Facebook stránka Facebook osobní profil Youtube
  • Facebook
  • Facebook
  • Youtube

Ing. Zdeněk Škromach Exmístopředseda Senátu Parlamentu ČR
Exministr práce a sociálních věcí

Hašek: K diskusi v ČSSD předkládáme návrhy, které řeší kumulaci funkcí a pobíraní více veřejných platů

Hašek: K  diskusi v ČSSD předkládáme návrhy, které řeší kumulaci funkcí a pobíraní více veřejných platů

Předložili jsme dnes s kolegy Běhounkem, Novotným a Zimolou k vnitřní diskusi v ČSSD návrhy několika zákonů, kterými chceme řešit otázku tzv. kumulace funkcí a také pobíraní více veřejných platů.

Chceme,aby do budoucna platila v této věci jasná pravidla a toto téma nebylo nastolováno selektivně a účelově. Konkrétně navrhujeme novelu ústavy a jednacího řádu poslanecké sněmovny, které zavedou tzv. klouzavý mandát - bude-li někdo členem vlády, hejtmanem či starostou,bude jeho poslanecký mandát po dobu výkonu druhé funkce vykonávat v souladu s volebním výsledkem náhradník z příslušného volebního kraje.

Záměrně předkládáme k diskusi nejširší možnou verzi,zahrnující řešení kumulace funkce poslance s jinou vrcholovou veřejnou funkcí na ústřední, regionální i komunální úrovní. Navrhovaná úprava dá jasný signál občanům-voličům i kandidátům, že smyslem účasti ve volbách není ze strany kandidátů kumulace veřejných funkcí, ale volební výsledek konkrétní politické strany, za kterou kandidují. Pokud zvolený poslanec přestane vykonávat funkci člena vlády, hejtmana či starosty, vrací se zpět do poslaneckého mandátu, který vykonával náhradník. Dalším návrhem je novela zákona o platu představitelů veřejné moci, která zavádí nově jednoznačný princip - za výkon veřejných funkcí uvolněného člena obecní či krajské samosprávy (hejtman,starosta či primátor, jejich náměstci a radní "na plný úvazek") kombinovaných s výkonem představitele veřejné moci (zde typicky poslanec, senátor) bude vyplácen pouze jeden plat, v souladu s nynější úpravou (člen vlády - poslanec či senátor) ten vyšší.

Doufám za sebe i za kolegy hejtmany, že toto průhledné, jednoduché a moderní řešení uvítá i veřejnost a ocení, že nejde o kumulaci peněz, ale o lepší výkon veřejných funkcí.

Nahoru | Kontakt

Copyright © 2014 Ing. Zdeněk Škromach. Všechna práva vyhrazena. | mobilní verze