Facebook stránka Facebook osobní profil Youtube
  • Facebook
  • Facebook
  • Youtube

Ing. Zdeněk Škromach Exmístopředseda Senátu Parlamentu ČR
Exministr práce a sociálních věcí

Důchodový systém závisí i na výkonnosti ekonomiky

K vládnímu návrhu změny zákona o důchodovém pojištění.

„Věřím, že pokud půjde o jednotlivé prvky, a tady bych chtěl zdůraznit, když už tady zazněla věc – věk odchodu do důchodu a doba pobytu v důchodu, tak je potřeba k tomu připočítat ještě náhradový poměr. To znamená, jaký ten důchod bude. To jsou tři vrcholy jednoho trojúhelníku, které jsou provázány. Buď můžu odcházet do důchodu brzy, pak budu v důchodu delší dobu, ale budu mít nižší důchod, anebo – nebudu mít nižší důchod, ale pak se na důchodový systém musí více vybrat. A může se vybrat systémem, buď zvýšením pojistného, nebo tak jak ten systém to dneska řeší i v situaci, kdy se dostává do deficitu, že je jakoby dofinancováván v rámci státního rozpočtu, v řádu dneska možná 30 – 40 miliard ročně.

Anebo můžu hledat jiná řešení, která ten systém budou stavět vyrovnaně. Ale když se podíváme na západ od našich hranic, tak ti, kteří nám radí z Bruselu, většinou mají ty systémy ve výrazném deficitu a dofinancovávají je na základě výkonné ekonomiky. Protože tady jsme trošku sklouzli jenom k tomu, zda budou – nebudou děti. To byla záležitost myslím 19. století a dříve, kdy každý byl závislý na tom, kolik má dětí a jestli se o něj dokáží postarat. Systémy, které přišly potom, nějakým způsobem odvedly od tohoto systému a umožňují každému, kdo pracuje, kdo si platí pojištění, aby měl nějaký nárok na důchod. Ale je potřeba zdůraznit, že dneska v tom průběžném systému si neplatíme na vlastní důchod tak, jak se to často říká, ale my platíme důchody našich rodičů a prarodičů, kteří v důchodu v tuto chvíli jsou. My si pouze vytváříme budoucí poměrný nárok na svůj podíl na budoucím výběru, který tehdy bude. Tam samozřejmě bude záležet, nakolik budou naši potomci více či méně solidární a budou ochotni do toho systému přispívat.

Důležité je, že to není jenom otázka potomků, ale je to také otázka výkonnosti ekonomiky. Protože příjmy do systému sociálního pojištění neodvádějí jenom občané jako fyzické osoby, ale odvádějí to i právnické osoby za zaměstnance atd. A ten systém přes daně je financováno de facto i z daňových výnosů. Což ostatně i v některých návrzích té tak zvané velké důchodové reformy je, ovšem je potřeba říci, že ta reforma probíhá fakticky od roku 1996, kdy tady byl nový zákon a všechny návrhy, které jsou, jsou pouze parametrické změny. Stejně tak i návrh na další zavedení pojistného. Ale to bychom se dostávali zase mimo rámec. Já bych doporučil, abychom se vrátili k meritu věci a dořešili to, protože si myslím, že to je určitě zajímavá záležitost, ale věnujme se nálezu ÚS a řešení této problematiky,” uvedl Zdeněk Škromach v Senátu.

Nahoru | Kontakt

Copyright © 2014 Ing. Zdeněk Škromach. Všechna práva vyhrazena. | mobilní verze