Facebook stránka Facebook osobní profil Youtube
  • Facebook
  • Facebook
  • Youtube

Ing. Zdeněk Škromach Exmístopředseda Senátu Parlamentu ČR
Exministr práce a sociálních věcí

Hašek chce novelu zákona o restitucích. Pomohla by zemědělcům

Hašek chce novelu zákona o restitucích. Pomohla by zemědělcům

Poslanec za ČSSD a jihomoravský hejtman Michal Hašek chce navrhnout poslaneckou novelu zákona o církevních restitucích. Díky ní by mohl stát pronajmout zemědělcům pozemky, u kterých církev může požadovat navrácení. Ze zákona totiž nelze tyto plochy od letošního ledna pronajmout. 

Podle Haška se to týká celkem 36 000 hektarů zemědělských pozemků. Stát přichází o 36 milionů korun za pronájem a zemědělci o obživu a dotace, řekl v pondělí novinářům Hašek.

"Církevní restituce kromě sporů o velikost přinesly další problémy zemědělcům a státu. Státní pozemkový úřad totiž ze zákona o církevních restitucích nemůže od 1. ledna uzavřít smlouvy se zemědělci na 36 000 hektarů půdy, která je restitucemi dotčena. Přitom na základě nájemních smluv zemědělci tuto půdu obhospodařují a pobírají na ni dotace," uvedl Hašek.

Škoda vzniká také státu 

Podle něj navíc vzniká škoda státu. "Přichází na nájemném o 36 milionů korun. Stát tuto půdu navíc nemůže nechat ladem, takže hrozí, že za obhospodařování dá odhadem 360 milionů korun. Byly by tím zatížené veřejné finance, což je postavené na hlavu," uvedl Hašek.

Navrhovaná novela zákona o církevních restitucích by situaci vyřešila. "Bylo by možné uzavírat zemědělský pacht na užívání půdy, aby zemědělci neměli problém a dostávali dotace. Bez nájemní smlouvy na ně totiž nemají nárok," řekl Hašek.

Návrh předloží v úterý poslaneckému klubu ČSSD. "Projednáme jej uvnitř koalice. Chci jej probrat i s premiérem Bohuslavem Sobotkou a ministrem zemědělství Marianem Jurečkou. Dám ale prostor i opozičním poslancům, protože to není politický problém, a doufám, že najdu podporu napříč politickým spektrem," dodal Hašek s tím, že by rád, aby do deseti dnů existoval oficiální návrh zákona k podpisu poslanců. "Zrychleným projednáváním by mohl být schválen vládou, Senátem a podepsán prezidentem. Můžeme tím rychle odstranit problém, který zatěžuje farmáře, zemědělce a je i problémem státního rozpočtu," doplnil Hašek.

Autor, zdroj: Lidovky.cz, ČTK

Nahoru | Kontakt

Copyright © 2014 Ing. Zdeněk Škromach. Všechna práva vyhrazena. | mobilní verze