Facebook stránka Facebook osobní profil Youtube
  • Facebook
  • Facebook
  • Youtube

Ing. Zdeněk Škromach Exmístopředseda Senátu Parlamentu ČR
Exministr práce a sociálních věcí

Hejtman Zimola rozdal jihočeským osobnostem zlaté šupiny

Hejtman Zimola rozdal jihočeským osobnostem zlaté šupiny

Zimola ocenil v Alšově jihočeské galerii zlatou šupinou lékaře, spisovatelku, vysokoškolského pedagoga, rektora filmové školy, podnikatelku, hokejového internacionála a čestného předsedu Dynama.

Čestný předseda SK Dynamo Zdeněk Čadek, rektor filmové akademie Jindřich Goetz, podnikatelka Blanka Milfaitová, hokejový internacionál Jaroslav Pouzar, lékař Miloš Velemínský, spisovatelka Markéta Zinnerová a vysokoškolský pedagog Zdeněk Žemlička převzali od hejtmana Jiřího Zimoly zlatou šupinu.

Tuto Cenu hejtmana získali u příležitosti oslav 96. výročí vzniku samostatného československého státu 28. října 1918. Slavnostní ceremoniál se odehrál ve středu 29. října 2014 v reprezentativních prostorách bývalé zámecké jízdárny v Hluboké nad Vltavou, kde nyní sídlí Alšova jihočeská galerie. Uvedená sedmička vzešla z nominací, které lidé během letošního roku zasílali na krajský úřad.

„Zdeněk Čadek získal ocenění za mimořádný přínos pro jihočeský fotbal, Jindřich Goetz za mimořádný přínos v oblasti filmové architektury a propagaci jižních Čech, Blanka Milfaitová za netradiční propagaci jihočeského regionu, Jaroslav Pouzar za mimořádný přínos pro jihočeský hokej, Miloš Velemínský za významný lékařský, vědecký a pedagogický přínos v oblasti problematiky komplexní péče o dítě, Markéta Zinnerová za mimořádný přínos v oblasti umělecké tvorby pro děti a mládež a Zdeněk Žemlička za významné zásluhy při rozvoji školství, dopravy a veřejné správy v Jihočeském kraji,“ upřesnil Zimola s tím, že o konečném seznamu oceněných osobností rozhodla rada kraje.

Významným způsobem se zasloužili o rozvoj nebo dobré jméno kraje

Hejtman zároveň připomněl, že 28. říjen je nejvýznamnější národní svátek. „Nebyli bychom zde dnes a nepřipomínali si toto významné výročí, pokud by nebylo osobností, které se na vzniku a rozvoji naší republiky podílely, a to nejen téměř před 100 lety, ale po celou dobu její existence. Stejně tak, ani náš Jihočeský kraj by nebyl takovým, jakým je dnes, pokud by v něm nežili lidé, kteří se svými mimořádnými činy a celoživotní prací významným způsobem zasloužili o rozvoj nebo dobré jméno Jihočeské kraje,“ řekl mimo jiné ve svém projevu.

Zimola v bývalé zámecké jízdárně rovněž uvedl, že jsou jižní Čechy místem, kde se rodí sportovní legendy, žijí osobnosti ze světa umění, působí výteční pedagogové, odborníci i úspěšní podnikatelé. „To jistě není málo. A byl bych rád, aby tomu bylo i nadále. Proto se i každé odpovědné vedení kraje nebo jihočeských měst v rámci svých možností a kompetencí musí snažit k rozvoji našeho regionu přispívat a tradiční aktivity podporovat,“ zdůraznil.

Podle hejtmana žijeme sice v turbulentní době, ale pořád v české kotlině, kde je každý úspěch vystaven nemilosrdné kritice těch, kteří jej závidí. „Dnešní držitelé jihočeských zlatých šupin vědí, že ani takové drobné šrámy vás nemohou zastavit v cestě za svým životním cílem. Že není dost dobře možné zlobit se na trpaslíky, kteří vám okopávají kotníky, protože oni prostě výš nedosáhnou. A že, jak pravil Johann Wolfgang Goethe, nejostřejším kritikem je vlastně neúspěšný diletant,“ uzavřel svou řeč.

Je to symbol štěstí i jižních Čech

Udílení Ceny hejtmana se po loňské premiéře uskutečnilo letos podruhé. Zlatá šupina byla vybrána proto, že představuje pomyslný symbol štěstí a koresponduje s rybářstvím, kterým je Jihočeský kraj proslulý.

Autor, zdroj: jirizimola.cz

Nahoru | Kontakt

Copyright © 2014 Ing. Zdeněk Škromach. Všechna práva vyhrazena. | mobilní verze