Facebook stránka Facebook osobní profil Youtube
  • Facebook
  • Facebook
  • Youtube

Ing. Zdeněk Škromach Exmístopředseda Senátu Parlamentu ČR
Exministr práce a sociálních věcí

Gross jako tvář ČSSD vyvedl stranu na vrchol

Gross jako tvář ČSSD vyvedl stranu na vrchol

Grossův přínos pro sociální demokracii podle Škromacha převáží i aféry, které poznamenaly jeho konec v politice.

Sociální demokracie přišla o výraznou tvář ze své historie - expremiér Stanislav Gross ve čtvrtek podlehl těžké nemoci. Bývalý ministr jeho vlády Zdeněk Škromach dnes vyzdvihuje jeho zásluhy o vzestup ČSSD. A to přesto, že ve straně byl vždy vnímán spíše jako jeho oponent a Gross opouštěl politiku po několika skandálech. "Myslím, že pozitiva převáží nad negativy, které zastínily konec Standovy kariéry. Dostal ČSSD na piedestal, ze kterého strana čerpá dodnes," říká Škromach v rozhovoru pro Aktuálně.cz

Jak vás zpráva o úmrtí expremiéra Grosse zasáhla?

Musím říci, že mě to velmi zaskočilo a byl to pro mě šok. Dočetl jsem se tu zprávu na internetu a hned jsem si na Standu vzpomněl, jak je nespravedlivé, když se to stane mladému člověku. Byť vůči němu někdo mohl mít výhrady.  

Byli jste spolu v kontaktu v posledních měsících? Zajímal se o politiku, i když v ní už aktivně nepůsobil?

To už bude nějaký rok. Samozřejmě že o politiku se zajímal a bylo by asi divné, kdyby to tak nebylo. Protože on tomu vlastně zasvětil - dneska se to už dá říct - největší část svého života.

Vím, že jste ho chtěl nedávno navštívit, ale už to nebylo možné...

Ano, chtěl jsem ho navštívit, ale nepovedlo se to. Teď už se to bohužel nedá napravit… Neviděl jsem ho poměrně dlouho, ale samozřejmě jsem s ním zažil spoustu let, ať už v politické práci, tak i některých osobních záležitostech, jak se říká v dobrém i ve zlém.

Jak na něj vzpomínáte jako na premiéra?

Spolupráce s ním byla docela dobrá. Vždy jsem si na něm cenil toho, že když něco slíbil, tak držel slovo. Dokázal se za spoustu věcí postavit, a to včetně těch, které byly negativní. Což není u všech politiků obvyklé. Měl také poměrně velký vztah k rodině, jíž se hodně věnoval, mnohdy i na úkor práce. Samozřejmě jeho mládí mělo svůj význam a myslím, že to jednou bude zajímavé pro životopisce. Zkušenosti určitě mají vliv na některá rozhodnutí a u něj se mladická nerozvážnost asi projevila.

Co tato událost znamená pro sociální demokracii? Na konci svého působení ve straně už byl Stanislav Gross poměrně kontroverzní osoba…

Myslím, že to bude příležitost zhodnotit celkový jeho přínos. A myslím, že pozitiva převáží nad negativy, které zastínily konec Standovy kariéry. Věřím, že i sociální demokracie se s tím z tohoto pohledu vyrovná. Protože naše historie ukazuje, že ne vždy jsme dokázali ocenit lidi, kteří toho pro sociální demokracii poměrně dost udělali.

V čem je podle vás největší odkaz Stanislava Grosse pro ČSSD?

V čem je podle vás největší odkaz Stanislava Grosse pro ČSSD?

Myslím, že v době úspěchu, kdy byli s Milošem Zemanem a Petrou Buzkovou tvářemi sociální demokracie a kdy společným úsilím dokázali stranu vyvést na vrchol, o kterém si současné vedení může nechat jenom snít. Dostal ČSSD na piedestal, ze kterého strana čerpá dodnes.

Bylo by vhodné, aby ČSSD navrhla rodině stranický pohřeb?

To bude záležet na vedení strany. Určitě to možné je, ale bude hlavně záležet i na rodině a pozůstalých, a to většinou bývá velmi citlivá záležitost. Spíš mám ten pocit, že stranický pohřeb nebude, ale ČSSD by se k tomu měla postavit a důstojně uctít jeho památku.

autoři:  Lucie Kudláčková, Mikuláš Klang

Nahoru | Kontakt

Copyright © 2014 Ing. Zdeněk Škromach. Všechna práva vyhrazena. | mobilní verze