Facebook stránka Facebook osobní profil Youtube
  • Facebook
  • Facebook
  • Youtube

Ing. Zdeněk Škromach Exmístopředseda Senátu Parlamentu ČR
Exministr práce a sociálních věcí

Hašek: Jihomoravský kraj bude pokračovat ve spolupráci s ruskými i ukrajinskými regiony

Hašek: Jihomoravský kraj bude pokračovat ve spolupráci s ruskými i ukrajinskými regiony

Vedení Jihomoravského kraje pokračovalo v poradách se starostkami a starosti obcí a měst jižní Moravy – dnes jsme se se setkali s představiteli měst a obcí Vyškovska.

I přes složité rozpočtové podmínky, se kraji v minulém roce podařilo hospodařit s přebytkem a to ve výši 150 milionů korun. Jsem rád, že vám mohu sdělit, že část těchto prostředků zapojíme do standardních dotačních programů Jihomoravského kraje, které budou moci čerpat právě obce a města. V této souvislosti jsem hovořil také o změnách předchozí pravicové vlády v oblasti fungování Regionálních operačních programů (ROP), jež vedlo ke vzniku jediného centrálního ROP. V oblasti evropských peněz je přitom ohroženo čerpání přibližně 68 miliard korun pro ČR. V této situaci jednáme společně se současnou vládou o možnosti čerpání 13 miliard korun z oblasti dopravy a životního prostředí, které by krajům posloužily na opravy silnic druhé a třetí třídy, které mají ve správě. Tato částka by na úrovni Jihomoravského kraje mohla přesáhnout 800 milionů korun. Na jednání se starostkami a starosty se hovořilo také o fungování krajských nemocnic, Zdravotnické záchranné služby JMK, či o problematice financování Integrovaného záchranného systému. Stejně tak zazněly na setkání informace o změnách v oblasti financování sociálních služeb, či o procesu optimalizace středního školství.

Na setkání s představiteli měst a obcí Vyškovska jsem se dotkl jsem se také současné rusko-ukrajinské krize. Jihomoravský kraj totiž má v Ruské federaci a na Ukrajině vybudovánu řadu pevných partnerských vztahů, na které je v oblasti podnik...atelské vázáno mnoho pracovních míst. Je pro mě tedy naprosto nepřijatelné, aby nezodpovědné výroky z úst některých vysoce postavených politiků ohrožovaly těžce vybudované pozice našich podnikatelů v této oblasti světa. V této souvislosti oceňuji rychlou a racionální reakci českého premiéra. Jihomoravský kraj bude pokračovat ve spolupráci s ruskými i ukrajinskými regiony. Každé pracovní místo, které na jižní Moravě z této spolupráce vznikne, je pro mě jako pro hejtmana přínosem pro celý region.

Na blanenském setkání jsem zdůraznil nezbytnost vybudování komunikace R43. Je to důležité nejen pro okres Blansko, ale celý okolní region. Blanensko bez R43 je pro podnikatele méně atraktivním regionem. Stejně tak negativně vnímám onen vzrůstající počet pomníčků kolem současné komunikace, která stávajícímu provozu nevyhovuje. Dále jsem se věnoval také problematice financování Integrovaného záchranného systému. Já jako hejtman i starostové se na složky Integrovaného záchranného systému na jižní Moravě můžeme spolehnout. Proto jim kraj každoročně významně pomáhá - jen v posledních pěti letech šlo o 180 milionů korun, které kraj poskytl profesionálním i dobrovolným složkám Integrovaného záchranného systému. Pro potřeby dobrovolných hasičů přitom každoročně vyčleňujeme finanční částku ve výši 30 miliónů korun, což je nejvíce ze všech krajů republiky. V této podpoře nehodláme polevit.

Nahoru | Kontakt

Copyright © 2014 Ing. Zdeněk Škromach. Všechna práva vyhrazena. | mobilní verze