Facebook stránka Facebook osobní profil Youtube
  • Facebook
  • Facebook
  • Youtube

Ing. Zdeněk Škromach Exmístopředseda Senátu Parlamentu ČR
Exministr práce a sociálních věcí

Hejtman Hašek: On-line rozhovor pro Deníky

Hejtman Hašek: On-line rozhovor pro Deníky

ČSSD nepřipustí takový chaos v kraji, jaký dnes také kvůli Žít Brno a Matěji Hollanovi vládne v Brně. Je to odpovědnost nejenom Hollana, ale i hnutí ANO, říká Michal Hašek v on-line rozhovoru pro Deníky

Petr Podolský - 21.9.2016 Dobrý den pane Hašku, v návaznosti na šíření žloutenky v Brně a okolí bych se rád zeptal, zda už konečně někdo začne řešit tristní situaci na nádraží v Brně a jeho okolí, které je neustále v obležení bezdomovců a narkomanů. Je to opravdu velmi nechutná vizitka pro Brno i celý kraj.

Dobré odpoledne z Brna. Pojďme rovnou na odpovědi. Nejsem spokojen s přístupem Brna k dvěma významným komplikacím z poslední doby - žloutence a informovaností v době problémů s pitnou vodou. U žloutenky mi vadí zneužití této nebezpečné situace hnutím ANO k vlastní volební propagaci, její forma je i podle hlavní hygieničky velmi diskutabilní a může přinášet v reálném životě problémy. Kraj učinil preventivní opatření ve všech svých zařízeních a organizacích, nejen v Brně, ale i ostatních okresech, a to včetně budov krajského úřadu. Na žádném z těchto míst ani na žádném z instalovaných dezinfekčních zařízeních nenajdete ani fotografii hejtmana, ani logo ČSSD.

Otázka nádraží a přednádražního prostoru je ostudou Brna a bohužel i kraje, požádám hygieniky, aby se zaměřili na dodržování všech platných norem a předpisů v této lokalitě ve spolupráci s jejími vlastníky či nájemci. Věřím, že i přes aktuální volební souboj se k praktickému řešení v rámci svých kompetencí bude věnovat Městská policie Brno a ředitel pan Šimek.

K problémům s vodou - nezávodím s Petrem Vokřálem o to, kdo první zveřejní informace občanům, ale jako hejtman důrazně trvám na dodržování krizových postupů a perfektní komunikace mezi subjekty veřejné správy. Není možné, aby se hasiči, hygienici a hejtman kraje (krizové oddělení krajského úřadu) dozvědělo o problému s pitnou vodou z internetového deníku IDnes dříve než z Brněnských vodáren a kanalizací. Je pro mě nepřijatelné, aby starostům okolních měst a obcí byly v rozmezích několika málo hodin poskytovány protichůdné informace dodavatelem vody a provozovatelem vodovodů. Nebudu z toho dělat volební téma dva týdny před krajskými volbami, ale uložil jsem oddělení krizového řízení krajského úřadu situaci z minulého týdne důkladně analyzovat a projednat opatření, která odstraní nedostatky zejména v komunikaci BVAK vůči veřejné správě.

Hejtman Michal Hašek

Ing.Daněk Vlastimil - 21.9.2016 Pane Hejtmane,občany zajímá kolik různých placených funkcí, nebo postů v různých společnostech máte? Zasloužíte si to?

Děkuji za tuto otázku. Už dávno nejsem "japonskou kalkulačkou". Vím, že o mně někdo šíří po internetu nepravdivý pamflet, podle kterého mám asi 30 placených funkcí a měsíčně asi 450 tisíc korun, je to smyšlená předvolební podpásovka. Zastávám jedinou placenou funkci, a to hejtmana Jihomoravského kraje, výše mojí odměny je stanovena nařízením vlády a činí necelých 70 tisíc korun čistého měsíčně. Moje ostatní funkce vyplývají z pozice hejtmana, například předseda Asociace krajů, předseda bezpečnostní rady JMK, šéf krajské Tripartity. Jsem také neplaceným poradcem prezidenta republiky Miloše Zemana pro oblast regionální politiky. 

Petr - 21.9.2016 Dobrý den. Jak jste zajistil že nebudou nové ZÚR JMK zrušeny u soudu? Děkuji za odpověd.

Dnes ráno po více než 3 letech příprav projednala nové ZÚR Rada JMK a já jsem svolal na 5.10. schůzi zastupitelstva, která nové zásady slovy zákona tzv. vydá. při přípravě nových ZÚR jsme samozřejmě vycházeli z minulého rozsudku NSS, z platných zákonů, nadřazené dokumentace, kterou je tzv. politika územního rozvoje ČR vydaná vládou, dbali jsme na maximální transparentnost a otevřenost celého procesu přípravy, nad rámec zákona jsme zřídili speciální portál www.zurka.cz, veřejná projednání proběhla na 6 místech (podle zákona by stačilo pouze jedno) a po celou dobu jsme komunikovali s dotčenými samosprávami a dalšími subjekty. Jsem rád, že ZÚR vydá ještě stávající zastupitelstvo, které si tento úkol vytyčilo v Programovém prohlášení JMK schváleném Zastupitelstvem JMK v roce 2013. Nesouhlasím s názorem odpůrců, že je třeba ještě čekat, bylo by to čekání na Godota. Nechci už ani den navíc den brzdit rozvoj podstatné části území JMK a drtivé většiny obcí JMK, které na vydání ZÚR čekají. Menšina nemůže blokovat rozvoj většiny. Věřím, že 5. října ZÚR projdou významnou většinou napříč celým zastupitelstvem. 

Jakub Havlíček - 21.9.2016 Vážený pane hejtmane, asi nebudu první a ani jediný, kdo se zeptá, ale - co hodlá kraj podniknout ve věci výstavby dálnice na Vídeň? Co soudíte o tom, že přinejmenším jedno politické hnutí si z dálnice udělalo leitmotiv na billboardy - nemělo být toto téma už dávno passé a dálnice postavená? Kterou z variant stavby podporujete Vy osobně a hlavně - kdy si myslíte, že bude dálnice hotova? Děkuji J. Havlíček

Vyznaným krokem k dobudování D52 v trase Pohořelice - Mikulov bude 5.10. vydání nových ZÚR JMK, první etapou dostavby, na kterou se už připravuje stát jako investor (ŘSD), bude obchvat Mikulova a mimoúrovňová křižovatka Mikulov jih s napojením na I/40 Mikulov - Valtice. O dostavbě dálnice jsme jednali tento týden na brněnském ředitelství ŘSD s premiérem Sobotkou a byli jsme ujištěni, že v roce 2019 může být zahájena výstavba této etapy. Kampaní asi narážíte na billboardy hnutí ANO, které slibují více dálnic, silnic či mostů, oproti tomu ministr Ťok arogantně vzkazuje krajům, že v příštím roce nemají počítat ze státu ani s jedinou korunou. Vedle zpackaného mýta a zabrzděného nákupu nových vlaků je to další kiks pana Ťoka a Asociace krajů jej vyzvala k rezignaci. 

Hejtman Michal Hašek

Libor - 21.9.2016 Dobrý den, jelikož hodně létáme na služební cesty do Frankfurtu a Dortmundu, sledoval jsem vývoj ohledně nové linky z Brna. Volba Mnichova nás nepotěšila, ale co je mnohem horší jsou časy letů. Pro bussiness lety jsou tyto časy naprosto nepoužitelné a linka nemůže dle mého fungovat. Je to velká škoda, ale tak nějak to k Brněnskému letišti patří. Krásné letiště leží ladem. Chci se zeptat zda odletové časy byly plně v režii dopravce nebo na tom mělo Brno také svůj podíl? Aby mohl Brňák využít let z Brna, chtělo by to odlet buď brzo ráno nebo pozdě večer.. není ani tak otázka, jako spíš nářek. Dnes jsme zrovna vybírali let pro tři lidi z firmy a zase musíme letět z Vídně což je teda na h.... Pěkný den

Kraj jako vlastník letiště nepodporuje na rozdíl od města letecké spojení pouze ústně, ale také finančně, v letošním rozpočtu je na linku Brno - Mnichov formou vkladu do společnosti podporující rozlétávání linek vyhrazeno do 30 milionů korun. Souhlasím s vámi, že startovací časy při obnovení linky nebyly ideální, ovšem vycházely z možností dopravce a mnichovského letiště. Linka získává stále větší zájem i klientelu, a proto je v plánu posílení rotací i zatraktivnění časů této linky. Možná nevíte, že brněnské letiště má z regionálních letišť v ČR největší množství odbavených cestujících (téměř půl milionu ročně) a plánuje i navýšení nákladní letecké dopravy. 

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, kde berete jako veřejně usvědčený lhář ("žádná schůzka se nekonala") tu drzost vůbec kandidovat? Docela mě to fascinuje. Děkuji Petr Nováček

Díky za dotaz. Bude na lidech na jižní Moravě, zda pro ně tématem krajských voleb bude tři roky stará návštěva v Lánech nebo výsledky 8 let mé hejtmanské práce a konkrétní témata, jako jsou bezpečnost, dopravní infrastruktura, veřejné zdravotnictví, krajské střední školství, podpora turistiky a cestovního ruchu a rozvoj kraje jako regionu vědy, výzkumu a inovací, podpora sportu, venkova, vinařů...

Vím, že jsem udělal vážnou chybu, všem občanům jsem se za ni omluvil a bude na nich, zda mi dají šanci. Slovy prezidenta Zemana, každý může udělat chybu, ale blbec chybu opakuje.

Pietro Severini - 21.9.2016 Dobrý den, Vás není vidět na politické scéně, v roli hejtmana Vás skoro jižní morava nezná. Ale pokud se otevře nějaká kauza, hned jsou toho plné publikace. Jestli by nebylo rozumnější vysvětlit vše co se týká financování "mluvčí " a ne špínu házet na druhý. Ono se Vám to nevyplatí toto neobjasnit jelikož lidé jsou velmi rozezlení tímto přístupem nic nerešit, ale pevně se držet svého koryta. S tímto přístupem nemůžete uspět ve volbách, pokud ano, tak je to všechno opět podmáznutý...

S "mluvčí" jsem vše vysvětlil, na rozdíl od jiných doložil dokumenty, smlouvy s agenturou zkontroloval i kontrolní výbor, kde je většinově zastoupena opozice a výsledky kontroly dnes bez připomínek projednalo celé krajské zastupitelstvo. Závěr, ve smluvních vztazích s agenturou Profil, nebylo zjištěno žádné porušení zákona ani interních předpisů krajského úřadu. Nemám pocit, že by v uplynulých 8 letech nebyla vidět moje hejtmanská práce a její výsledky, a to na regionální i celostátní úrovni díky tomu, že pracuji jako předseda Asociace krajů. Jen za poslední dva měsíce připomenu dojednání patnáctiletého spolufinancování regionální železniční dopravy vládou (v letech 2019 až 2034 jde o cca 45 mld. korun), včera jsem za AKČR podepisoval memorandum o zvýšení odměňování zdravotníků v krajských nemocnicích v roce 2017.

Hejtman Michal Hašek

Martin - 21.9.2016 Dobrý den, chtěl bych se zeptat, proč kraj nepodporuje rozvoj železniční dopravy ve větší míře než doposud? A přitom více méně rovinatá část jižní Moravy je jako stvořená jednak pro vysokorychlostní trať Břeclav - Brno (i díky obrovskému využívání cestujících z Česka, ale i Vídně, Budapešti, Slovenska) a jak je možné, že na trati Břeclav - Znojmo a Hodonín - Javorník ještě existují neelektrifikované tratě? Minimálně elektrifikace těchto tratí a tím i vyšší rychlost vlaků by výrazně zkrátila cestu. Obecně zvýšená rychlost = lepší dostupnost a lepší podmínky pro dojíždění za prací a třeba i zvýšení pracovních pozic v menších městech například na Hodonínsku. Vlakem jezdím po jižní Moravě už od střední, to znamená víc jak šestnáct let. Děkuji za upřímnou odpověď.

Děkuji za otázku. Bohužel kompetenčně otázka výstavby a provozování železničních tratí nespadá do kompetencí krajské samosprávy, ale státu (SŽDC). To však neznamená, že bychom rezignovali na rozvoj železniční dopravy. Největším úkolem je modernizace ŽUB, a to i přes zbytečné městské referendum, jehož výsledkem se nechce řídit ani nynější Vokřálova radniční koalice. V nových ZÚR JMK je počítáno s přípravou vysokorychlostních tratí také na území JMK ve formě příslušných koridorů. Kraj nese odpovědnost za vlastní regionální železniční dopravu, jsem rád, že máme fungující a celokrajský IDS, jehož páteří je právě železnice, v příštích letech se chceme zaměřit na obnovu vozového parku, a to pořízením nových vlaků do majetku JMK, inspirovali jsme se u některých spolkových zemí v Německu.

Silvie Malendová - včera 11:04 Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli už je schválen projekt Malířského centra, které by mělo být vybudováno v areálu SOŠ a SOU v Hustopečích, případně, kdy by se mělo začít se stavbou této ojedinělé záležitosti nejen v JMk, ale i v celé republice. Děkuji Vám za Vaši odpověď.

Podpora technického a učňovského školství je dlouhodobou prioritou naší krajské koalice ČSSD a KDU-ČSL na jižní Moravě. V rámci ní vznikají i tzv. Centra excelence pro jednotlivé obory a rada JMK už podpořila i vámi zmíněný projekt malířského centra v Hustopečích. centrum staveních řemesle už funguje v Brně - Bosonohách, centrum strojírenských oborů chceme vybudovat v Kuřimi u Brna, v zemědělských oborech máme také jasné, zahradnické rozvíjíme v Rajhradě u Brna, vinařství ve Valticích a obecné zemědělské obory budeme rozvíjet ve Znojmě. Myslíme také na střední zdravotnické školy, v minulém týdnu jsem otevíral nový pavilon s 9 odbornými učebnami pro zdravotnickou výuku ve Vyškově.

Omlouvám se všem, na které se v dnešním online nedostalo, ale musím se věnovat dalšímu programu. Děkuji za váš zájem a přeji vám krásné odpoledne a o víkendu nám všem kousek babího léta, třeba u výborného moravského burčáku.

Dobrý den, držím vám palce a doufám, že dostanete možnost pokračovat ve své práci, ale mám několik dotazů.
1.) Jaké je váš postoj k až příliš vstřícnému postoji pana Sobotky, předsedy ČSSD ve vztahu k paní Merkelové a uprchlické krizi? Neměla být vláda přece jen tvrdší a neustupovat tolik EU podobně jako další země Visegrádská čtyřka? Pokud Turecko pustí uprchlíky do Evropy tak to postihne i jižní Moravu a měli bychom být připraveni.
2.) Věříte, že Zásady územního rozvoje JMK přežijí po svém schválení další jistě očekávaný útok zelených aktivistů v čele s lidmi jako je Ander, Hollan a jim podobní?
3.) Pan Hollan a Žít Brno poslední dobou leze na nervi čím dál tím většímu počtu občanů Brna (neznám nikoho kdo by ho chválil), ale ani jinde není moc oblíbený. Jaký máte názor na to, že se po svém vyhození z hospody zachoval jako slaboch a dokonce to srovnal s utrpením židů za 2. Světové války a nepřipouští si žádnou kritiku? Není to už za hranou? Jak byste se zachval na místě primátora Vokřála, kdyby někdo z vašich lidí toto udělal nebo řekl?
Děkuji za vaše odpovědi

Jestliže před rokem bych řekl, že se naše názory na migraci s premiérem Sobotkou poněkud lišily, dnes jsem rád, že jsou shodné - jsme proti jakýmkoliv povinným kvótám přerozdělování nelegálních migrantů, vláda a Jihomoravský a Jihočeský kraj v loňském roce společně ochránily ČR před nástupem migrační tranzitní vlny do Německa a žádná se nekonala, v ČR je minimální počet žadatelů o azyl (jednotky, max. desítky), nejsme cílovou zemí pro nelegální migranty. U nás se dodržuje právo a nikoho bez platných dokladů a jasné identifikace do ČR nevpustíme. Bezpečnost země, tedy i bezpečnost jednotlivých regionů, je pro mne i pana premiéra Sobotku, stejně jako pro prezidenta Zemana absolutní prioritou.

Nejsem Petr Vokřál, tudíž jsem si nemusel Matěje Hollana nemusel vybrat za koaličního partnera a svého náměstka. Po všech jeho eskapádách mám však jasno v tom, že já ani ČSSD nepřipustíme takový chaos v kraji, jaký dnes také díky Žít Brno a Matěji Hollanovi vládne v Brně. Je to odpovědnost nejenom Hollana, ale i hnutí ANO a jeho místopředsedy a primátora Petra Vokřála.

Hejtman Michal Hašek

Nahoru | Kontakt

Copyright © 2014 Ing. Zdeněk Škromach. Všechna práva vyhrazena. | mobilní verze