Facebook stránka Facebook osobní profil Youtube
  • Facebook
  • Facebook
  • Youtube

Ing. Zdeněk Škromach Exmístopředseda Senátu Parlamentu ČR
Exministr práce a sociálních věcí

Hašek: Dienstbier je jestřábem v české vládě!

Hašek: Dienstbier je jestřábem v české vládě!

Obhajoba práce hejtmanů, podpora vnitrostranických referend nebo i ostrý útok na ministra Jiřího Dienstbiera zazněla v rozhovoru poslance a jihomoravského hejtmana Michala Haška (ČSSD) pro Prvnizpravy.cz.

PZ: Minulý víkend proběhla konference sociální demokracie k stranickým reformám. Jak je vnímáte vy?

Určitě podpořím a podporoval jsem i v minulosti všechny prvky, které budou znamenat, že k rozhodování bude mít přístup širší členská základna. Určitě je mi sympatická myšlenka celostranického referenda. Je mi trochu líto, že třeba takové celostranické referendum – po vzoru německé SPD – neproběhlo v době uzavírání vládní koalice. Tehdy, pokud si dobře pamatuji, pan předseda Bohuslav Sobotka avizoval, že o něčem takovém uvažoval, nicméně nakonec z toho sešlo. Takže věřím, že se to nyní povede.

Za druhé jsem velmi rád, že členská základna bude mít co říct do sestavování kandidátních listin ve všech typech voleb, tzn. ve volbách do zastupitelských sborů na úrovni měst , obcí, krajů a parlamentu. A věřím, že takový názor členské základny bude respektován. Takže se také nestane, že když například stávající senátor jaksi neobhájí svoji nominaci a budou nominováni jiní politici, například politici s vazbou na region a se silnou komunální zkušeností. To by mělo být respektováno.

PZ: Má tato nová stranická modernizace šanci na úspěch?

Věřím, že tento pokus o modernizaci bude úspěšnější, než pokusy, které už v minulosti prováděl třeba předseda Jiří Paroubek. To teď není nic proti Jiřímu Paroubkovi, ale prostě on v té době společně svými místopředsedy nebyl úspěšný ve  snaze stranu modernizovat.  Doufám tedy, že nyní budou výsledky lepší. Určitě je dobré, aby se ČSSD otevřela mladým lidem a střední třídě. Myslím, že důležité pro nás bude, aby se nám vrátili voliči. Jen připomenu, že 32 procent volební výsledek ve volbách do sněmovny v roce 2006 a přes 30 procent výsledek krajských voleb v roce 2008. To jsou poslední volební výsledky ČSSD, které byl dvojciferné a začínaly trojkou, jsou spojeny s osobou Jiřího Paroubka. To dodatečně oceňuji, že přivedl stranu k těmto výsledkům. Ty další volební výsledky už byly chudší. A pokud  si vzpomínám, tak nejlepší z nich – 27 procent byl výsledek  minulých krajských voleb roku 2002, kde hejtmani sociální demokracie jako výrazní regionální představitelé obhajovali po čtyřech letech vládu v krajích. V této souvislosti mne mrzí, jestli někdo hovoří o regionálních kmotrech, tuším, že to zaznělo z úst Jiřího Dienstbiera. A že by bylo dobré vážit si výsledky práce lidí, které oceňuje veřejnost a kteří v drtivé většině voleb, kam nastoupili, obhájili vládnutí ČSSD. Připomenu, že hejtmané ČSSD měli v jednotlivých volebních krajích lepší volební výsledek při volbách do Poslanecké sněmovny.

PZ: Sám jste připomněl Jiřího Dienstbiera. V souvislosti s děním na Ukrajině se zdá, že je ČSSD názorově štípnuta...

Jsem přesvědčen, že velmi konzistentně a dobře vystupuje premiér Bohuslav Sobotka. Vážím si jeho výroků v této věci a jeho umírněnosti. Jiří Dienstbier, zdá se, je takovým jestřábem mezi členy vlády ve věcech zahraniční politiky. Já obdivuji to, že se jako ministr pro legislativu, který se má věnovat především domácím tématům a přípravě kvalitní legislativy, tak ohnivě a rád se vyjadřuje k zahraničněpolitickým tématům. Nicméně vyjadřuje své osobní názory, nikoliv většinová stanoviska české vlády. A to mě poněkud uklidňuje. Kdyby se náhodou militantní názory Jiřího Dienstbiera na na tyto věci staly stanoviskem české vlády, tak bych byl jako koaliční poslanec takovým faktem poněkud znepokojen. Věřím, že v tom nehraje žádnou roli, že Jiří Dienstbier má více státních občanství.

(Jiří Kouda, Prvnizpravy.cz)

Nahoru | Kontakt

Copyright © 2014 Ing. Zdeněk Škromach. Všechna práva vyhrazena. | mobilní verze