Tam je ta hranice, kterou je nezbytné nalézt.

Jana ŠMÍDOVÁ, moderátorka -------------------- Domnívá se místopředseda ODS Petr Nečas.

Petr HOLUB, moderátor -------------------- Pane Škromachu, slyšeli jsme tedy politika ODS, který proti vám bude kandidovat ve Zlínském kraji, pokud se nic nezmění. A on říká, že přerozdělovat ve prospěch chudších a starších a nemocných je potřeba. Jen se tím nesmějí podvazovat aktivita a nesmí se dospět ke státnímu bankrotu. Tak to máte asi zhruba stejný názor na tu problematiku.

Zdeněk ŠKROMACH, místopředseda ČSSD, stínový ministr práce a sociálních věcí /ČSSD/ -------------------- No, akorát se liší výsledky samozřejmě, protože ta cesta nakonec se opakuje, jak za Klausových vlád, tak za Topolánkovy vlády a Nečasovy, abysme to, abysme mu neupřeli. Je to jednoduché. Podsekneme příjmy veřejných rozpočtů a pak budeme vysvětlovat, že není na veřejné služby a veřejné výdaje. To je taktika té takzvané pravice, mohli bysme polemizovat o tom, jaká pravice v Česku vlastně vůbec je. Protože osobně si myslím, že tady existuje pouze populistický střed a skutečná pravice v Česku nemá příliš prostor, protože i ti, kteří říkají, že jsou pravicoví, tak svými prioritami se spíš řadí někam jinam trošku. Ale v zásadě, v zásadě asi ten rozdíl je v té míře solidarity a myslím, že tady daleko nebezpečnější je vytváření i určitých anemozit a až nenávisti mezi například generacemi. Kdy tady se vytváří pocit jakoby mladí platí na seniory a to přece, jako proč máme na někoho platit, když potom slyším paní učitelku ve středním věku, která říká, já nebudu platit sociální pojištění, protože já snad ani žádný důchod mít nebudu. A vůbec si ta paní neuvědomí, že ona neplatí na svůj důchod. Ona platí důchod své, svých rodičů, svých prarodičů. A tam otázka solidarity tady je dlouhodobě jakoby znevažovaná a je vytvářeno přece ti bohatí, ti úspěšní a schopní nebudou platit na ty ostatní. No, ale od koho tedy stát má vybírat daně a pojištění? Od těch neúspěšných, od těch seniorů, od lidí s dětmi? Nebo od zdravotně postižených? To přece nemá logiku.

Jana ŠMÍDOVÁ, moderátorka -------------------- Já kdybych poslouchala Petra Nečase, tak mluví skoro jako vy. Ostatně jeden vysoce postavený člen ODS před časem řekl, že kdokoliv se stane ministrem práce a sociálních věcí, tak se stane socialistou. A že Petr Nečas hodně obrousil své pravicové mínění. Ale ono je to asi dáno, teď už vážně, podstatou věci. A pokud já poslouchám Petra Nečase, tak on zároveň také hovoří samozřejmě o solidaritě. Nakonec na myšlence solidarity je postavená celá evropská civilizace, potažmo Evropská unie. Takže tady by neměl být mezi vámi tak velký rozpor.

Zdeněk ŠKROMACH, místopředseda ČSSD, stínový ministr práce a sociálních věcí /ČSSD/ -------------------- To určitě ano. Ale ten problém je v tom, jaká míra je té solidarity. A to si myslím, že tam už ty rozdíly asi vznikají a myslím, že se to ukázalo i v praxi, kdy nezodpovědným snížením sociálního pojištění vlastně v loňském roce v souběhu s dopady ekonomické krize došlo k tomu, že v zásadě chyběly peníze za listopad a za prosinec by chyběly peníze na důchody, na nemocenskou a další. Muselo se udělat mimořádné opatření zvláštním zákonem, kterým se vlastně tyto prostředky do systému dostaly. Paradoxní je ale, že vláda, ačkoliv to věděla od jara loňského roku, tak s tím přišla do parlamentu až těsně před dopadem, kdy by nastal ten problém. A řešilo se to opět ve chvatu a v rychlosti. Důvod byl jediný podle mého názoru, že prostě na podzim se počítalo s tím, že budou volby.

Jana ŠMÍDOVÁ, moderátorka -------------------- Takže než dostane slovo kolega Petr Holub, ujistěte naše posluchačky a posluchače, že na důchody opravdu je. Protože to je velmi senzitivní záležitost, člověk si někdy to složité předivo nedokáže rozebrat a právě ty zprávy, že najednou docházejí peníze, hodně lidí alarmovaly a velmi zneklidnily. Tak tak to přeci jenom není?

Zdeněk ŠKROMACH, místopředseda ČSSD, stínový ministr práce a sociálních věcí /ČSSD/ -------------------- Ne, na důchody peníze byly, jsou a budou. A já si myslím, že tohle vysílání těch negativistických zpráv a strašení lidí je prostě velmi nezodpovědné. Protože mnohdy postihuje lidi, kteří už nejsou schopni svojí aktivitou vlastně ovlivnit své příjmy a svoji situaci. A strašit je s tím, že zůstanou bez příjmů v takovéto složité době, je až zahrávání s jejich zdravím. Nechci říct s jejich smrtí, protože skutečny tyhle věci mají mnohdy skutečně až někdy tragické dopady. Protože ti lidé to vnímají daleko intenzivněji než si možná mnozí představují.

Petr HOLUB, moderátor -------------------- Já když jsem hovořil s Petrem Nečasem, tak si myslím, že ta moje interpretace nepůjde příliš daleko, když on říká o tom, že přílišné sociální výdaje povedou ke státnímu bankrotu, tak tím má na mysli právě politiku sociální demokracie, takže v tom se skutečně neshodnete. A pokud jsem četl správně ty oranžové knihy, tak vy tam skutečně předpokládáte zvýšení výdajů na důchody, dokonce tam hovoříte o tom, že ta náhradová míra bude 74 procent, to je tedy důchod k čisté mzdě. A to jsem se tedy chtěl zeptat, jestli tohle skutečně myslíte vážně. Vy tam máte ještě tedy další zvyšování dávek, ale tohleto by bylo ohromné. Protože alespoň pokud mám věřit číslům OECD, tak u nás je náhradová míra 64 procent k průměrné mzdě.

Zdeněk ŠKROMACH, místopředseda ČSSD, stínový ministr práce a sociálních věcí /ČSSD/ -------------------- Je potřeba tyto údaje brát jako výhledové. Hovoříme o tom, že chceme dosáhnout nějakého stavu. Současná situace, kdy téměř 90 procent důchodů tvoří pouze příjmy ze základního systému, je dlouhodobě neudržitelné. Problém je, že nám tady chybí fond například z velké privatizace na přechodné období, na důchodovou reformu. Proto taky tady důchodová reforma prakticky probíhá od roku 95 a bude muset probíhat i nadále. A měla by tady právě být široká shoda. A jestliže říkáme, my hovoříme o poměru mezi čistým důchodem a čistým výdělkem, protože důchod se do určité výše nezdaňuje. Ale ten, ten záměr je jednoznačný. Že chceme udržet ten stávající pilíř, to znamená žádné vyvádění peněz, a tam se třeba lišíme v tom pohledu, z toho základního systému a pak tam doplácet peníze z daňových výnosů. Ale použít ty daňové výnosy přímo na podporu vlastně, na podporu spoření různých forem. Ať už to, ať už formou státního příspěvku, což podporuje spíš ty nízko a středně příjmové, anebo daňové úlevy, což spíš zase podporuje ty středně a výše příjmové skupiny. To je systém, který by byl průzračný. A když vezmu jenom návrh takzvané pravice na opt-out, tak dopad opt-outu by byl, že by bylo nutné do důchodového systému, pokud by se měly udržet důchody jenom na té úrovni jaké jsou, doplácet ročně, ročně 20 až 30 miliard. Nikdo se neptá, kde na to vezmete. Neustále nás se ptají, kde vezmeme na třináctý důchod, který je jednorázový a který je pouze kompenzací na nárůst nákladů pro seniory v letošním roce. Protože dochází k navýšení DPH, dochází k navýšení nájmů a podobně. Čili je to zanedbatelná částka oproti tomu, o čem hovoříme do budoucna. Na druhé straně ale říkáme, že do toho systému, pokud se mají udržet nějaké rozumné relace, musí přijít více finančních prostředků. A ty tam musí přinést pojištěnci. Čili lidé, kteří se budou chtít nějakým způsobem zajistit do budoucna. Čili vytvořit dobrovolný, nebo rozšířit ten dobrovolný připojišťovací systém tak, aby obzvláště mladší generace, které dneska 30, 40 let, ale těch 40, to už je maximum, aby věděly a změnily svůj vzorec chování ve vztahu ke svému budoucímu důchodu. A tady je potřeba široká dohoda a je škoda, že se nejednalo v těch posledních 4 letech v zásadě, že se to nechávalo jenom na těsné vládní většině a ta víceméně nemohla toho moc prosadit. Ale že se nejednalo o tom, aby tady běžně došlo k zásadním dohodám, které by vedly k tomu, že důchodový systém se nebude měnit několik volebních období. Ať už tady bude vládnout kdokoliv. A to je ten základní problém. Tady samozřejmě se lišíme možná v pohledech na způsob, ale všichni si uvědomují, že prostě tady ten důchodový problém existuje. Nakonec dneska asi téměř 30 procent výdajů státního rozpočtu jde na důchodový systém. A samozřejmě jsou země, které dávají do toho systému více. A Česká republika má velkou šanci, to považuju až za hrubost, když někdo mluví o nějakém bankrotu a podobně. Protože opět straší lidi a vyvolává chaos a zmatek, když to není pravda. Samozřejmě český sociální systém je nastavený včetně důchodů velmi, bych řekl, šetrně. Protože v poměru k hrubému domácímu produktu vydáváme jenom asi ani ne polovinu, možná toho, co vydávají v průměru evropské země na ten, na systémy sociální a zdravotní. Takže tady je prostor. Ale je důležité, aby ten nárůst nebyl tak rychlý a aby se udržela určitá míra samozřejmě kvality toho systému.

Petr HOLUB, moderátor -------------------- Já jenom si nemohu odpustit poznámku. Ta se týká toho, že vydáváme na sociální systém málo relativně. Ono když se to počítá k HDP, tak je to pravda. Ovšem když se to počítá vzhledem k příjmům obyvatelstva, který u nás tvoří menší část HDP než třeba v Německu nebo ve Švédsku, tak zase ty naše výdaje tak nízké nejsou. Nemyslíte, že je to trochu účelové srovnávat pouze s HDP ty sociální dávky?

Zdeněk ŠKROMACH, místopředseda ČSSD, stínový ministr práce a sociálních věcí /ČSSD/ -------------------- Tak, musíme srovnávat, s čím se dá. Druhá věc je, jestli skutečně jaksi ty, a správně jste udeřil hřebík na hlavičku, jestli ty příjmy jsou přiměřené. Jestli tedy se nedržíme příliš při zemi a například když potom bysme přešli třeba i do konkrétní podoby, jestliže tady minulá vláda říkala, chceme, aby lidé pracovali, chceme je podpořit a 4 roky drží minimální mzdu na stejné úrovni, byť zasahuje pouze 2 procenta lidí. Ale od ní se odvíjí příjmy všech ostatních. Ten problém skutečně je v tom, že i ty příjmy potom veřejných rozpočtů v poměru k HDP jiných zemí jsou nižší než které, které bychom potřebovali. Ale je to jenom pro to porovnání, když říkáme, že ten systém je nějaký blahobytný. Není. Náš sociální systém je jeden z nejtvrdších v Evropě. A jenom když porovnáváme, co kdo říká a co kdo dělá, řeknu dva příklady. Když se schvalovalo před volbama v roce 2006 rodičovský příspěvek, tak jsem to byl já osobně jako ministr tenkrát, který třikrát upozornil na to, že sice je to dobře, že se zvýší na 7600, ale že v té chvíli na to Česká republika nemá peníze. A právě Nečas, Kalousek, Tlustý, prostě aby dokázali, že sociální demokracie je proti jakoby, tak pro to hlasovali. Dodneška to znamená v rozpočtu přes 20 miliard korun dopadu. 20 miliard každým rokem. Pro rodiny to určitě pomohlo, je to dobře. Já jako sociální demokrat jsem spokojen, ale mysleli jsem si, že se to mělo rozložit do celého období. Naopak v roce 2007 byl zaveden nový systém životní minima a hmotné nouze, který prosadila naše vláda a v dávkách, které vyplácejí města a obce došlo k poklesu téměř na polovinu vyplácených dávek bez nějakých sociálních bouří. Nastavili jsme ten systém efektivně tak, aby motivoval k práci. Čili na konkrétních činech je potřeba porovnávat to, co kdo říká a co skutečně dělá.

Jana ŠMÍDOVÁ, moderátorka -------------------- A zůstaňme ještě chvíli u té důchodové problematiky. Mezinárodní měnový fond nyní doporučuje Česku penzijní reformu. Začíná ostatně, už jste se o tom zmínil, pane Škromachu, pracovat Bezděkova komise tentokrát s číslem 2. Je podle vás reforma nezbytná, a pokud ano, kdy a jak?

Zdeněk ŠKROMACH, místopředseda ČSSD, stínový ministr práce a sociálních věcí /ČSSD/ -------------------- To, že důchodová reforma je nutná, si uvědomují, myslím, že politici všech stran. Že to není žádné veselé povídání, to si taky každý uvědomuje. Že důchodová reforma, a tady je potřeba říct tedy, že nezačne a není to něco, co by začalo dnes, ale to co už začalo v roce 95, kdy byl schválen nový zákon o důchodovém pojištění. Nakonec tenkrát byl provázen demonstracemi a podobně. A každá vláda přinesla určitou, určitý díl zodpovědnosti, ať už prodlužování důchodového věku, ať už úpravama parametrů. Ten proces je průběžný. Právě z toho důvodu, že tady neexistuje žádný fond, ze kterého by bylo možné financovat vlastně to přechodné období. Čili ten proces se musí prodloužit na období dvou, tří generací, aby tady nebyla jedna generace, která bude obětována tím, že bude muset vlastně zaplatit svůj důchodový systém a ještě platit systém stávající. Což samozřejmě by byla realita, pokud by se to nějakým způsobem příliš uspěchalo. Na druhé straně je potřeba říct, že důchodová reforma bez dalších prostředků do systému prostě nepovede k výsledku. Přesýpat z jedné hromádky na druhou, to není řešení. Proto třeba jsme byli proti vyvedení peněz ze stávajícího důchodového systému do takzvaného opt-outu na kapitálové spoření. Proti kapitálovému spoření nemáme žádné výhrady. To je samozřejmě legitimní. Ale problém je, že to musí být prostředky, které se do toho systému dostanou navíc. A nakonec i Nečas a ODS přiznávali, že by museli dofinancovávat ten základní systém z daňových výnosů. Takže tady jde o poměrně velké částky, v řádech 20, 30 miliard korun ročně, které by v tom systému chyběly. A které by musely samozřejmě se vzít z jiných titulů v rámci rozpočtu. To jsou věci, o kterých se moc nehovoří a ono to vypadá pěkně, vyvedeme peníze, lidé si budou 20, 30 let spořit než dostanou první důchod vůbec nějaký. A samozřejmě, že to je poměrně dlouhé období. Slováci, Maďaři dali na doporučení například Světové banky nebo jiných institucí, no, a jsou dneska v situaci takové, že sice si spoří na důchody, zatím nikdo žádný důchod nevyplatit z toho spoření, ale stát dneska na Slovensku a Slováci budou doplácet už letos desítky miliard, příští rok to bude ještě více, teď myslím slovenských korun v přepočtu na euro tedy, že jo. Abysme to měli trošku porovnání. A Maďaři jsou v podobné situaci. Museli zvyšovat výrazně sociální pojištění, aby vůbec pokryli základní důchodový systém. Protože, a z toho nového systému zatím se nevyplatil fakticky žádný důchod. Čili tady je potřeba říct, že tyhle radikální změny vedou k tomu, že nakonec to stejně občané ze svých kapes zaplatí. A divím se, že se nikdo nezeptá na to například, když chtěl někdo zavádět opt-out, kde na to vezmeme a kde těch 20, 30 miliard korun deficitu nebo vnitřního zadlužení bude kompenzováno.

Jana ŠMÍDOVÁ, moderátorka -------------------- Tak Petr Holub se hned zeptá tedy.

Petr HOLUB, moderátor -------------------- Posilování státního pilíře jak na Slovensku, tak třeba v Polsku vám vlastně hraje do karet, protože ukazuje, že se ta reforma spíše oslabuje. Takže tím pádem byste měli i více podporovat práci Bezděkovy komise číslo 2, která by právě tyto nové zkušenosti měla zhodnotit. Podporujete právě Bezděkovu komisi číslo 2, která už tedy není sestavena z kandidátů politických stran jako ta první?

Zdeněk ŠKROMACH, místopředseda ČSSD, stínový ministr práce a sociálních věcí /ČSSD/ -------------------- Tak, vždyť Bezděkovu komisi 1 jsme sestavili kdysi společně se Špidlou a byla to vládní naše iniciativa, která si myslím, že přinesla výsledek. A je škoda, a zdůrazňuji, je škoda, že byly ztraceny 3 nebo 4 roky za minulé vlády, kdy podobné jednání neprobíhala. A druhá věc je samozřejmě v této chvíli vlády, která nemá politický mandát, tak je rozumné, aby to byli odborníci. I když i situace pana Bezděka se změnila. V té době, kdy pracoval pro jaksi vládu sociální demokracie, lidovců a Unie svobody, tak byl v České národní bance. Dneska už pracuje v resortu, kde by mohl být určitý rozpor zájmů, protože pracuje pro jaksi penzijní fondy, že jo. Samozřejmě ano, proč ne. Jsou tam i další lidé, třeba pan Rusnok a podobně, kteří jsou vyloženě v rozporu zájmů. Protože samozřejmě jejich zájem je, aby na, do kapitálového spoření šlo co nejvíce peněz, protože oni zodpovídají svým firmám za to, že to takto bude. Jsem docela rád, že tam jsou i zástupci sociálních partnerů, protože to jsou ti, kteří to platí. Zaměstnavatelé a zaměstnanci, zastoupení třeba odbory. Ale každopádně stejně bude muset po volbách dojít k tomu, že tato komise bude muset být rozšířena i o zástupce politických stran. Protože bez politické dohody žádná důchodová reforma nikdy nebude.

Jana ŠMÍDOVÁ, moderátorka -------------------- A naším hostem je dnes Zdeněk Škromach, místopředseda ČSSD a stínový ministr práce a sociálních věcí. A jdeme k další senzitivní záležitosti. A to jsou právě sociální příspěvky, sociální dávky. A tak se ptáme, zda se spíše mají zvyšovat dávky pro rodiny, anebo nabídka služeb či podpora zaměstnání pro matky? I k tomu se vyslovoval dnes už citovaný Petr Nečas.

Petr NEČAS, místopředseda ODS, bývalý ministr práce a sociálních věcí /ODS/ -------------------- Sociální systém má fungovat adresně vůči těm, kteří ho skutečně potřebují. Má zabraňovat zneužívání a má především vést k aktivitě. Má motivovat k snaze vymanit se z těch sociálních obtíží, ve kterých se občan ocitne. Ten sociální systém nesmí fungovat jako mucholapka, která občana uchopí, slepí mu nožičky a už ho vlastně nepustí ven. Musí fungovat jako pomyslná trampolína, to znamená změkčit dopad a umožnit mu se odrazit.

Petr HOLUB, moderátor -------------------- Ale pokud já dostávám ze sociálního systému nějaké peníze, které tedy dostávám bez práce, proč bych se jich měl vzdávat? Proč bych měl reagovat na tu sociální pomoc, jak by vy jste si přál?

Petr NEČAS, místopředseda ODS, bývalý ministr práce a sociálních věcí /ODS/ -------------------- Znamená to zavést do systému podmínky, kdy se vyplatí pracovat. A vyplatí se pracovat i za nízkou mzdu. Já myslím, že nám se to podařilo, přestože se minimální mzda nezvedla, tak čistá minimální mzda se zvýšila v uplynulých 3 letech. Dneska je nad úrovní dvojnásobku životního minima. Daňové změny, které jsme provedli, tak vedou k tomu, že u člověka s jedním dítětem se zdaňuje hrubý plat až nad 14 tisíc, s dvěma dětmi až nad 19 tisíc. Takže tady se ukazuje, že ty změny motivují k práci.

Petr HOLUB, moderátor -------------------- Ten sociální systém se má pouze omezit na vyplácení dávek. Respektive k finančním motivacím pro další práci, anebo má, řekněme, nabízet ještě další služby, nebo má vyvíjet další činnost?

Petr NEČAS, místopředseda ODS, bývalý ministr práce a sociálních věcí /ODS/ -------------------- Určitě sociální systém má širší záběr. Součástí sociálního systému je důchodový systém. Tam pokud splníte určité zákonné nároky, tak na tu důchodovou dávku prostě máte nárok a už jako kdyby tam nesmí být požadavek vaší aktivizace jakkoli je to bohulibé a správné a čím více budeme mít aktivních důchodců nebo i pracujících důchodců, tím lépe. Je tady celá řada dávek směřujících k lidem, kteří jsou handicapováni. V oblasti sociální péče, zdravotního postižení a podobně. Čili ten systém plní širší záběr. On plní funkci preventivní, to znamená má zabránit pádu do chudoby. On plní funkci, které se odborně říká kurativní, to znamená péči skutečně o ty osoby, které se již v chudobě ocitly. A pak samozřejmě má fungovat jako systém, který zajišťuje také sociální péči o lidi, kteří prostě mají různé typy handicapů, počínaje stářím a konče zdravotním postižením.

Jana ŠMÍDOVÁ, moderátorka -------------------- Zdůrazňuje místopředseda Petr Nečas. Pane Škromachu, pan Nečas má také promyšlenou sociální politiku. Říká, že by to neměla být sociální mucholapka, ale naopak trampolína. Tak ČSSD chce mucholapku, nebo mucholapku na trampolíně nebo jak to je?

Zdeněk ŠKROMACH, místopředseda ČSSD, stínový ministr práce a sociálních věcí /ČSSD/ -------------------- Ta trampolína nesmí mít díru ale uprostřed. Protože to potom člověk dopadne tvrdě na hlavu, že. Určitě sociální demokracie vždycky, a myslím si, že i v konkrétních postupech, kdy jsme změnili vlastně za naší vlády celý sociální systém, nikoliv jenom parametricky, ale systémově. Motivovat k práci ty, kteří pracovat můžou a pomoci těm, kteří prostě z objektivních důvodů pracovat nemůžou. A podpora rodin s dětmi je na jedné straně jak v sociálním zajištění, tak na druhé straně vytvoření podmínek třeba pro realizaci kariéry rodičů formou různých předškolských zařízení, ať už to jsou školky, jesle, mikrojesle, mikroškolky. Měl by to být celý systém. Často se hovoří i o zkrácených pracovních poměrech. Ale ten problém víceméně v porovnání s jinými zeměmi není v tom, že by o to nebyl zájem, možná, že by i firmy to podpořily, ale problém je ve výdělkové úrovni. Jestliže porovnáváme dneska Rakousko, Německo, Francii, tak samozřejmě tam i ten zkrácený úvazek má význam. Dneska, i když člověk dělá pomalu na plný úvazek za minimální mzdu nebo za 10 tisíc hrubého, tak mu to mnohdy nepokryje ani náklady na dojíždění, natož na ošacení, stravu a to, co s tím souvisí. Takže pro mnohé rodiny je řešením třeba to poměrně výrazné navýšení rodičovského příspěvku, protože to dneska je na úrovni fakticky minimální mzdy. Takže jakoby je to odměna pro rodiče, který jakoby pracuje pro rodinu, když to řeknu. Na druhé straně ale naším zájmem samozřejmě je, aby ten, aby pokud možno se rodiče vraceli co nejdříve do práce a aby tu práci taky našli. Protože jedna věc je říct, chceme aby pracovali a druhá věc je, nabídnout možnosti k tomu, aby ... Takže měl by to být souběh obojího. Jak vytvoření podmínek k vlastní realizaci v zaměstnání, tak zároveň podpora rodin jako takových. Protože například zvýšení mateřské, které proběhlo v loňském roce, bylo na základě zákona o nemocenském, které ještě prosadila naše vláda. Tím, že se to odsunulo o 2 roky. A vlastně podporuje to vlastně střední a výše příjmové ženy, protože vlastně ten velký problém je právě mnohdy z obavy snížení životní úrovně rodiny v situaci, kdy žena odejde na mateřskou dovolenou. To mnohdy může být motivace. Ale samozřejmě jsou to motivátory, ale to základní rozhodnutí o tom mít nebo nemít dítě vždycky bude vlastně samozřejmě na té rodině. A tady ten vývoj není moc příznivý, protože populační vývoj v České republice víceméně je srovnatelný s tím, co se odehrává v celé Evropské unii. A myslím, že nějaká jednoduchá řešení prostě na to nejsou.

Petr HOLUB, moderátor -------------------- Tady se ovšem často upozorňuje, že právě v ohledu podpory rodin s malými dětmi je náš sociální systém přebujelý. Což nakonec nemusí být úplně dobře. Rozhodně tedy platí, že ženy s dětmi do 3 let pracují v Česku zdaleka nejméně ze všech zemí Evropské unie. Na jednu stranu to je dobře, na druhou stranu je tam vytvořen vlastně sociálními dávkami konflikt, kdy ta žena musí rozhodovat mezi kariérou a rodinou. Po těch 3, 4 letech se vracet do práce, to už jde velice obtížně. Takže tady to, tady to dilema tuto českou zvláštnost myslíte, že bychom měli nějakým způsobem změnit? Třeba tím, že se sníží sociální dávky a tato podpora se převede na tvorbu pracovních míst pro matky?

Zdeněk ŠKROMACH, místopředseda ČSSD, stínový ministr práce a sociálních věcí /ČSSD/ -------------------- No, tak jednak zeptejte se rodin s dětmi, jako jestli jim to vyhovuje. Já zatím si myslím, že jim to vyhovuje tenhle systém. A vždycky ...

Jana ŠMÍDOVÁ, moderátorka -------------------- Jak kterým tedy.

Zdeněk ŠKROMACH, místopředseda ČSSD, stínový ministr práce a sociálních věcí /ČSSD/ -------------------- No, tak když jim to nevyhovuje, mají možnost, kdo chce, tak si to může zkrátit. Nikdo není nucen, aby byl na mateřské nebo na rodičovské, je to jeho vlastní rozhodnutí.

Petr HOLUB, moderátor -------------------- Kdybych to měl říct úplně jednoduše, tak ta, ten současný model je tak, že když má žena dítě, tak do 3 let ho stejně nemá kam dát, tak s ním je doma. Nakonec za to bere slušné peníze. A ve 3 letech zčistajasna se dá dítě na celý den do školky a matka jde dělat za relativně nízkou mzdu.

Jana ŠMÍDOVÁ, moderátorka -------------------- Pokud se ta školka dostane tedy.

Zdeněk ŠKROMACH, místopředseda ČSSD, stínový ministr práce a sociálních věcí /ČSSD/ -------------------- No, tak vždyť jako vzpomeňme si, kdy tady bylo období někdy v devadesátých letech, kdy se říkalo, že ty jesličky, že to je vlastně přežitek minulého režimu a že je potřeba je zrušit. Tak se zrušily, zrušily se i mnohé školky. No, a dneska se dostáváme do problému s tím, že je budeme, že je musíme znova vytvořit a znova podpořit a samozřejmě někde k tomu přistupují pozitivně, protože je to v kompetenci většinou měst a obcí, nebo někde k tomu přistupují i firmy, které zajišťují. Je tady určitá možnost podpory a já si myslím, že podpora je možná ze strany státu přes korunu. Na druhé straně každé takové rozhodnutí má své dopady. Já to trošku přirovnám k situaci, kdy se rušila základní vojenská služba. A to má vliv na pracovní trh. To bylo v době naší vlády, kdy se zrušila základní vojenská služba a kdy najednou se na trhu práce objevily téměř dva ročníky mladých mužů, čili řádově možná 60, 70 tisíc, kteří, pro které bylo potřeba, aby si našli práci. Čili, a stejně tak, když vezmeme rodiče, tak dneska se ročně rodí řádově asi 100 tisíc dětí. Takže jestliže by se zkrátila mateřská jenom o 2 roky, tak najednou na trhu práce se vám objeví 200 tisíc nových pracovních sil. Všechno souvisí se vším a není to tak jednoduché někdy. A navíc, v této situaci jsem nerozuměl nikde, že by i pravice hovořila o tom, že chce nějakým dramatickým způsobem zkrátit rodičovskou. Některé úpravy byly. Flexibilita určitě ano, my říkáme, že by měla být možnost například, aby se rodiče rozhodli třeba, že budou čerpat v době až do 8 let třeba dítěte, že si to rozloží, že bude možná by měla být větší možnost, aby do toho, do té výchovy dítěte v tom mladém věku se zapojil třeba i druhý rodič. Hlavně většinou asi otec a podobně. Ale to jsou věci, jak s tím systémem naložit. Ale v zásadě myslím, že naše společnost je na to zvyklá a porovnávat s jinými systémy je vždycky složité, protože tady obzvlášť v sociální oblasti jsou národní zvyklosti, které se mění velmi složitě a mají svoji setrvačnost. Čili jsou tady anglosaské modely, je tady severský model, je tady český model. A Evropa ať se snaží, možná se snaží, ale právě v té oblasti sociálních systémů si nemyslím, a nemyslí si to asi nikdo ani, že by docházelo k nějakému sjednocování.

Petr HOLUB, moderátor -------------------- A co tedy uděláte, pokud vyhrajete volby? Vy jste tam psali, že zvýšíte dětské přídavky.

Zdeněk ŠKROMACH, místopředseda ČSSD, stínový ministr práce a sociálních věcí /ČSSD/ -------------------- My jsme neříkali, že zvýšíme dětské přídavky. A to jsou opakované prostě věci, které nejsou pravdivé a které jsou nám vkládány jaksi do úst. Podobně jako že půjdeme do koalice s komunisty a podobně. To neustále někdo mluví za nás a ví, co uděláme. Přitom historicky myslím si, že je možné dohledat, co jsme už udělali a z toho bysme měli vycházet. A říkáme jasně, že v době ekonomické krize a hospodářských problémů v České republice, no, tak naším zájmem je udržet stávající úroveň, což samozřejmě má taky své určité, řekněme ...

Petr HOLUB, moderátor -------------------- To znamená přizpůsobit inflaci?

Zdeněk ŠKROMACH, místopředseda ČSSD, stínový ministr práce a sociálních věcí /ČSSD/ -------------------- Přizpůsobit inflaci a udržet. Nejde o to dneska zvyšovat, protože to si myslím, že nikdo ani neočekává. Ale jde o to nesnižovat. Mnohdy na to doplácí rodiny s dětmi. Příklad, soused jezdil s kamionem, ztratil zaměstnání, teď zůstal na sociálních dávkách, takže každý říká, jak jsou vysoké, splácí hypotéku, kterou měl na opravu domku 7 tisíc korun. No, a teď najednou říká, dostanu 11 tisíc, manželka je na rodičovské a zaplatím pohledávku a z čeho mám vyžít? Mně je smutno. Já tomu děcku nemůžu koupit ani oplatek. A to jsou věci, které si člověk uvědomí, až se do té situace dostane, že ten systém je docela tvrdý a že skutečně jako motivuje k tomu, aby si lidé hledali práci, ale musí ji najít. Neslibujeme žádné světlé zítřky a rozdávání tak, jak je nám to podsouváno. Naopak samozřejmě budeme muset vyřešit ty dluhy, které tady zůstaly po minulé vládě. A budeme muset hledat řešení. Ale ne jenom na úkor těch potřebných, to znamená rodin s dětmi, seniorů a zdravotně postižených, ale musí tady být vyšší míra solidarity i ze strany těch, kteří, řekněme, jsou šťastnější tím, že mají vyšší příjmy. Možná si postaví menší bazén nebo si koupí menší auto, ale určitě nebudou živořit. Takže jako takové to strašení jak vyháníme od nás schopné a vzdělané, to si myslím, že je nesmysl, to by muselo být Německo nebo Rakousko už dávno vylidněno.

Jana ŠMÍDOVÁ, moderátorka -------------------- Tak, začali jsme ve sněmovně, také ve sněmovně skončíme. Vaše strana sociální demokracie, pane Škromachu, se snaží ve sněmovně prosadit některé zákony, už o tom byla řeč. Například onen diskutovaný třináctý důchod, proplácení prvních 3 dnů nemocenské či zrušení zdravotnických poplatků. A jaký to má smysl pár měsíců před volbami, když tedy v podstatě už hovoříte, že ty volby máte v kapse? Takže potom v tom volebním dresu už by se vám to všechno prosazovalo mnohem lépe. Nebo jsou to věci, které těch pár měsíců nesnesou odkladu?

Zdeněk ŠKROMACH, místopředseda ČSSD, stínový ministr práce a sociálních věcí /ČSSD/ -------------------- Jestliže říkáme, že tyto věci chceme splnit, tak se musíme snažit je naplnit i v době, která tady vznikla tím, že byly Ústavním soudem zrušeny předčasné volby, tak je potřeba toho využít. A ty možnosti jsou. Ukazuje se, že třeba u mateřského příspěvku vypadá, že je většina. Ovšem zase ta menšina jakoby obstrukčně tomu brání. A myslím si, že je dobře, že kromě nálepkování se jasně vyhraní taky, že sociální demokracie chce udržet určitou životní úroveň u rodin s dětmi, u seniorů a u zdravotně postižených, což nakonec jsme prokázali. A chce taky neumožnit naopak osekání práv zaměstnanců, což je taky důležité říct, že pod záminkou krize je tady snaha výrazně omezit práva zaměstnanců. Například výpověď bez uvedení důvodu a podobné věci, které snad nemají ani v Americe. O to má smysl se dneska porvat i v té sněmovně. Protože co uděláme do voleb, tak o to více času budeme mít na jiné priority, se kterými přicházíme a to si myslím, že je dobře.

Jana ŠMÍDOVÁ, moderátorka -------------------- Tak, co vám po té sněmovní bitvě zbyde? Ta agenda. Tak třináctý důchod prosadíte teď?

Zdeněk ŠKROMACH, místopředseda ČSSD, stínový ministr práce a sociálních věcí /ČSSD/ -------------------- To uvidíme, vypadá, že tedy obstrukcemi ten odklad bude. Já chci jenom zdůraznit, že to je mimořádná dávka, která má pokrýt dopady DPH, zvýšení cen některých základních potravin, služeb, zvýšení nájmů a podobně v letošním roce. Všichni říkají, že to je minimum, že 200 korun na měsíc není nic moc, tak asi by s tím neměl mít nikdo velký problém. Ale vypadá, že ano. Předpokládáme, že tyto peníze půjdou z mimořádných výnosů ČEZu, čili nepůjdou z daňových výnosů. Z těch věcí, které bysme ještě chtěli prosadit, tak to je otázka placení prvních 3 dnů nemoci, ale tam říkáme jasně, že nechceme zatížit letošní rok, ale mělo by to, ty asi řádově 2, 3 miliardy, které ale budou úlevou pro zaměstnavatele, čili není to, nejsou to peníze, které by stát vyplatil někde, ale, a úlevy na pojištění zaměstnavatelům, aby mohli zaměstnancům vyplácet ty první 3 dny. A bude záležet na zaměstnavatelích, jestli ty peníze ušetří, anebo jestli naopak vyplatí.

Jana ŠMÍDOVÁ, moderátorka -------------------- A co ten evergreen zdravotnických poplatků? Tolikrát jste se pokoušeli je zrušit a zatím pořád nic.

Zdeněk ŠKROMACH, místopředseda ČSSD, stínový ministr práce a sociálních věcí /ČSSD/ -------------------- No, tak vypadá, že se nám může podařit teďko zrušit alespoň ty nemravné poplatky za recepty, nebo alespoň je výrazně omezit. Protože to je něco, co prostě nemá, myslím, že ani v Evropě, obdoby. A to, co nestihneme do voleb, tak uděláme po volbách.

Petr HOLUB, moderátor -------------------- A půjdete na to tedy zřejmě cestou mimořádných schůzí, kde se dá snadněji bojovat proti obstrukcím?

Zdeněk ŠKROMACH, místopředseda ČSSD, stínový ministr práce a sociálních věcí /ČSSD/ -------------------- Tak, využijeme samozřejmě těch možností, které nám dává jednací řád. Ale je dobře, a myslím si, že to je jasný signál i pro voliče, ODS a TOP 09 nechce podporu rodin s dětmi, nechce vám dorovnat mateřskou, nechce pro seniory třinácté důchody.

Jana ŠMÍDOVÁ, moderátorka -------------------- A už jsme zas, pane Škromachu, v té předvolební kampani.

Zdeněk ŠKROMACH, místopředseda ČSSD, stínový ministr práce a sociálních věcí /ČSSD/ -------------------- Ale přece takhle, to není o volební kampani. Já myslím, že problém je, že tady se mnohdy řekne, parlament a všichni poslanci jsou stejní blbci. Ale nerozlišuje se, že každý zastává nějaký jiný názor. A to si myslím, že běžně jaksi v demokraciích funguje. Demokracie jsou založeny na systému volné soutěže politických stran. A je dobré, aby občané měli informace, jak ty politické strany a jejich poslanci se chovají a aby se podle toho svobodně rozhodli. Nejsou dobré a špatné nápady. To, co říká ODS, je jejich nápad. Já si nedovolím říct, že je špatný, anebo tak, jak nás neustále nálepkujou. Ale je jiný. A ať lidé vědí, co vlastně chtějí, ať to řeknou jasně před volbama. Před minulýma volbama taky říkal Topolánek, nezvýšíme spoluúčast ve zdravotnictví, přidáme důchodcům 1000 korun. Kde ty loňské sněhy jsou?

Jana ŠMÍDOVÁ, moderátorka -------------------- Říká host dnešního Interview Studia STOP místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach, který radí občanům, aby si na politiky opravdu posvítili a sledovali jejich kroky velmi bedlivě, protože se budou muset za krátko rozhodnout a bude to rozhodnutí velmi důležité. Je to tak?

Zdeněk ŠKROMACH, místopředseda ČSSD, stínový ministr práce a sociálních věcí /ČSSD/ -------------------- Určitě a aby hlavně občané šli k volbám a aby nám potom nakopali i ten zadek, jako když nebudeme plnit to, co oni nám tu důvěru dali.

Nahoru | Kontakt

Copyright © 2014 Ing. Zdeněk Škromach. Všechna práva vyhrazena. | mobilní verze