Facebook stránka Facebook osobní profil Youtube
  • Facebook
  • Facebook
  • Youtube

Ing. Zdeněk Škromach Exmístopředseda Senátu Parlamentu ČR
Exministr práce a sociálních věcí

Hejtman Zimola popřál českobudějovické nemocnici do další stovky všechno nejlepší

Hejtman Zimola popřál českobudějovické nemocnici do další stovky všechno nejlepší

Žijeme v době, kdy čas od času při své pýše o vlastní dokonalosti poznáváme, že jsme jen chatrnou tělesnou schránkou vyžadující občasnou údržbu. Že to, co považujeme za samozřejmé, samozřejmostí být třeba nemusí. Neuvědomujeme si, že hledáme to, co máme. Hledáme jen to, co ztratíme. Ostatně on to mnohem lépe vyjádřil dalajláma, když se ho ptali, co ho na lidstvu nejvíc překvapuje. Odpověděl prý, lidé.  „Protože obětují zdraví, aby vydělali peníze, a pak obětují peníze, aby znovu získali zdraví."

Být bezcitným pragmatikem, řekl bych, že taková slova jsou pro nemocnici z hlediska její další existence rajskou hudbou.  Ale protože ještě nějakými city oplývám, dovolte mi a teď už se vší vážností, popřát českobudějovické nemocnici aby do té doby, než si lidé uvědomí hodnotu svého zdraví a potřebu o něj preventivně pečovat,  co možná nejvíce uzdravovala, pomáhala a vracela do života. Hejtman Jiří Zimola takto popřál v pondělí 3. března 2014 českobudějovické nemocnici u příležitosti jejích 100. narozenin a zároveň i všechno nejlepší do další stovky.

„Když je někomu sto let, je to vždy událost, která si zaslouží pozornost. Vedle celé řady dalších gratulantů se sejdou nejbližší příbuzní, aby oslavenci poděkovali za svou vlastní existenci. Když se tak rozhlédnu po tomto sále a s vědomím, že zde kvůli omezené kapacitě mohou být opravdu jen ti nejbližší, musím s radostí konstatovat, že naše oslavenkyně, českobudějovická nemocnice, vytvořila hodně početnou rodinu," řekl Zimola.

Hejtman zároveň připomněl, že je tomu právě 100 let, co se slavnostně otevřela hlavní budova českobudějovické nemocnice na Lineckém předměstí a nahradila původní nemocnici na Senovážném náměstí. „Kolik milionů lidí prošlo od té doby jejími branami, kolik milionů lidských příběhů šťastných i smutných, by mohla tahle jedna z největších českých nemocnic vyprávět. A přitom nemocnice je svých 100 letech dámou, která na rozdíl od nás všech mládne. Jsme tu totiž očitými svědky určitého paradoxu – čím je nemocnice starší, tím je modernější a lépe vypadá," dodal s vysvětlením, že tak, jako se snaží lékaři prodlužovat délku lidského života tím, že nefunkční části lidského těla nahradí novými, snaží se i vedení nemocnice ve spolupráci s těmi, kdo zrovna drží palec na měšci s penězi,  rekonstruovat budovy, vybavovat pavilony novými přístroji a především neustále zvyšovat úroveň zdravotnických služeb poskytovaných lékaři i veškerým personálem. Neboť oni jsou tou krví, která dělá tu nemocnici nemocnicí. Oni jsou tím, co drží nemocnici při životě a dává jí sílu překonat dobré i zlé.

„Je mi proto velkou ctí poděkovat všem, kteří se zasloužili o to, že tu dnes já, jménem současné krajské samosprávy a vlastníka nemocnice  mohu stát a gratulovat jí k takto významnému jubileu," zdůraznil Zimola.

Oslava 100 let českobudějovické nemocnice se uskutečnila v jednom z hotelů v krajském městě a kromě zástupců vedení kraje a nemocnice se jí zúčastnila řada významných jihočeských osobností.

 

Nahoru | Kontakt

Copyright © 2014 Ing. Zdeněk Škromach. Všechna práva vyhrazena. | mobilní verze