Facebook stránka Facebook osobní profil Youtube
  • Facebook
  • Facebook
  • Youtube

Ing. Zdeněk Škromach Exmístopředseda Senátu Parlamentu ČR
Exministr práce a sociálních věcí

Foldyna: Rusko zřejmě využije chyb, kterých se USA a EU dopustily v minulosti

Foldyna: Rusko zřejmě využije chyb, kterých se USA a EU dopustily v minulosti

Rozhovor na téma  UKRAJINA s poslancem ČSSD Jaroslavem Foldynou.

1. Jak vidíte vývoj na Ukrajině a v Krymu?

Zdá se, že reparát oranžové revoluce dostal charakter státního puče a demokratické síly za podpory nacionalistických a banderovsky laděných band převzaly moc. Západní demokratické státy včetně nás nesou za situaci na Ukrajině, tak jako v mnohých již předcházejících konfliktech, spoluodpovědnost. Jejich bezpodmínečná podpora zapříčinila destabilitu a chaos. Tady nehodnotím, zda-li pan prezident Janukovyč byl či nebyl vzorem demokratického státníka. Ostatně koho v podmínkách současné Ukrajiny s ním srovnávat. Paní Tymošenkovou s jejími zahraničními konty? Ukrajina je na pokraji rozpadu územní celistvosti, což je z mezinárodněpolitického hlediska, a tady se shoduji s prezidentem Zemanem i exprezidentem Klausem, důsledek západní politiky ve vztahu k Jugoslávii a Kosovu.

2. Proč, podle Tebe,  upřednostnila česká i evropská reprezentace nacionalisty i fašisty? Není tajemstvím fotografie hajlujícícho Jaceňuka.

Nemyslím si, že by česká a evropská reprezentace upřednostnila nacionalisty a fašisty, prostě naše a evropská politika přivřela obě oči a dělá, jako tomu bylo i v jiných případech, že toto nevidí. Zřejmě podle hesla účel světí prostředek.

3. Situace v Krymu se zostřuje. Není to tím, že stará pravidla byla v případě Kosova porušena, a že se dnes už na žádná pravidla nehledí?

Budu se opakovat. Stejně to vidí pan prezident Zeman i pan exprezident Klaus. Je zajímavé, a myslím velmi důležité, že obdobně se nyní vyjádřil v Hamburku exkancléř Německé spolkové republiky Gerhard Schröder. Doslovně přiznal, že NATO a Evropa udělaly velkou chybu při řešení krize v Jugoslávii a konstatoval, že došlo k porušení mezinárodního práva, což jako důsledek je dnešní odpověď Ruska k současné krizi na Ukrajině.

4. Evropské země trvají na celistvosti Ukrajiny. Je nějaká možnost, že by Srbsko v takovém případě žádalo navrácení Kosova? Je to reálné.

Současná situace a postoj Evropy, který lze s určitostí nazvat pokrytectvím otevírá otázku vyjádření se k oprávněnosti či právnímu charakteru odtržení Kosova od Srbska, suverénního státu a člena OSN. Ano, pokud nechceme být pokrytci a pokračovat v porušování mezinárodního práva měli bychom my i Evropa otevřít opět otázku statutu Kosova třeba jako federální součást Srbska.  Ale jednoznačně z toho vyplývá, že podle mezinárodního práva Kosovo je Srbsko. Což evropské státy potvrzují svým postojem k celistvosti Ukrajiny.

5. Občané i vláda Krymské autonomie  připravují referendum. Ozývají se hlasy, že na to nemají právo. Jaký je Tvůj názor?

Domnívám se, že referendum je nejvyšší prvek přímé demokracie a právo na něj je vždy. Důležité je, jaká bude otázka v daném referendu a jaké jsou právní normy státu, jehož region žádá o referendum.

6. Jaký Ty osobně vidíš scénář vývoje na Krymu?

Nechci být prorokem, ale zdá se, že si USA a státy EU se svojí zahraniční politikou v minulosti řekly o odpověď samy. Je teď nesmírně důležité, aby odpověď byla diplomatickou cestou a nikoli otevřenou vojenskou agresí. Rusko zřejmě využije chyb, kterých se USA a EU dopustily v minulosti a svůj dar Ukrajině z roku 1954 si vezme zpět.

Nahoru | Kontakt

Copyright © 2014 Ing. Zdeněk Škromach. Všechna práva vyhrazena. | mobilní verze