Facebook stránka Facebook osobní profil Youtube
  • Facebook
  • Facebook
  • Youtube

Ing. Zdeněk Škromach Exmístopředseda Senátu Parlamentu ČR
Exministr práce a sociálních věcí

Hašek: Když ČSSD potřebovala osobnosti na kandidátky, byli jí hejtmani a starostové dobří

Hašek: Když ČSSD potřebovala osobnosti na kandidátky, byli jí hejtmani a starostové dobří

Jihomoravský hejtman Michal Hašek nemusí podle vedení krajské organizace ČSSD příliš spěchat při rozhodování, zda zůstane v čele samosprávy, anebo dá přednost poslaneckému mandátu. Krajský výkonný výbor strany dnes odpoledne rozhodl, že Hašek má využít šestiměsíční lhůtu, a vytvořit tak prostor pro vyřešení eventuální personální rošády ve vedení kraje.

Lhůta se počítá od voleb a vyprší až koncem dubna. Hašek dnes o stanovisku výboru informoval novináře.

Předseda krajského výkonného výboru Zdeněk Dufek ČTK řekl, že Haška podpořila velká většina členů, konkrétně získal 32 hlasů z 35. Usnesení výboru připomíná Haškovy zásluhy - konkrétně to, že má opakovaně dobré volební výsledky a dosáhl nejvyššího počtu preferenčních hlasů.

"Já se samozřejmě v této lhůtě rozhodnu, zda budu pro občany jižní Moravy platnější jako hejtman či poslanec, ale nemohu mlčet k účelově vytvářeným mediálním hrám. Když ČSSD potřebovala osobnosti na kandidátky, byli jí hejtmani a starostové dobří," uvedl Hašek. Poukazování na souběh funkcí je podle něj nyní uměle vyvolané téma. Ze lhůty ještě neuplynula ani třetina, podotkl Hašek.

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka v neděli v tiskové zprávě uvedl, že práce poslance vyžaduje plné pracovní nasazení. "ČSSD a náš poslanecký klub v minulosti se sloučením poslaneckého a hejtmanského mandátu neučinily dobrou zkušenost. Michal Hašek měl jednu z nejhorších docházek a účastí na hlasování jak poslaneckého klubu, tak i celé Poslanecké sněmovny," stálo v tiskové zprávě.

Například hejtman Plzeňského kraje Milan Chovanec, který má v nové vládě vést vnitro, už oznámil, že z pozice v krajské samosprávě odejde. Ostatní poslanci s funkcemi v krajích a na radnicích se k tomu zatím příliš nemají. Například karlovarský hejtman Josef Novotný o víkendu uvedl, že nikdy neslíbil, že jedno z míst opustí.

V loňském usnesení ústředního výkonného výboru se konkrétně píše o nevhodnosti kumulace funkce poslance s funkcemi hejtmana, náměstka hejtmana, primátora a placených radních v krajích a statutárních městech.

Hašek po volbách otevřeně vystoupil proti stranickému šéfovi Sobotkovi. Nakonec kvůli tomu přišel o funkci prvního stranického místopředsedy. Zjevně také ztratil reálné šance na pozici ve vznikající vládě. Sobotka nyní není členem krajského výkonného výboru. Hašek má jako hejtman poradní hlas. Na rozdíl od Sobotky, který v Praze podepisoval koaliční dohodu, se Hašek podle Dufka také dnešního jednání výboru zúčastnil.

Autor: ČTK

Nahoru | Kontakt

Copyright © 2014 Ing. Zdeněk Škromach. Všechna práva vyhrazena. | mobilní verze