Facebook stránka Facebook osobní profil Youtube
  • Facebook
  • Facebook
  • Youtube

Ing. Zdeněk Škromach Exmístopředseda Senátu Parlamentu ČR
Exministr práce a sociálních věcí

Drábek zaútočí na zákoník práce

Drábek zaútočí na zákoník práce

Na post ministra práce a sociálních věcí byl navržen Jaromír Drábek (TOP 09). Prvnizpravy.cz proto oslovily jeho předchůdce ve funkci Zdeňka Škromacha (ČSSD) 

PZ: Co říkáte na nového ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka z TOP 09?
Osobně nevím, co mohu od něj čekat, ale vzhledem k tomu, že byl prezidentem Hospodářské komory, kde se zabýval zaměstnaností a podnikáním, tak to bude určitým způsobem útok na zákoník práce a na zaměstnanecké jistoty. Nevím, co lze od něj čekat v oblasti sociální.

PZ: A důchodová reforma?
Pokud se týká důchodové reformy, tak tu bude spíše dirigovat Petr Nečas, který s tím má zkušenosti z minula.

PZ: Petr Nečas měl už penzijní reformu vypracovanou a jen ji nestačil předložit.
Bude záležet, zda to bude důchodová reforma ryze pravicové vlády anebo zda, jak to prezentoval v poslední době Nečas, že bude hledat širší konsenzus. Bylo by jistě dobré, kdyby se podařilo získat ústavní většinovou průchodnost pro takovou reformu, aby byla jistota, že po několik dalších volebních období ten systém bude fungovat.  Je to věc budoucí vládní koalice, která má většinu a může své prosadit. Nicméně si nemyslím, že to co má pan Nečas v šuplíku, že je přijatelné i pro koaliční partnery. Ta jednání určitě tedy ještě budou. V této chvíli jsem zvědav, jak se vyrovná vláda a pan Drábek s letošním výpadkem na důchodovém účtu ve výši 10, 15 a možná i 20 miliard korun.

PZ: Sociální demokraté kritizovali zejména možnost uplatnění tzv. opt-outu, neboli vyvedení části peněz se státního důchodového účtu do soukromých penzijních fondů...
Samozřejmě vyvedení peněz ze současného důchodového systému umí každý. Ale žádnou korunu navíc to nepřinese a navíc ty peníze budou chybět ve stávajícím systému, kde jak jsem uvedl budou podle předběžného propočtu chybět miliardy korun.

PZ: Platí tedy stále to, že opt-out je pro vás nepřijatelným požadavkem?
Samozřejmě.

zdroj: prvnizpravy.cz

Nahoru | Kontakt

Copyright © 2014 Ing. Zdeněk Škromach. Všechna práva vyhrazena. | mobilní verze