Facebook stránka Facebook osobní profil Youtube
  • Facebook
  • Facebook
  • Youtube

Ing. Zdeněk Škromach Exmístopředseda Senátu Parlamentu ČR
Exministr práce a sociálních věcí

Drábkův návrh je rizikem pro občany

Drábkův návrh je rizikem pro občany

Redukce sociálních dávek na pouhé tři do roku 2012, považuji za zcela nereálné s vysokým rizikem, řekl místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach

Jak exministr práce a sociálních věcí uvedl, že ministr Drábek vynechal zcela rodiny s dětmi. „Jedná se o vysoké riziko pro občany, pro které jsou tyto dávky mnohdy jediným příjmem. Hovořit v době vysoké nezaměstnanosti, která je způsobena dopady celosvětové krize - což může trvat až do onoho roku 2012 - o tak razantní redukci dávek považuji za neodpovědné,“ varoval Škromach v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz..

„Pan ministr uvádí, že stát za prvních sedm měsíců letošního roku na sociálních dávkách vyplatí 251,1 miliardy Kč.  Co si mám myslet o tomto tvrzení ministra? Neumí rozlišit, že v tomto čísle jsou zahrnuty i všechny druhy důchodů? Nebo je to účelové matení občanů? „ poznamenal místopředseda ČSSD.

Upozornil, že se tak může dostat do potíží velký počet lidí na pokraji bídy. Ještě donedávna se pod hranicí bídy v ČR pohybovalo zhruba 8 procent lidí. „Ale stejný počet se pohybuje těsně nad hranicí bídy,“ řekl Škromach. Zdůraznil, že tito lidé, „nahnaní“ do bídy“, budou hledat alternativní obživu třeba kriminální činností. „Potom si kladu otázku, zda by investice na policii a věznice nepřevýšily úspory, které si ministr Drábek představuje,“ uvedl.

Podle něj je zajímavé sledovat postupné změny názorů ministra Drábka. Ještě včera to byl jeden superúřad a jedna superdávka, dnes jsou to nějaké tři dávky, které ani on sám není schopen specifikovat. Škromach z toho usuzuje, že Drábek nemá dostatečné znalosti sociálního systému, ani kvalitní odborné zázemí.

Za velmi nebezpečné považuje záměry ministra vůči zdravotně postiženým lidem, kteří jsou na pomoc od státu přímo odkázáni. Pokud by chtěl pan ministr škrtat i v této oblasti, nemůže s podporou ČSSD v žádném případě počítat.

Škromach připustil, že v systému sociálních dávek lze provést efektivní úpravy, těmi ale redukci na pouhé tři položky nepovažuje, dodal v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz.

zdroj: prvnizpravy.cz

Nahoru | Kontakt

Copyright © 2014 Ing. Zdeněk Škromach. Všechna práva vyhrazena. | mobilní verze