Facebook stránka Facebook osobní profil Youtube
  • Facebook
  • Facebook
  • Youtube

Ing. Zdeněk Škromach Exmístopředseda Senátu Parlamentu ČR
Exministr práce a sociálních věcí

Hašek: Není na co čekat, nemocnice a celý sektor veřejného zdravotnictví potřebuje pomoc co nejdříve

Hašek: Není na co čekat, nemocnice a celý sektor veřejného zdravotnictví potřebuje pomoc co nejdříve

Spokojenost vyzařoval předseda Asociace krajů a jihomoravský hejtman Michal Hašek po svém prvním jednání s novou vládou ve středu 26. února odpoledne. „Dnešní setkání s novou vládou bylo průlomové. Po šesti letech studené války mezi kraji a politickými vládami nový Sobotkův kabinet jednoznačně deklaroval připravenost na otevřenou komunikaci a maximální spolupráci s regiony," konstatoval pro ParlamentníListy.cz.

Jihomoravský hejtman kvitoval i rychlost, s jakou se mohli hejtmani s novou vládou setkat. „Děkuji i za ostatní hejtmany, že jsme se s vládou mohli sejít tak rychle, jen týden po získání její důvěry v Poslanecké sněmovně. To je také příslib, že bere komunikaci s regiony maximálně vážně," sdělil Hašek.

Vláda a kraje udělají vše pro to, aby se nemusely vracet do Bruselu miliardy korun

Vláda s kraji bude v následujícím období řešit řadu problémů, o kterých byla řeč i na úvodní schůzce. „Mluvilo se o čerpání evropských fondů. Vláda a kraje chtějí společně udělat vše pro to, abychom nemuseli zbytečně vracet do Bruselu desítky miliard korun," sdělil jihomoravský hejtman. Kraje podle něj budou připravené pomoci centrální vládě s čerpáním peněz. A to na projekty v krajích, které jsou už připravené, ale v regionálních operačních programech na ně nezbyly peníze.

„Jinými slovy – máme v krajích připravené projekty, na které nebyly peníze. Nabízíme vládě, abychom z peněz, které by se jinak vrátily Bruselu, dofinancovali projekty v krajích," objasnil ParlamentnímListům.cz. „Nejedná se jen o projekty krajů, ale i měst, obcí, neziskového sektoru, třeba i podnikatelů," doplnil.

Stabilizace financování zdravotnictví: Veřejné zdravotnictví potřebuje pomoc co nejdříve

Dalším probíraným tématem byla stabilizace financování zdravotnictví. „Dozvěděli jsme se o materiálu, který předloží do vlády během několika týdnů. Ministr zdravotnictví a premiér nás seznámili s obsahem tohoto materiálu o stabilizaci financování zdravotnictví," informoval Hašek s tím, že mu hejtmani vyjádřili podporu. „Budeme chtít, aby příslušná opatření, případně návrhy zákonů, projednal Parlament co nejdřive. Není na co čekat, veřejné nemocnice a vůbec celý sektor veřejného zdravotnictví potřebuje pomoc co nejdříve," domníval se Hašek.

Jde podle jeho slov například i o kompenzaci za nevybírané poplatky. „Jde o částku v miliardách korun celkově v České republice," upřesnil ParlamentnímListům.cz.

Nahoru | Kontakt

Copyright © 2014 Ing. Zdeněk Škromach. Všechna práva vyhrazena. | mobilní verze