Facebook stránka Facebook osobní profil Youtube
  • Facebook
  • Facebook
  • Youtube

Ing. Zdeněk Škromach Exmístopředseda Senátu Parlamentu ČR
Exministr práce a sociálních věcí

Hejtman Zimola si přečetl Ústavu a vzkázal Sobotkovi: Prezident má za vládu také odpovědnost

Hejtman Zimola si přečetl Ústavu a vzkázal Sobotkovi: Prezident má za vládu také odpovědnost

Premiér Sobotka by neměl ignorovat námitky prezidenta Zemana vůči některým kandidátům na ministry. Odpovědnost za ministry je sdílená mezi předsedou vlády a hlavou státu. Tak tomu alespoň rozumí jihočeský hejtman a poslanec Jiří Zimola, který v rámci ČSSD v předčasných volbách získal v procentech třetí nejvyšší počet preferenčních hlasů.

Celkové dojmy z uzavřených koaličních vyjednávání nejsou nikterak kritické. „Myslím, že osoby navržené na posty ministrů byly vcelku očekávány a nijak zvlášť mě to nepřekvapuje. Problém, který souvisel s osobou ministra práce a sociálních věcí, už sociální demokracie vyřešila," konstatoval Zimola.

Premiér Bohuslav Sobotka nedávno v rozhovoru pro HN mluvil o ohrožení parlamentní demokracie, kumulace moci do rukou prezidenta a vizi tomu do budoucna zabránit „zpřesněním", tedy reálně zúžením, prezidentských pravomocí. Jakým způsobem Jiří Zimola hodnotí vystupování předsedy ČSSD vůči hlavě státu? Co výhrůžky kompetenční žalobou a další výstupy?

Zbytečná válka

„Jedním slovem zbytečné. Myslím si, že je naprosto zbytečné, aby sociální demokracie v osobě kohokoli sváděla boj s prezidentem republiky, který navíc v rámci svých ústavních možností má právo jmenovat premiéra a jmenovat vládu a ministry. Jiný výraz než zbytečná válka mě v této chvíli nenapadá," vyjádřil nesouhlas se stylem, jakým se šéf ČSSD vymezoval vůči hlavě státu.

Jak by se měl premiér postavit vůči výhradám, které prezident Miloš Zeman vyslovil k některým kandidátům na ministry?

Premiér by neměl ignorovat názor prezidenta

„Když si přečtu Ústavu, vidím, že ministry navrhuje premiér a ministry jmenuje prezident. Nakolik rozumím českému jazyku, vyvozuji z toho, že je tam sdílená odpovědnost a nemůže to být tak, jak se někteří komentátoři či politici snaží veřejnosti vsugerovat, tedy že prezident musí. Ne, odpovědnost je sdílená," říká jednoznačně Zimola.

Podle jeho slov je spíše na zamyšlení pro jakéhokoli premiéra, aby se takovými výhradami významně zabýval. „Nemělo by se nad tím jen jednoduše mávnout rukou, ale naopak o tom s panem prezidentem mluvit," dodal pro redakci ParlamentníchListů.cz jihočeský hejtman Jiří Zimola.

Nahoru | Kontakt

Copyright © 2014 Ing. Zdeněk Škromach. Všechna práva vyhrazena. | mobilní verze