Facebook stránka Facebook osobní profil Youtube
  • Facebook
  • Facebook
  • Youtube

Ing. Zdeněk Škromach Exmístopředseda Senátu Parlamentu ČR
Exministr práce a sociálních věcí

Hašek: Zásadně odmítám, že bychom vraceli úder!

Hašek: Zásadně odmítám, že bychom vraceli úder!

Zvedli jsme rukavici téma kumulace funkcí ve veřejné správě, a to komplexně, říká v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz hejtman Jihomoravského kraje a poslanec ČSSD Michal Hašek.

Čtyři poslanci a zároveň hejtmani sociální demokracie se rozhodli reagovat na probíhající debatu o kumulaci funkcí tím, že hodlají za měsíc předložit návrh zákona, který by měl tuto problematiku řešit:

PZ: Proč jste se rozhodli pro oznámení o předložení návrhu zákona o klouzavém mandátu, než abyste sdělili, zda hodláte setrvat v buď v hejtmanské nebo poslanecké funkci?

Stranické doporučení říká, že máme na ono rozhodnutí šest měsíců. Ta lhůta uplyne 26. dubna a my jsme neudělali nic jiného, než, že plně využijeme tuto lhůtu, a to na základě vzájemné dohody hejtmanů. Za druhé, otázka kumulace funkcí hýbe českým veřejným prostorem a medií. My jsme to pojali jako příležitost a říkáme – ano, pojďme se podívat na souběh funkcí a kumulace funkcí na všech úrovních. Čili na úrovni vlády, parlamentu, měst  a obcí. Nejsou to jen hejtmani-poslanci, je tady řada dalších vzájemných kombinací veřejných funkcí, která by určitě zasloužila novou právní úpravu. Takže říkáme, že do konce března předložíme přesně podle usnesení sociální demokracie návrh zákona o tzv. klouzavém mandátu a o řešení o souběhu funkcí a platů z hlediska české veřejné správy.

PZ: Klouzavý mandát je otázka ministr-poslanec a vy hovoříte o širším rámci...

Když jsem zmínil klouzavý mandát, tak se slovenskou zkušeností se to týká parlamentu, ale nám jde o komplexní řešení funkcí na různých úrovních a také souběhu platů.

PZ: Nedá mi to. Která funkce má pro vás větší váhu – poslance nebo hejtmana?

Plně se odkážu na společnou tiskovou konferenci s kolegy hejtmany. A i čtenáři Prvních zpráv se to dozvědí 26. dubna.

PZ: Co říkáte tomu, že se spekuluje o tom, že váš návrh je formou „impérium vrací úder" vedení ČSSD?

Já zásadně odmítám, že by šlo o nějaké vracení úderu. Tady se legitimně nastolilo téma výkonu více veřejných funkcí, nastolil se na příkladu hejtmanů-poslanců, ale těch souběhů veřejných funkcí je celá řada – hejtmani-senátoři, primátoři a senátoři, starostové a senátoři a poslanci, ministři a senátoři, čili je mnoho možných kombinací kumulace funkcí v českém veřejném prostoru. A jestliže se rozvinula veřejná diskuse, aby se zabránilo kumulací funkcí, nebo aspoň kumulací platů, tak zdvíháme tuto rukavici. A chceme se pokusit připravit základní návrh a k němu se povede legitimní diskuse. Vůbec nevím, zda na konci debaty bude podpora této podobě zákona nebo vznikne něco nového, čeho se chopí vláda. To vše je možné.

(Jiří Kouda, Prvnízpravy.cz)

Nahoru | Kontakt

Copyright © 2014 Ing. Zdeněk Škromach. Všechna práva vyhrazena. | mobilní verze