Facebook stránka Facebook osobní profil Youtube
  • Facebook
  • Facebook
  • Youtube

Ing. Zdeněk Škromach Exmístopředseda Senátu Parlamentu ČR
Exministr práce a sociálních věcí

Hašek: Dienstbiera si na rozdíl od Zaorálka nevážím!

Hašek: Dienstbiera si na rozdíl od Zaorálka nevážím!

Ukrajinská krize zavdává příčinu i k vnitrostranickým šarvátkám v ČSSD. Ty mají sice svůj původ již z dřívějška, z dob prezidentské volby, ale znovu se projevují v nebývalé ostrosti.

Názor na ukrajinskou situaci z úst ministrů Lubomíra Zaorálka a Jiřího Dienstbiera se stal předmětem ostré kritiky dvou hejtmanů a poslanců – Michala Haška, tak i Jiřího Zimoly. A to formou odpovědi na facebookovém profilu Zimoly na dotaz, co říkají na vyjádření Zaorálka a Dienstbiera k Ukrajině. Z jejich odpovědí také vyplývá, že odmítají přijímat jednostranný pohled na události u západního souseda Ruska.

Podle Haška ukrajinská krize není černobílá s tím, že se nechce pouštět do složitých zahraničněpolitických úvah.

Nicméně poznamenal: „Včerejsi Události, komentáře vyzněly dosti zvláštně - pokud náš ministr zahraničí argumentuje proti ruskemu ministrovi Lavrovovi, aby zpochybnil důveryhodnost jeho výroku tím, že hovořil dříve o nenásilném řešeni v Sýrii a srovnává to nyní s Krymem, měl bych na Luboše, kterého si jinak vážím, drobný dotaz - a kde je v Sýrii 60% ruská enkláva?"

„Tím neschvaluji ruské vojenské řešení situace, ale chce to hledat dobré argumenty. Co by třeba Luboš odpověděl na dotaz k osudu dohody s Majdanem, vyjednané evropskými ministry zahraničí a dodržovane ukrajinskými opozičními lídry necelých 48 hodin, kde je ta solidnost a předvídatelnost nové ukrajinské reprezentace? ... „napsal jihomoravský hejtman. A přitvrdil.

Dienstbier je profesionálním disidentem

„Jiřího Dienstbiera si na rozdil od Luboše nevážím a bohužel vidím, že je profesionálním disidentem nejen v ČSSD, ale ve vládě, ve které sedí. Je příznačné, že opět zastává stejný názor jako probudivší se Karel, nikoliv jako vlastní premiér Slávek Sobotka. Slávka chci naopak za jeho včerejsi rozvázné výroky ocenit, nápady některých ministrů na vyřazeni Rusů z tendru na Temelín jsou opravdu jemně řeceno nepovedené. Jen hypoteticky a neparanoidně připomínám, že francouzská nabídka byla vyřazena, teď by na základě návrhu Jiřího Dienstbiera byla vyřazena ruská a zůstavá tak ve hře už pouze jediná...," dodal Hašek.

Jihočeský hejtman Zimola uvedl, že se rozhodně nemůže ztotožnit s ruskou anektací části Ukrajiny – Krymu – s odůvodněním, že zde musí chránit ruské obyvatelstvo.

„Neznám do detailu tamní situaci a nevím, nakolik je to obyvatelstvo Ruské federace nebo jen rusky mluvící obyvatelstvo. Ale i kdyby to byli Rusové, nesmí platit, že jiný stát vtrhne na území suverénního státu a zabere jej. Prezident Putin by měl vyzvat Američany i Evropskou unii, aby na Krym vyslali své pozorovatele, kteří ve spolupráci s Rusy zajistí bezpečnost všech tamních obyvatel. Současná ukrajinská vláda toho bohužel není schopná," miní Zimola.

Lhaní a farizejství

„Má-li ale platit to, co prosadily USA a EU (za okamžitého souhlasu ČR a K.Schwarzenberga) v Kosovu, tedy právo na sebeurčení, neměl by podle tohoto vzorce nikdo bránit obyvatelům Krymu rozhodnout se v referendu, kam chtějí patřit. Jestliže to dnes světové mocnosti zpochybňují, lžou si do vlastní kapsy a usvědčují se z farizejství," konstatoval hejtman.

„Podobné je to se situací v Kyjevě. Jak to, že donedávna nikdo nezpochybňoval legitimitu vládnutí prezidenta Janukovyče a nikdo nepoukazoval na jeho údajné diktátorské manýry?! Na rozdíl od běloruského Lukašenka jsem nezaregistroval, že by se státníci nechtěli s Janukovyčem bavit. Proč nyní taková změna? Proč máme najednou tendenci fandit těm „nezávislým" protestujícím z Majdanu? Zpochybnil snad někdo některé z posledních tamních voleb? Aby bylo jasno, přeju Ukrajině jen to nejlepší a přeju jí, aby jí vládli lidé, kteří vzejdou z demokratických voleb, ale v hlavě mi zůstává stále mnoho nezodpovězených otázek, které mne nutí k přemýšlení a zásadním odmítnutí černobílého výkladu, který předvádějí mnohá světová média," dodal Zimola.

Bývalý místopředseda ČSSD, nynější senátor a místopředseda Senátu Zdeněk Škromach pak k dotazu na Zaorálka a Dienstbiera reagoval suše: „Myslím, že jejich vyjádření hovoří sama za sebe."

(kou, Prvnízprávy.cz)

Nahoru | Kontakt

Copyright © 2014 Ing. Zdeněk Škromach. Všechna práva vyhrazena. | mobilní verze