Facebook stránka Facebook osobní profil Youtube
  • Facebook
  • Facebook
  • Youtube

Ing. Zdeněk Škromach Exmístopředseda Senátu Parlamentu ČR
Exministr práce a sociálních věcí

Hejtman Zimola spoluodhalil v Putimi první sochu vojáka Švejka v ČR

Hejtman Zimola spoluodhalil v Putimi první sochu vojáka Švejka v ČR

Turisté, kteří navštíví jižní Čechy, se už nebudou muset marně ptát, proč tu nikde nenarazí na sochu nejznámějšího českého vojáka – Josefa Švejka.

Od soboty 23. srpna 2014 ji najdou v Putimi na Písecku, kde ji společně odhalili hejtman Jiří Zimola, starosta Petr Matouš, Richard Hašek - vnuk spisovatele Jaroslava Haška, akademický sochař František Svátek - autor sochy a Přemysl Kubišta, coby současný představitel Švejka. Celkem jich má tak tato románová postava Jaroslava Haška po světě už 14, ale první a tudíž jedinou v České republice. „Na jaře jsme se bavili s panem starostou Matoušem o tom, že rok 2014 je rokem, kdy si připomeneme 100 let od začátku I. světové války, a že by bylo vhodné si toto smutné výročí připomenout. Než abychom si ale toto výročí připomínali nějakým pietním způsobem, tak nám přišlo docela vhodné si ho připomenout prostřednictvím vojáka Josefa Švejka, který I. světovou válku a Čechy jako takové i s jejich povahou, reprezentuje po celém světě," uvedl Zimola.

Podle Zimoly to ale neznamená, že by se této smutné etapě lidských dějin chtěli nějak vysmívat. „Samozřejmě si dobře uvědomujeme, že I. světová válka nebyla opravdu žádná legrace, ale obrovská tragédie, která změnila osudy mnoha milionů lidí," dodal. Ve vztahu k I. světové válce, jak Zimola dále uvedl, není známější obec v kraji ani známějšího prostého vojáka, než byl Josef Švejk. „Většina z nás zná Putim díky filmu Poslušně hlásím, kde se Švejk prochází po tamním mostě a odehrává se tu i nezapomenutelná scéna z četnické stanice," připomněl Zimola Švejkovu českobudějovickou anabázi.

První plány na sochu Švejka zhatily povodně Starosta Putimi Petr Matouš řekl, že myšlenka o umístění sochy Švejka v obci vznikla už v roce 2008. Tehdy ji ale zhatily povodně, které Putim následujícího roku zasáhly. „Od té doby ale Sdružení přátel Putimi pracovalo na tom, abychom tu tuto sochu měli. A jsem rád, že jsem našel podporu na kraji, že se pan hejtman za tuto myšlenku postavil a pomohl nám ji dotáhnout až do konce," upřesnil. Bronzová socha měří 180 centimetrů a váží zhruba 200 kilogramů. „Pokud jde o postavu jako takovou, vycházel její autor - jihočeský akademický sochař František Svátek, z literární ne filmové tradice," nastínil Matouš. Na jejím financování, když celkem vyšla na 410 tisíc korun, se podílel Jihočeský kraj, obec Putim, Sdružení přátel Putimi včetně darů od jednotlivců a Agentura CzechTourism.

„Obci Putim v čele s panem starostou Matoušem i všem ostatním, kteří se na financování sochy Švejka spolupodíleli, chci velice poděkovat. Zároveň pevně věřím, že se díky ní rozšíří počet návštěvníků, kteří si ji do obce přijedou prohlédnout, a tím pádem i podpoří další rozvoj turistického ruchu v celém Jihočeském kraji," sdělil Zimola.

Nahoru | Kontakt

Copyright © 2014 Ing. Zdeněk Škromach. Všechna práva vyhrazena. | mobilní verze