Facebook stránka Facebook osobní profil Youtube
  • Facebook
  • Facebook
  • Youtube

Ing. Zdeněk Škromach Exmístopředseda Senátu Parlamentu ČR
Exministr práce a sociálních věcí

Foldyna: Listopad 89 nebyl proto, aby se řešili nacpaná břicha církevních prelátů

Foldyna: Listopad 89 nebyl proto, aby se řešili nacpaná břicha církevních prelátů

Řešit, anebo neřešit otázku církevních restitucí v tomto roce? Článek  o plarformě Občané proti církevním restitucím a střetu s lidovci na Facebooku přinášejí ParlamentníListy.cz.

„Já jsem tady neběhal v listopadu 1989 po náměstích proto, abych teď řešil nacpaná břicha církevních prelátů. To tedy ne," uvedl ovšem k reakcím lidovců pro ParlamentníListy.cz rázně Jaroslav Foldyna.

Podle něj jen pracovní skupina mezi politiky a církevními hodnostáři, která nedávno vznikla, nestačí, skupina by totiž měla mít oporu v tom, že si veřejnost a národ přeje vydávání majetku církvím zarazit.

Nesmí přijít rezignace

„Pak by to byl i nějaký impuls pro politiky, že musejí jednat, a aby také něco vyjednali. Není možné na to rezignovat," poznamenal.

„Mluvil jsem o této iniciativě, o tom, že je třeba ji podpořit, s mnoha sociálními demokraty. Třeba se senátorem Jaroslavem Sykáčkem, či s předsedou Poslanecké sněmovny Janem Hamáčkem. Myslím si, že má smysl dát nějakým způsobem najevo, že tento způsob vydávání – nejsem přitom a priori proti církevním restitucím, ale proti náhradám, jak jsou vypočítány – není konečný, a že by se to ještě dalo řešit. Domnívám se, že je potřeba dát najevo názor občanů. Proto se můžeme všichni pod tím deštníkem spojit a dát třeba 6. července na den Jana Husa najevo, co si národ o tom všem myslí a tlačit na politiky, aby to nějakým způsobem řešili. Vždyť také říká Bible: ´Kde je vůle, tam je cesta.' Proto si myslím, že všechno lze řešit," pronesl dále Foldyna.

Na 6. července tak prý navrhuje, aby vznikly po celé zemi happeningy a nesouhlasné celonárodní demonstrace v Praze.

Národ nejsou ovce

„Vždyť v rámci církevních restitucí jde o tři miliardy ročně nepeněžitých náhrad! Já tady ale vůbec nemluvím o těch právních sporech, jestli ten majetek je církve nebo není, tak jak k tomu paní spisovatelka Lenka Procházková podávala stížnosti a žaloby, kde tvrdí, že církev měla od dob Rudolfa II. ty majetky jen zapůjčené a nejsou tak jejich majetkem. Jde totiž hlavně o to, že v době, kdy tady nejsou peníze na školy, na sociální zařízení jak pro nemocné seniory, tak ani pro děti, se mají dávat nějakým církvím tři miliardy ročně. To je prostě nesmysl! A jestli si pan Kalousek a Nečas mnou ruce, jak to zařídili, tak já k tomu říkám, že národ nejsou ovce. Ale ten národ svoje přesvědčení také musí nějak dát najevo. Takže pojďme udělat reparát," vyzval nakonec přes ParlamentníListy.cz občany Foldyna.

Celý článek čtěte na portále ParlamentníListy.cz.

Nahoru | Kontakt

Copyright © 2014 Ing. Zdeněk Škromach. Všechna práva vyhrazena. | mobilní verze