Facebook stránka Facebook osobní profil Youtube
  • Facebook
  • Facebook
  • Youtube

Ing. Zdeněk Škromach Exmístopředseda Senátu Parlamentu ČR
Exministr práce a sociálních věcí

Důchodcům by se měl zvýšit důchod až o 450 korun!

Důchodcům by se měl zvýšit důchod až o 450 korun!

Jestliže nyní občanští demokraté říkají, že by se mělo zrušit zdanění pracujících důchodců, je to pozitivní zpráva. Ale je to hodně ujeté, řekl v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz Zdeněk Škromach, exministr práce a sociálních věcí.

„Protože to byla jejich vláda, která to schválila. Ale chápu, že podobně, jako Standa Gross, prochází určitým pokáním a chtějí napravit to, co pokazili,“ uvedl nynější místopředseda Senátu za ČSSD. Upozornil však, že zrušení zdanění pracujících důchodců má současná vláda ČSSD, ANO a KDU-ČSL ve svém programu.

„ČSSD s tím šla do voleb a ODS přebírá nějaké programy. Budeme rádi, kdy to ODS podpoří v rámci svého pokání za minulé vládnutí,“ poznamenal. Postup ODS označil za logický, neboť se letos konají volby nejen do Evropského parlamentu, ale také a zejména podzimní volby. „Naši senioři tvoří významnou část voličstva, která na rozdíl od jiných voličských skupin, chodí k volbám,“ vysvětluje si postup opoziční strany.

Sám Škromach chce zvýšit valorizaci důchodů nejen o 200 korun, na nichž se zatím vládní koalice shoduje, ale také za období minulé pravicové koalice.

„Zatím je ještě brzo přesně určit o kolik korun by se měla kompenzace penzistům zvýšit, protože čísla protože konečná čísla budou srpnu až září, podle nichž se určí valorizace pro příští rok. Ale vycházím z propadu, který zde byl ve změně valorizace, kdy vlastně poprvé od roku 1989, kdy se důchodci stali těmi, na něž dopadly úspory státního rozpočtu. Do té doby platilo, že důchody porostou jak o nárůst životních nákladů, tak o třetinu nárůstu průměrných výdělků, a to minimálně. Když se to sečte dohromady s loňským a částečně letošním propadem, ten odhad se se pohybuje od 410 do 450 korun, včetně valorizace,“ předpokládá Škromach.

Proto navrhuje, že by se ještě letos v červenci zvýšily penze o 200 korun jako kompenzace „nečasovsko-švarzenbergovsko-drábkovského výpadku“ a od ledna 2015 o již dohodnutých dalších 200 korun valorizace.

Na otázku, kde stát vezme na zvýšení důchodů prostředky, Škromach uvedl, že od toho máme ministra financí, „který by měl naplnit očekávávání, že díky lepšímu výběru daní a pojistného, že zvýší příjem státního rozpočtu o 150 miliard korun“. To sice považuje za nereálné. „Ale pět deset či patnáct miliard korun se určitě dá najít. A potom se také lze vrátit o otázce proč jsou na důchodovém účtu nyní propady v desítkách miliard korun, když za vlády ČSSD byl v zásadě vyrovnaný ne-li přebytkový. To by měl řešit ministr financí spolu s ministryní práce a sociálních věcí a celá vláda,“ upozornil s tím, že by se důchodový účet měl dostat do vyrovnanosti mezi příjmy z pojištění a výdaji na důchody. Změny by se ale měly odehrát velmi rychle a neměly by mít dopady na lidi s nízkými či středními příjmy, ale na lidi a firmy s vysokými příjmy a zisky.

V této souvislosti poznamenal, že je tudíž třeba i otázkou, zda má nynější zastropování sociálního pojištění je v této době  své opodstatnění. Na poznámku, zda deficit na tomto účtu nezpůsobuje také i to, že lidé v době hospodářské krize a nezaměstnanosti volí zdaleka častěji předčasné důchody, Škromach řekl, že si to nemyslí. Podle něj předčasné důchody systém tolik nezatíží, protože jinak jsou zase vypláceny sociální dávky, což vyjde zhruba nastejno.

(Jiří Kouda, prvnizpravy.cz)

Nahoru | Kontakt

Copyright © 2014 Ing. Zdeněk Škromach. Všechna práva vyhrazena. | mobilní verze